KONUMUZ DOGUM YARDIMI

dogum parasi
dogum parasi
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

Bu yazımızda Doğum Yardımından kimlerin yararlanacağını, Nereye Ne şekilde başvuru yapacağını ve ne kadar yardım alacağını inceleyeceğiz.

 

Doğum yardımı 01 Ocak 2018 Tarihinde açıklanan verilere göre devlet tarafından:

 • Uygulama 2015 yılında başladı,
 • Şimdiye kadar yaklaşık 2 buçuk milyon bebek için ödeme yapıldı, 2017 yılında 572 bin bebek için ödeme yapıldı.
 • Yaklaşık 1 Milyar TL ödeme yapıldı.
 • Yeni doğan bebeklerin ilk çeyrek altını devletten sloganıyla başlatılan bir uygulamadır.
 • Şimdiye kadar çeyrek altın fiyatına göre yapılan hesaplamada 4 milyon adet çeyrek altın devlet tarafından bebeklere verilmiştir diyebiliriz.

Bu yardım tutarı ailenize değil, siz annelere yapılmaktadır. Hatta Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu tutarı PTT üzerinden direk sizin üstünüze yatıracaktır ve sadece siz çekebilirsiniz bu parayı. Doğum yardımı konusunda mesleki anlamda  bir sınırlama yoktur. Memur annelerde bu yardımı alabilmektedir.

 • Bir annenin bu yardımı alabilmesi için kesinlikle başvuru yapması gereklidir.
 • Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Yani ölü doğumlar için ödeme yapılmamaktadır.
 • Sadece T.C. vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu annelerin bu şekilde bir hakkı yoktur.

Açıklama : Örneğin bir annenin ilk kez bir bebeği oldu. Başvuru yapması halinde ilk çocuğu olduğu için 300 TL yardım alacaktır.

 • Yine bir annenin daha önceden bir çocuğu vardı. 2018 yılında bir çocuğu daha oldu. Bu durumda bu anne 400 TL yardım alacaktır. Eğer üçüncü çocuğu ise 600 TL. Tabi bir de özel anneler var ki onlar da ikiz bebekleri olan anneler. Onlar için Devletimiz 1000 TL yardım yapacaktır.

Memur Anneler Doğum Yardımı  İçin Nereye Başvuru Yapacaktır?

 • Memur anneler yukarıda yaptığımız açıklamalar doğrultusunda başvurularını yapabilecekleri gibi, kendi kurumlarına da başvurabilir.
 • Bu konuda işlemi asıl takip eden birim kurumlarınızda Maaş Tahakkuk Birimleridir. Ancak iş süreçleri açısından bu işlem personel birimlerine de verilmiş olabilir.
 • Ancak kurumlarınızın biz bu işi yapmıyoruz demek gibi bir seçeneği yok. Sizlerin dolduracağı ve ekli belgelerini ilgili Bakanlığı iletecektir.

DOĞUM YARDIMI HAKKINDA NEREDEN BİLGİ ALABİLİRİM?

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI PARASI HANGİ HESABA YATACAKTIR?

Başvurunuzdan sonra size yapılacak yardım parası banka hesabınıza değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır.

Bu para direk annenin adı ve soyadı üzerine yatar. Ve sadece anne çekebilir.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU DİLEKÇESİNİN DOLDURULMASI

Dilekçe formu için  Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur

Hemen aşağıda belirttiğimiz açıklamalar doğrultusunda dilekçeyi doldurmanız gereklidir.

 • Başvuru Yapan Kişinin T.C. Numarası ve Adı Soyadı : Öncelikle doğum yapan anneye doğum yardımı yapılır. Ancak başvuruyu annenin kocası yapabilir. Bu durumda buraya eşin yani kocanın bilgileri yazılır.
 • Doğum Yapan Kişinin Bilgileri doğru bir şekilde doldurulur.
 • Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: Buraya yeni doğan çocuğunuz yada ikiz ise çocuklarınızın kimlik bilgilerini doldurunuz. Bu işlem için kimlik çıkarma işlemini yapmayı unutmayınız.
 • Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları: (Burası çok önemli)  Annenin varsa muhakkak önceki çocuklarının kimlik bilgileri buraya yazılmalıdır. Bunu yazmamanız halinde 2. Ve 3. Çocuk için öngörülen yardım tutarını alamazsınız. Size sadece 1. Çocuk yardım parasını yatırırlar.
 • Dilekçenin altında başvuru sahibinin bilgileri yer almaktadır. Bu belgeyi anne doldurup başvuruyor ise anne doldurmalıdır. Yok eşiniz başvuracak ise eşiniz doldurup imza etmelidir.

 

Doğum yardımı başvuru dilekçesi linki ektedir. https://www.csgb.gov.tr/media/2867/dogumyardimibasvurudilekcesi.pdf

 

T.C. ……. VALİLİĞİ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Başvuru Tarih ve No:………………….………….

1 Başvuru sahibinin adı-soyadı: 2 Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası*: 3 Doğum yapan kişinin adı-soyadı: 4 Doğum yapan kişinin T.C. kimlik numarası*: 5 Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası/numaraları*: 6 Yeni doğan çocuğun/çocukların babasının T.C. kimlik numarası*:
7 Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları:

8 Doğum yapan kişi kamu işçisi mi?** Evet ( ) Hayır ( ) 9 Çocuğun babası kamu işçisi mi?** Evet ( ) Hayır ( )
10 Kamu işçisi olan anne ya da babanın yeni doğum için aldığı/alacağı doğum yardımı tutarı:
Annenin Kurum Onayı Babanın Kurum Onayı ………………-TL ………………-TL

(MÜHÜR)

(MÜHÜR)
Doğum yardımı için başvuru yapmış olup;  Hakkımızda gerekli inceleme ve araştırmaların yapılmasını,  Yukarıda beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu,  Gerçek dışı beyanda bulunmam veya düzenlenen belgelerin gerçeğe uymaması nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet vermem halinde, yersiz ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süre için 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte alınan ödemeyi bir ay içinde iade etmeyi,  Gerçek dışı beyanda bulunmam veya düzenlenen belgelerin gerçeğe uymaması durumunda hakkımda TCK’nın ilgili maddeleri doğrultusunda suç duyurusunda bulunulmasını, Kabul ve taahhüt ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Başvuru sahibinin adı soyadı:

Başvuru sahibinin adresi:

Başvuru sahibinin telefon numarası:

Tarih: İmza:

*Gerekli durumlarda, T.C kimlik numarası alanlarına Mavi Kart numaraları yazılır. **8 inci veya 9 uncu sorudan birine “Evet” cevabı verilmesi halinde 10 uncu soruya cevap verilecektir.

 

Saygılarımla,

 

S.M.Mali Müşavir Stajyeri

Aslışah YILDIZ

 

 

 

 

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji