Hakkımızda

Değerli Okurlar, Saygıdeğer Meslektaşlarım;

 

14.09.2007 Tarihinde Muhasebe Bilenler Topluluğu Grubunu kurarken yola çıkış amacım marka olmanın çok dışında mesleğin kanayan yarası olarak gördüğüm ve eğitim hayatım, staj sürelerim boyunca sancılarını çektiğim meslektaşlar arası bilgi paylaşımının azlığı, bilgi gizleme ve meslektaşların birlik beraberlik içerisinde hareket etmemesi sorununa bir çözüm aramak ve eğer bunu kurabilir isek bu birlikteliğin tüm meslektaşlara, kurum ve kuruluşlara örnek olmasıydı.

 

2007 den 2016 ya 9 Yıl gibi insan hayatı için önemli bir süreçte ben ve bu amaca gönül vermiş olan tüm arkadaşlarımız işten güçten arta kalan zamanlarımızda ciddi emekler sarf ederek Muhasebe Bilenler Topluluğu’nu hali hazırda Mali işler alanında Türkiye’nin En Büyük Grubu haline getirmenin yanı sıra aynı dili konuşan, aynı sorunları yaşayan, bir angarya çıktığında aynı tepkiyi veren, bir kanun çıktığında aynı karmaşayı yaşayan kişileri bir araya getirmek ve bu yaşadığı sorunda yalnız olmadığını, angarya olarak gördüğü bir konuyu angarya olarak gören binlerce insan olduğunu ve aslında birlik beraberlik sağlanabilirse bu angaryalara karşı toplu olarak bir dik duruş sergilenerek sonuçlar  alınabileceğini görmek en büyük hayallerim arasındaydı.

 

Muhasebe ve Mali Müşavirlik Mesleklerinin Dünya’daki yeri ile Türkiye’deki yeri arasındaki farkları gözler önüne sermek, bizler adına olumsuz yanlarını ortaya koymak, Dünya standartlarında bir mesleğe sahip iken bu standartlarda değer görememenin nedenlerini hep birlikte aramayı, sorunların tespiti ve çözüm yollarını bulmayı, mesleğin aksayan yönlerini düzeltmek için ise önce kendimizden başlamamız gerektiği fikrinden yola çıkarak ciddi üye sayılarına ulaşabilirsek bunu bir grup politikası haline getirerek meslektaşa doğruyu aşılamak ilk hedeflerim arasındaydı.

 

M.B.T.’de öncelikle Staja Başladığım dönemde staja hazırlık için çevremdeki arkadaşlar ile yoğun soru cevap köşelerimiz oldu ve o arkadaşlarımızın hepsi şuan Mali Müşavir J Muhtemelen çevreleri de çok genişmiş ki şuan Grupta 64.000 Sayfada 18.000 sayfamızda ve İnsan Kaynakları ile ilgili grubumuzda 10.000 lere ulaşabildik 🙂

Genel bir girizgah yaptıktan sonra Muhasebe Bilenler Topluluğu Dergisi çıkarana kadar nasıl aşamalardan geçtiğimizi ve hatırladığım kadarıyla birlikte neler başardığımıza da şöyle kısaca değinmekte fayda görüyorum:

 • Her gün onlarca soru ve yüzlerce farklı kişiden farklı bakış açıları ve farklı uygulama

yöntemleriyle gelen cevaplar ile meslektaş arası yardımlaşma hız kesmeden devam ediyor. Bu aynı zamanda doğru bilinen yanlışları ortaya koyduğu gibi mesleki gelişime de ciddi faydaları oluyor.

 • Her gün değişen ve gelişen mesleğimizde bu değişime ayak uydurabilmek için hazırlanmış

olan Makaleler ve kısa öz bilgileri içerisinde barındıran onlarca paylaşım ile değişikliklere farkındalık yaratmaya, bu değişikliklere uyum sağlamak için gerekli paylaşımlara hız kesmeden devam ediyoruz.

 • Günün yoğun temposunda kısa kısa sürelerde gruba girdiğimizde meslektaşlarımızın nabzını

rahatlıkla yakalayabildiğimiz samimi bir ortam herkesin hakkı idi ve bunu gerek MBT Duvar gerek MBT Cafe ile sağlayan en önemli grup haline geldik.

 • Facebook sanal bir ortamdı ve bu birlikteliği farklı şekillerde kullanmak isteyen kişiler ortaya

çıkabilir dedik ve bir grup politikası hazırladık. Hali hazırda onlarca Muhasebe grubunun üye sayısından fazla ENGELLİ üyesi olan Mali İşler alanındaki ilk ve tek grubuz. İstatistiğin de böylesi 🙂

 • Yoğun iş temposundan kısa sürelerde uzaklaşmak ve kısa yarışmalar ve çekilişler ile o

heyecanı gruba ilk katıldığımız günler gibi sıcak tutmak için yüzlerce yarışmaya ev sahipliği yaptık ve bir o kadar kitap hediye ederek kitaplıklarınızın en özel yerlerinde yerimizi almanın mutluluğunu yaşadık.

 • Günü geldi Bizim yetemediğimiz zamanlarda sizler devreye girdiniz ve Stajı kazanan, Staja

başlama Kitaplarını, yeterliliği kazanan yeterlilik kaynaklarını, ben de meslektaşlarıma kitap hediye etmek istiyorum diyen ve belirlediği özel kitapları aidiyet bağı kurduğu grubun diğer üyelerine hediye etmenin mutluluğunu hediyeyi alan ve veren olarak karşılıklı bir şekilde yaşamalarına sebebiyet veren platform olduk.

 • Tabi bu kadar özel ve saygının ön planda olduğu bir oluşumun belli bir yerden sonra üyelerin

samimi, dostane ilişkiler kurmasına sebebiyet vermiş olması kadar da doğal bir şey olamazdı ve bu devamında acaba buluşma etkinlikleri mi düzenlesek fikrini ortaya attı ve bir dönem buluşmalar yapıldığında sorunlar yaşanır mı, yaşanmaz mı derken buluşma etkinliğini organize edenler tarafından azami dikkat gösterildiği ve ince ince planlar yapıldığı için etkinlikler sırasında tek bir kişinin bile rahatsızlık duymadığı onlarca etkinliği düzenlemiş olmanın haklı gururunu ben ve etkinliklere liderlik eden arkadaşlarım ile yaşamaktayız.

 • Bu kadar özel insan bir araya gelir de Sosyal sorumluluk projesi düzenlemeden durabilir

miydik? Tabi ki hayır. Önceki yılın defterini silip, sonraki yıl kullanmak cümlelerini duyar duymaz Kardeş köy okulu kampanyasını başlattık ve Türkiye’nin her tarafından kalbi temiz, yokluk nedir bilen, yardımlaşmanın o ulvi duygularını benliğinde yaşayan yüze yakın özel insan, kelimenin tam karşılığıyla yardım olup yağdılar ve kardeş köy okulumuza çıkardığımız ihtiyaçlar çerçevesinde harekete geçen bu güzel yürekli insanlar 1 oda dolusu yardım kolisinin fotoğrafını almamıza vesile olarak o özel kareleri hayat hikayelerinin en özel köşesine yazmanın yanı sıra öncülük ettiğimiz bir kampanyadan başarı ile çıkmanın haklı gururunu bizlere yaşattılar. Binlerce kez Teşekkürler.

 • Yeri geldi yoğun dönemlerde Bakan ve Gelir İdaresi Yetkililerini Tweet yağmuruna tutarak

beyanname sürelerinin uzatılması konusunda farkındalık yaratmak için ciddi baskılar yaptık.

 • Gün geldi mesleki konuları Odalarımız ve Türmob’a taşımak için imza kampanyaları

düzenledik ve sorunlarımızı odalar ve Türmob nezdinde görüşerek odalardan nasıl katkı sağlanabilir Türmob’tan nasıl katkı sağlanabilir, biz neler yapabiliriz sorularına cevaplar bulduk.

 • Birçok üyemizin Mali Müşavirlik hayali bile yok iken (bizzat söylemleridir) grupta zaman

içerisinde kendine güvenlerinin geldiğini belirtmeleri ve akabinde sınav süreçlerine girerek şuan Mali Müşavirlik Ruhsatlarına sahip olmuş olmaları bize ayrı bir gurur ve mutluluk yaşatmıştır.

 • Binlerce iş ilanı, binlerce iş arayışı paylaşıldı ve bu süreçte yüzlere ulaşan M.B.T.’den iş ya da personel bulan

meslektaşlarımızın dönüşleri ile karşılaştık dönüş yapmayan da bir o kadar olsa bu konuda da amacımıza ulaştık demektir.

 • En önemlisi burada bir yol açtık ve bu yolda birlikte ilerlediklerimizi baş tacı yaptık bizi

sevmeyip daha iyisini yapabilirim diye grup açanlara da bir yol açtık. Sayabildiğim 10 dan fazla arkadaşımız M.B.T.’den koparak grubunu kurdular ve kendi doğruları ile ilerlemeye devam ediyorlar. Meslek için yapılan her şey kutsaldır biz de mümkün olduğunca buna destek olduk ve bunu da artı hanemize yazdık.

 • Maalesef yeri geldi düşman kazandık L ama biz genel olarak dost kazanmayı seçtik. Bu

seçimimiz gruptaki diğer arkadaşlara örnek oldu ve yüzlerce dostluk kuruldu, zaman içerisinde pişerek oluşan arkadaşlıklar, dostluklar hatta yıllar içerisinde bana yapılan dönüşlerden gördüm ki mutlu bir yuvanın temellerinin oluşturulduğu yer olduk, ha biri de çıkıp oğlumun ismi de Serkan demedi şimdiye kadar ama bu güzelliğe ucundan köşesinden de gördüğüm duyduğum üzere vesile olduk J Ne mutlu bize…

 • Tabi burası Facebook’tu bizler de her ne kadar muhasebeci olsak da aynı zamanda tabi ki

insandık J ve yoğun iş temposundan kısa sıyrılışlarda kafamızı da dağıtacak capslere, videolara,müzik  zamanlarına, Her şeyin başı sağlık ve Genel Kültür köşelerine ihtiyacımız vardı, bunları da grup duvarında paylaşıyorduk paylaşılmasına izin veriyorduk ama gün geldi bu paylaşımlar mesleki paylaşımların önüne geçti ve buna bir çözüm bulmak gerekiyordu.  Facebook’un gruplara verdiği izinler çerçevesinde Etkinlikler bölümünde bir etkinlik oluşturdum ve artık grup ikiye ayrılmıştı Mesleki Konular, Mesleki Sorular, Mesleki Capsler ve meslek ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm konular M.B.T. Duvarda, Sohbetler Capsler, komik videolar, Her şeyin başı sağlık, Genel Kültür, Şarkıları oluşturduğumuz M.B.T. Cafe’mize aktardık ve uzun zamandır hepinizin özverisi ve bu konudaki gayreti ile bu ayrım harika bir şekilde hayat buldu ve şuan mesleki konular için duvarı rahatlamak için de M.B.T. içerisindeki etkinliklerde yer alan MBT Cafe’yi kullanıyoruz. Geçiş süreci sancılı oldu ama gördüğüm kadarıyla şuan herkes mutlu J

 

Özetle Dostlar insanların sigara molası diye tabir ettiği (M.B.T. Sigaraya karşı o ayrı ama J ) ya da mola, dinlenme sürelerinde bizler bunlar ile uğraştık. Bazen grup içerisinde üyeler arası sert tartışmalar oldu onları toparladık, bazen inceldiği yerden kopması en hayırlısıydı koparmak zorunda kaldık, bazen taraf olmak zorunda kaldık bazen tarafsız ama bu olayların en güzel yanı olan dostlar biriktirmenin yanına küfürler de yemedik değil. Malum herkesi mutlu etme şansınız yok birine karşı bir yanlışlık yapıldığında en sevdiğimiz kişi de olsa karsısında durmak ne demek bilir misiniz? Tek kelime ile soyleyeyim “ZOR” iki kelimeye çıkarırsam şöyle tanımlayabilirim “ÇOK ZOR”J. Bunda zorluk ve Facebook’un verdiği yetkiye dayanarak ne yapılabilir ise sınırları sonuna kadar zorladık ve yukarıda hatırladıklarımdan bir bukle sunduğum yaptıklarımız listesi çıktı ortaya ve biz bunu sizler sayesinde Facebook gibi kaygan ve hemen farklı yerlere çekilebilecek bir ortamda yaptık. Yani elimizdeki malzeme bu idi biz de bu malzemeyi böyle kullandık.
Darısı Elinde binlerce kat fazla imkanı olan Odalarımız, Türmob’umuz, Maliye Bakanlığı’miz, Çalışma Bakanlığımız ve paydaş diğer kurum ve kuruluşlarımızın BAŞINA…

En derin Saygı ve Sevgilerimle

S.M.Mali Müşavir.

Serkan TAVŞAN