Gelecek Aylara ait Giderler 180-280 Dağılımını Ay Ay ve Geçici Dönemlerine Göre Hesaplamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Gelecek Aylara ait Giderler 180-280 Dağılımını Ay Ay ve Dönem Dönem Hesaplamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Gelecek Aylara ait Giderler 180-280 Dağılımını Ay Ay ve Geçici Dönemlerine Göre Hesaplamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı. İlgili Excel Tablosunu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Değerli Meslektaşlarım;

Malumunuz Muhasebenin Temel Kavramlarından Dönemsellik ilkesi , işletmenin sürekli olması nedeniyle sınırsız kabul edilen ömrünün, belli dönemlere bölünmesi ve her dönemin faaliyet sonuçlarının diğer dönemlerden bağımsız olarak saptanmasını ifade etmektedir.
Tek Düzen Muhasebe Hesap Planımızda ise bu dönemsellik kavramı gereği iki onemli hesaptan biri 180 Gelecek Aylara Ait Giderler Hesabı, diğeri ise 280 Gelecek Yıllara ait Giderler Hesabıdır.
180- Gelecek aylara ait giderler : Bir yıldan kısa süreye ait kısımlarının izlenmesi amacıyla kullanılan hesaptır.

280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER HESABI ise: Gelecek yıllara ait olduğu için, çalışılan dönemdeki hesaplara kaydedilmemesi gereken giderleri izlemek için kullanılır.

Birkaç örnek vermek gerekirse : Herkesin karşılaştığı Araç Kaskoları, All Risk Sigortaları, 2 Yıllık Kariyer.net aboneliği vs vs uzatılabilinir 🙂

Bu bilgiler ışığında 180 ve 280 hesapları çalıştırırken hesaplamayı dikkatli bir şekilde yapıp ilgili ay ya da geçici dönemlerinde fazla ya da eksik giderleştirmemek için gün hesapları yapılıyor ve ona göre 180-280 Hesaplarımıza kayıtları yapıyoruz.

Bunu yaparken bundan sonra hayatınızı kolaylaştıracak ekli excel tablosuna sadece tutarı işlemin başlangıç gününü ve bitiş gününü yazdığınızda tablo size ay ay ve geçici dönemlerine göre ayrımları yaparak aşağıya dağıtacak ve bunu döktürerek kaydınızı buna göre yapabilir ve kaydın altına bu çıktıyı rahatlıkla ekleyebilir. Döküm alırken bizi anarak bir teşekkür edebilir dualarınızda yer verebilirsiniz. Aman iyi ki bi tablo yapmışsın hemen menfaat ilişkisine girdin yok teşekkür yok dua seninle mi ugrasacağız diyenler de olabilir hiç sorun değil canınız sağolsun 🙂 🙂

EXCEL DOSYASINI İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ MAVİ LİNKE TIKLAYINIZ!
180 – 280 Hesaplara Dağılım Yapacak olan Excel Tablosunu indirmek için Tıklayınız!

Saygı ve Sevgilerimle

S.M.Mali Müşavir

Serkan ATASOY
https://www.facebook.com/serkantavsan

Comments are closed.