Hafta Sonu ve Resmi Tatil’de İşe Giren İşçilerin İşe Giriş Bildirgeleri Ne Zaman Verilir?

Hafta Sonu ve Resmi Tatil’de İşe Giren İşçilerin İşe Giriş Bildirgeleri Ne Zaman Verilir?
Hafta Sonu ve Resmi Tatil’de İşe Giren İşçilerin İşe Giriş Bildirgeleri Ne Zaman Verilir?
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

5510 sayılı yasaya göre, yeni işe alınan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin en geç işe başladıkları tarihin bir gün öncesinde; inşaat, balıkçılık, tarımve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren işyerlerinde işe alınan sigortalılara ilişkin işe giriş bildirgelerinin ise en geç işe başlatıldıkları gün içinde SGK’ya verilmesi gerekiyor.

 

Cumartesi günü işe başlayan sigortalılar

Cumartesi günü  işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgelerinin;

-En geç cuma günü saat 23:59’a kadar.

Pazar günü işe başlayan sigortalılar

Pazargünü  işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgeleriİnşaat, balıkçılık, tarım ve hayvancılık işyerlerinde işe alınanlar da dahil olmak üzere en geç  pazartesi günü saat 23:59’a kadar verilmesi gerekir.

Pazartesigünü  işe başlayan sigortalılar

Pazartesigünü  işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgeleri,  İnşaat, balıkçılık, tarım ve hayvancılık işyerlerinde işe alınanlar da dahil olmak üzere en geç pazartesi günü saat 23:59’a kadar verilmesi gerekir.

Resmi tatilde işe başlayan sigortalılar

Örneğin 1 Mayıs’ta işe başlayan sigortalılara ait işe giriş bildirgesi , en geç takip eden ilk iş gününde saat 23:59’a kadar verilmesi gerekir.

 

İnşaat, balıkçılık, tarım ve hayvancılık işyerleri nasıl belirlenir?

İnşaat, balıkçılık, tarım ve hayvancılık işyerleri, sicil numarasının 2. 3. 4. ve  5. hanelerinde kayıtlı numaralarına bakılarak belirlenir.. Buna göre işyeri sicil numarasının 2. 3. 4. ve  5 hanelerinde kayıtlı numaraları;

-(41XX, 42XX, 43XX)  ise inşaat işyeri,

-(03XX) ise balıkçılık işyeri,

-(01XX) ise tarım işyeri,

-(014X) ise hayvancılık işyeri

olduğu kabul edilmektedir.

İşe giriş bildirgesi verme yükümlülüğünü yasal süresi içinde yerine getirmeyen işverenlere her bir sigortalı için bir asgari ücret tutarında (İPC) idari para cezası (5510 s.K.m.102/1-a) uygulanmaktadır.

Saygılarımla,
Ela ÖZKAN

 

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji