Ek 8 Bilgilerimi Girdim Nereden Kontrol Edeceğim.

Ek 8 Bilgilerimi Girdim Nereden Kontrol Edeceğim.
Ek 8 Bilgilerimi Girdim Nereden Kontrol Edeceğim.

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

Yukarıda videolu şekilde anlatmaya çalıştığım ve bildiğiniz üzere EK-8 Vergi Kimlik Numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine ilişkin bildirimler tebliğin ilk çıktığı zaman 31.03.2017 son bildirim günüydü ve 02.05.2017 Tarihine ertelenmişti.

Bazılarımız girişleri yaptık bitirdik bazılarımız yoğun dönem olduğu için halen girişini yapamadık ancak bana göre daha önceleri yapmaları gereken ve hatta SGK ve Vergi Dairesi bilgileri üzerinden yapılması gereken durum şimdi bizim girdiğimiz bilgilerin kontrolü için yapılmış ve bir kontrol ekranı açılmış ve girdiğimiz tüm kayıtları Listele diyerek tekrar kontrol etme şansı verilmiş.

Çıktığı günlerde seminerde yetkililerine önerdiğim iki kurum ya da vergi dairesi verdiğimiz muhtasarların eklerinden ya da sgk dosya açarken verdiğimiz vergi numarasından bu alanı bize açsın kontrol edip eksik varsa girelim için yine iş bize ihale edildi ve yine biz baslattık ve biz sonuçlandırdık. Umarım 01.06.2017 Kırşehir için 2018 Yılından sona da tüm meslek camiamız için bunların yaşanmadığı güzel günler bizlerle olur.

Lafı çok uzattım gelelim ekran ekran bu kontrolü nasıl yapacağımıza

https://intvrg.gib.gov.tr adresine tıklıyoruz.

 

Şifre ve Parola işlemlerinden sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz.

 

“Vergi Kimlik Numarası ile SGK Sicil Numarası Birleştirmesine İlişkin Bildirimler” e tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz.

 

“Bütün Kayıtları Listele”  dediğimizde ise aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Tüm kayıtlar aşağıda listelenmiş olarak karsınıza gelecek.

Sağ alttaki kalem işaretine tıkladığınız ise ilk girdiğimiz ekranın aynısı çıkacak ve buradan kontrol edebileceksiniz. Sorun var ise düzeltip “Güncelle” ikonuna tıklamanız sorun yok ise çıkış yapabilirsiniz.

Yaptığım görüşmeler ve aldığım izlenimlere göre bu eşleştirme bundan sonraki sistem için gerçekten önemli o yuzden 02.05.2017 tarihinden önce bi kontrol etmenizi öneririm. Her ne kadar bize süper kahraman muamelesi yapılmış olsa da sonuçta insanız hata insanlar için 🙂

Bir de ek yapayım Eğer kontrol ettiğinizde başka firma ile karışıklık olduğunu fark ederseniz 0 312 302 17 67 bu konuda yetkili birim ya da 444 0189 a da kayıt oluşturabilirsiniz. İşyeri numaranızı verdiğinizde hatalı giriş yapan mükellef iletişim bilgisini veriyorlar.

Güzel bir Hafta Diliyorum. Gününüz güzel geçsin.

Sevgi ve Saygılarımla

S.M.Mali Müşavir

Serkan ATASOY

 

Paylaş
Önceki İçerikAralik 2016 Ocak 2017 Beratları Ne Zaman Verilecek
Sonraki İçerikVERGİ HATASI NEDİR? VERGİLENDİRME HATALARI NELERDİR ?
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy