Ek 8 Bilgilerimi Girdim Nereden Kontrol Edeceğim.

Ek 8 Bilgilerimi Girdim Nereden Kontrol Edeceğim.
Ek 8 Bilgilerimi Girdim Nereden Kontrol Edeceğim.

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

Yukarıda videolu şekilde anlatmaya çalıştığım ve bildiğiniz üzere EK-8 Vergi Kimlik Numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine ilişkin bildirimler tebliğin ilk çıktığı zaman 31.03.2017 son bildirim günüydü ve 02.05.2017 Tarihine ertelenmişti.

Bazılarımız girişleri yaptık bitirdik bazılarımız yoğun dönem olduğu için halen girişini yapamadık ancak bana göre daha önceleri yapmaları gereken ve hatta SGK ve Vergi Dairesi bilgileri üzerinden yapılması gereken durum şimdi bizim girdiğimiz bilgilerin kontrolü için yapılmış ve bir kontrol ekranı açılmış ve girdiğimiz tüm kayıtları Listele diyerek tekrar kontrol etme şansı verilmiş.

Çıktığı günlerde seminerde yetkililerine önerdiğim iki kurum ya da vergi dairesi verdiğimiz muhtasarların eklerinden ya da sgk dosya açarken verdiğimiz vergi numarasından bu alanı bize açsın kontrol edip eksik varsa girelim için yine iş bize ihale edildi ve yine biz baslattık ve biz sonuçlandırdık. Umarım 01.06.2017 Kırşehir için 2018 Yılından sona da tüm meslek camiamız için bunların yaşanmadığı güzel günler bizlerle olur.

Lafı çok uzattım gelelim ekran ekran bu kontrolü nasıl yapacağımıza

https://intvrg.gib.gov.tr adresine tıklıyoruz.

 

Şifre ve Parola işlemlerinden sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz.

 

“Vergi Kimlik Numarası ile SGK Sicil Numarası Birleştirmesine İlişkin Bildirimler” e tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz.

 

“Bütün Kayıtları Listele”  dediğimizde ise aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Tüm kayıtlar aşağıda listelenmiş olarak karsınıza gelecek.

Sağ alttaki kalem işaretine tıkladığınız ise ilk girdiğimiz ekranın aynısı çıkacak ve buradan kontrol edebileceksiniz. Sorun var ise düzeltip “Güncelle” ikonuna tıklamanız sorun yok ise çıkış yapabilirsiniz.

Yaptığım görüşmeler ve aldığım izlenimlere göre bu eşleştirme bundan sonraki sistem için gerçekten önemli o yuzden 02.05.2017 tarihinden önce bi kontrol etmenizi öneririm. Her ne kadar bize süper kahraman muamelesi yapılmış olsa da sonuçta insanız hata insanlar için 🙂

Bir de ek yapayım Eğer kontrol ettiğinizde başka firma ile karışıklık olduğunu fark ederseniz 0 312 302 17 67 bu konuda yetkili birim ya da 444 0189 a da kayıt oluşturabilirsiniz. İşyeri numaranızı verdiğinizde hatalı giriş yapan mükellef iletişim bilgisini veriyorlar.

Güzel bir Hafta Diliyorum. Gününüz güzel geçsin.

Sevgi ve Saygılarımla

S.M.Mali Müşavir

Serkan ATASOY