7.000 TL ÜZERİNDEKİ TAHSİLAT VE ÖDEMELERİN TEVSİK ZORUNLULUĞUNU KAPSAMI DARALTILDI

7.000 TL ÜZERİNDEKİ TAHSİLAT VE ÖDEMELERİN TEVSİK ZORUNLULUĞUNU KAPSAMI DARALTILDI
7.000 TL ÜZERİNDEKİ TAHSİLAT VE ÖDEMELERİN TEVSİK ZORUNLULUĞUNU KAPSAMI DARALTILDI
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Muhasebe Bilenler Toplulugu’nun Degerli Takipcileri

7.000 TL ÜZERİNDEKİ TAHSİLAT VE ÖDEMELERİN TEVSİK ZORUNLULUĞUNU KAPSAMI DARALTILDI

459 sıra No´lu VUK Genel tebliği ile tahsilat ve ödemelerdeki tevsik zorunluluğu 01/01/2016 tarihinden itibaren 7.000 tl düşürülmüştü. 01/04/2017 tarihli ve 30025 sayılı Resmi gazetede yayımlanan 479 Sıra No´lu VUK Tebliğ ile gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler tarafından toptancı hallerinde faaliyet gösteren tüccar, üretici, üretici örgütleri ve komisyonculara yapılan sebze ve meyve,et ve et ürünleri,süt ve süt ürünleri,su ve su ürünleri,bal ve yumurta gibi diğer gıda maddeleri ,kesme çiçek ve süs bitkileri satışları ile söz konusu yerler dışında yapılmakla birlikte, bildirime tabi tutulmuş, 7.000 tl´yi aşan satışlara ilişkin tahsilat ve ödemeler bu zorunluluktan çıkarılmıştır.

Uygulamada sıkca sorulan, Gelen Bilirkisi Raporlarinda yogun sekilde karsilastigim birkac konuyu aydinlatarak kapatayim:
– Ayni gun icinde birkac fatura ile bu sınırı aşan tutarlarin Bankadan degil elden odendigi bu uygulamadan kaçılmaya calisildigi gorulmektedir.
Bu durumlarda kanunlarin tebliglerin ozune bakmakta fayda var. Uygun gorursunuz ki bu is bu kadar basit olamaz 🙂 yani aynı gün icindr 4.000 2.500 1.000 3 Fatura duzenlendi ve elden odediniz bu 3 fatura da tek islem gibi gorunuyor 🙂 bu uygulama bu tebligden ve cezadan kacabileceginiz bir yontem olamaz olmamali. Kaldı ki Banka araciligi ile odemek size hukuki acidan gelecekte bir cok fayda saglar.

Bir de şoyle bir yanılgı goruyorum Fatura gelmis bankadan da odemisim o zaman bu fatura %100 gercektir. Bir Faturanin Muhteviyatı itibatiyle yaniltici belge MIYB ya da Sahte bir fatura olup olmamasi farkli bir konudur bankadan odemis olmaniz farklı bir konu. En onemlisi karsi taraf ile borc iliskinizi dogru bir temel uzerinden goturmenizi saglar. Ayrica incelemelerde delil unsuru oldugu da dogrudur ancak diger unsurlar olusmamiş ise tek başına konuyu kapatacak bir delil olmadığı da dava ve bilirkisilik sureclerinden gordugum bir gercektir…

Dikkat Etmekte Fayda Var…

Saygılarımla
S.M.Mali Müşavir
Serkan ATASOY

 

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikYıllara Göre Düzenlenen E-Fatura Sayısı
Sonraki İçerikMuhasebecilerde Ay Kapama, Ay Acma :)
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy