Poşet Beyannamesi ve Poşet Beyan Ücreti hakkında açıklama

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Poşet ücretlendirilmesi ve Poşet Beyannamesi hakkında TÜRMOB Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşerek Poşet Uygulamasında sistem karışıklığı Poşet Beyannamesi süresinin çok erken ve cezai yaptırımların yüksek olması sebepleri ile görüşme sağlayarak çözüm önerilerinde bulundu.

Poşet Beyannamesi Nasıl Verilecek?

TÜRMOB açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı girişimler sonucunda Poşet Beyan Sistemine Beyan yükümlülüğü mükellefler ait olduğundan dolayı Mali Müşavirin e-devlet şifresi ile giriş yapılmasının mümkün olamayacağı belirterek Poşet Beyan Sistemine girişin mükellef e-devlet şifresi ile yapılmasını sağladıkları belirtti.

TÜRMOB Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Poşet Beyannamesi konusunda görüşmelerin devam ettiğini Poşet Beyannamesi uygulamasında ortaya çıkan sorunları ve TÜRMOB olarak önerilerini bakanlık yetkililerine ilettiklerini belirtti.

Poşet Beyannamesinde TÜRMOB Önerileri

1- Poşet beyannamesi satış noktasında değil üretici tarafından verilmelidir. Nihai tüketiciye satışı ise aynı şekilde devam etmeli ve plastik poşet tüketimi bu yolla azaltılmalıdır.

2- 7153 sayılı Kanunun yasalaşma süreci ve uygulaması çok hızlı geliştiğinden işletmeler konu hakkında yeterince bilgilendirilememiştir. Ayrıca hali hazırda çok sayıda tereddüt yaratan konu bulunmaktadır. Bu sebeple uygulamanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygun görülecek bir tarihe kadar ertelenmesi ve bu süre içerisinde beyan sisteminin iyileştirmesi ile işletmelerin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

3- Gerek 7153 sayılı Kanun gerekse bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan Usul ve Esaslarda beyan yükümlülüğü üretici/ithalatçı ve satış noktalarına verilmiştir. Dolayısıyla, beyan işletmelerce yapılacak olup, sorumluluğu da onlara ait olacaktır. Ancak, nihayeti itibariyle bu beyanların doğruluğunun incelenmesinin ve güvenceye alınmasının gerektiği de kuşkusuzdur. Meslek mensupları bu aşamada devreye girmeli ve yapılan beyan hakkında bir “beyan güvencesi” vermelidir. Birliğimiz, bu kapsamda yapılacak incelemenin esaslarını ve düzenlenecek raporun dizpozisyonunu belirlemeye hazırdır.

4- Beyan sorumlusunun işletmeler olduğuna, uygulamada ortaya çıkan ve çıkacak tereddütlere açıklık getirilmelidir.

TÜRMOB açıklamasında 7153 sayılı Kanun’da ve Bakanlık tarafından yayımlanan Usul ve Esaslar’da belirtildiği üzere Poşet Beyannamesinde yükümlülüğün tamamen işletmelere ait olduğunu, Poşet Beyannamesinde uygulamının zorluğundan ve cezai yaptırımların yüksek olmasından dolayı İşletme temsilcileri TOBB ve TESK gibi kuruluşların da konuya dikkatlerini çekmek için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Poşet Beyannamesinde Mali Müşavirlerin Beyan Ücreti

Poşet Beyannamesinin Mali Müşavirler tarafından verilmesi halinde 2019 yılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinin Tablo II/3/b-Diğer Beyan ve Bildirimler bölümünde verilen beyanname ücretinin belirtildiği Mali Müşavirlerin Poşet Beyannamesini düzenledikleri takdirde en az belirlenen ücreti mükellefden almaları gerektiğini belirtti.

Poşet Beyannemesi ne zaman verilecek?

Poşet Beyannamesi uygulamasında TÜRMOB  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda sorunlar konusunda görüş birliğine vardıklarını bazı sorunların çözümü için kanun değişikliği gerekliliğini, yetkililerin 15 Şubat’ta ortaya çıkacak sorunlardan kaynaklı sıkıntıya acil bir şekilde çözüm bulmaları gerektiğini bildirdikleri ifade etti.

Kaynak : Muhasebe Web

Saygılarımla ;

Mali Müşavir

Nihal Bilada

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikMalulen Emekli Olma Şartları ve Malullük Aylığı Alabilme Şartları Nelerdir?
Sonraki İçerikVERGİDEN MUAF ESNAF KİMLERDİR VE BUNLARİN SİGORTALİLİKLARİ NASİLDİR ?
Mali Müşavir Nihal Bilada ,aslen Nevşehir’li olup 1993 yılı İstanbul doğumludur.Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 3,64 diploma notu ile “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak 2014 yılında lisans seviyesinde mezun olmuştur. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavında göstermiş olduğu başarı ile mesleğe ilk adımını atmıştır. 2017 yılında T.C. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstererek az tehlikeli işyerlerinde “İş sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Yürütümüne ilişkin İşveren Veya Işveren Vekili Eğitimi”ni tamamlayarak yetki belgesini almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuki Ve Mali Yönleriyle Konkordato Eğitimi Programı’nı”tamamlayarak şirketlerin ekonomik olarak inişe geçtiği dönemlerde sürecin yönetilmesiyle ilgili mevzuat ve uygulama bilgilerine sahip olduğuna dair sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Hedefi , mali müşavirlik ofisi faaliyetinde bulunmak olduğundan dolayı sadece muhasebe & danışmanlık ofislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve üstün gayretiyle stajını tamamlamıştır. 2018 yılında girmiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yeterlilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”unvanı ve “En Genç Mali Müşavir”ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılından itibaren aktif olarak Ataşehir,İstanbul’da Mali Müşavirlik faaliyetini sürdürmektedir.Yine 2018 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup güncel mevzuat,uygulamalar ve ticari konularla ilgili makaleleri yayınlanmaktadır. 2019 yılında KGK sınavlarında göstermiş olduğu başarı ve akabinde denetçi yardımcısı olarak tamamladığı iki yıllık staj süreci sonunda 2022 yılında Bağımsız Denetçi ünvanını almaya hak kazanmıştır. KDV iadesi konusunda uzmanlaşmak adına çalışmalarını sürdürmekte ve Kdv İadesi eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.Mesleki konular ve uygulamalar ile ilgili online eğitimler düzenlemektedir. Yeni çıkan muhasebe uygulamaları,teknolojik gelişmeler ve mevzuatla ilgili olarak ilgili kamu kurumları yetkilileri ile direkt iletişimde olup sürecin yönetilmesi adına düzenlenen toplantılarda yer almakta ve bu bilgileri meslektaşları,çalışanları ve müşterilerine aktarmaktadır. Hayat felsefesini anlatan söz ”Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler,Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler.(Mümin Sekman)”Makalelerine ve eğitim videolarına aşağıdaki bağlantı adreslerinden ulaşabilirsiniz.Muhasebe Bilenler Topluluğu Moderatörü Mali Müşavir Nihal BİLADA | Muhasebe Bilenler Topluluğunihal bilada - YouTube **E-Posta??nihal@biladamusavirlik.com**Facebook Profil?? Bilada Mali Müşavirlik** Facebook Sayfa??Bilada Mali Müşavirlik** İnstagram??@biladamalimusavirlik** Twitter??@bledanihal** Linkedin??Nihal Bilada