Memur, Ögretmen, İsci ve Tüm Calisanlarda Ölüm İzni Kac Gündür ?

olum izni
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Memur, Öğretmen, İşçi ve Tüm Çalışanlarda Ölüm İzni Kaç Gündür ?

İşçiler, memurlar, öğretmenler bir yakınlarını kaybettikleri zaman kaç gün ölüm izni kullanır? Çalışanın ölüm izni kaç gündür? Birinci dereceden yakın akrabasını kaybeden çalışan kaç gün ölüm izni kullanır?

İşçinin yani devlet memuru pozisyonunda çalışmayıp 4857 sayılı iş Kanununa göre çalışan işçinin bir yakınının ölmesi durumunda işçiye 3 gün ücretli ölüm izni verilir.

İşçi yakınlık dercesine göre birinci dereceden yakın akrabalarının ölümü durumunda bu üç günlük ölüm iznini kullanabilir? Birinci dereceden yakınlık kapsamı ise işçinin babası, işçinin annesi, işçinin kardeşi, işçinin eşi ve işçinin çocuğudur. İşçiye verilen ölüm izni mazeret izni sayılmaktadır ve yıllık izinden düşürülemez. İşçi bu izin süresince çalışmış gibi maaşını alır.

Devlet memurları için ölüm izni 7 gündür. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre memurlara birinci dereceden yakın akrabalarının ölümü durumunda 7 gün ölüm izni verilir. Memurların birinci dereceden yakınlık kapsamı ise memurun babası, annesi, kardeşi, eşi ve çocuğudur.

Devlet memurlarına birçok konuda haklar tanınmıştır. Memurlar ihtiyaçları durumunda bu haklardan yararlanmaktadır. Birinci dereceden yakınının dışında bir yakınını kaybeden memur amirinin verdiği mazeret iznini kullanabilir.

Öğretmenlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalıştığı için devlet memurları ile aynı haklara sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları 657 sayılı kanuna göre 7 gün ölüm izni hakkına sahiptir. Öğretmenlerin birinci dereceden yakınlık kapsamı öğretmenin babası, annesi, kardeşi, eşi ve çocuğudur. Bu durumların dışında bir akrabanın ölümü durumunda öğretmenler amirinin verdiği mazeret iznini kullanabilir.

Teyze, nine, dede, kuzen, yeğen vb akrabaların vefatında ölüm izni söz konusu değildir. Birinci dereceden yakın akrabaların ölümü durumunda hak edilen izinlerde bir erteleme yapılamaz. Yani çalışanın ben 3 ay önce kardeşimi kaybettim ama ben çalıştım şimdi kullanmak istiyorum deme hakkı yoktur.

Saygılarımla,

S.M.Mali Müşavir

AsLışah YıLdız

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji