Yevmiye Kapanış Tasdik Süresinin Son Günü Hafta Sonuna Geldiğinde Ne Zaman Tasdik Ettirmeliyiz

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Uyeleri;

Gündemi Meşgul Eden Konumuz : KAPANIŞ TASDİKİ SON GÜNÜ NE ZAMAN
(Haziranın Son Günü Hafta Sonu olduğu için 30 Haziran mı? 1 Temmuz mu? )

Değerli Dostlar Çok Fazla Soru Geldiği için konuya açıklık getirmek adına bu kısa hap yazıyı paylaşmak istedim.
Biliyorsunuz Türk Ticaret Kanununun 6102/64. maddesine göre; Yevmiye Defterlerinin kapanış onayı hesap döneminin altıncı ayının (Normal hesap dönemleri için 30 Haziran 2019) sonuna kadar yapılması gerekir. (Yevmiye defterinin kapanış onayı, izleyen faaliyet döneminin altıncı ayının sonuna kadar)

2018 Yılı için Yevmiye Defteri Tasdiklerinin Son Günü Normal Şartlarda biliyorsunuz : 30.06.2019 Normal Şartlarda diyorum çünkü 30.06.2019 bu sene Hafta sonuna gelmesi münasebetiyle son günü karmaşasını da beraberinde getirdi.

Geçen Sene Noterler Birliğinin Açıklamasıyla elimiz daha güçlü idi ve bu sorunun cevabını net olarak (Bazı istisnai durumları ayrı tutarak) 1 Temmuz diyebiliyorduk ama bu sene konuya yeni bir gündem maddesi daha dahil oldu “Nöbetçi Noterlik Uygulaması” ? Burada da akıllara şu geliyor. Sanırım bu sistem tam oturmadı ve her yerde yok.
Noterler Birliği Geçen sene bir sirküler yayınlayarak açıklamasını yapmış ve pazartesi günü 1 Temmuz açıklamasını yapmıştı bu sene böyle bir açıklama yok.
Toparlayacak olur isek ? :

TTK’da altinca ayin son gununun hafta sonuna gelmesi durumunda ne yapilacagi ile ilgili açık hüküm olmadığından daha önce Yevmiye Defteri kapanış tasdik gününün Pazar gününe gelmesi üzerine Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Türkiye Noterler Birliğine gönderdiği 29 Mart 2013 tarihli ve 2416 sayılı yazısında, Yevmiye Defterlerinin Kapanış Tasdiklerinin Pazartesi günü yapilabilecegi değerlendirildiğinin mütalaa edildiği yönünde görüş bildirmiştir. Bu da konuya genel bir bakis verebilecegi gibi Bununla Birlikte;

– Mesleğimizin Önde gelen isimlerinden bazıları 30 Haziran açıklamaları geldiğini görüyoruz.
– Türmob Bununla ilgili Açıklama yaptı ve 1 Temmuz olduğunu açıkladı
– 2 Noter ile yaptığım görüşmede 1 Temmuz deniyor.
– 1 Noter ise Zinhar Olmaz 30 Haziran Son 1 Temmuzda yapmam dedi 🙂
– Bu işin patronları olan Ticaret Bakanlığı ve Noterler Birliğinden geçen sene sarktığına dair açıklama vardı bu sene yok.

Bu bilgiler ışığında kendi görüşümü söyleyeyim 1 Temmuz tarihinde Notere götürürseniz bazı noterler tasdik edecek, bazıları belki de geri çevirebilirler ama şunu da ekleyeyim ben hiçbir zaman 1 Temmuza defterlerimi bırakmadım bu nedenle bence yapabiliyorsanız çok zorda değilseniz 28 Hazirana kadar halledin olmadı Nöbetçi Noterden tasdik edin sorun yaşamayın derim ?
Çünkü Olaya bir de şu yönüyle bakıyorum. Malum Kapanış Tasdikleri her ne kadar yasal bir zorunluluk olsa da ticari defterlerin delil sayılması konusunda mahkemelerden gelen bilirkişi raporlarında da ilk baktığımız şeylerden. 1 Temmuzda tasdik ettirdiğinizde Karşı taraf Kanunen Haziran Ayının Son Günü diyor bu firma 1 Temmuzda yapmış dediğinde davayı bu nedenle kaybetmeseniz de karşı tarafın eline bir koz daha vermiş olur musunuz bunu da ayrıca değerlendirmekte fayda görüyorum ?

Peki Yevmiye Defterinin Kapanış Tasdikinin Yapılmamasının Cezası Nedir :
Bence En Önemli Cezası Defterin Ticari davalarda delil olmasına engel olması vb durumlardır. (Ayrı bir yazıda bu konuya değineyim) Ama Maddi Olarak ne cezası var derseniz 2019 Yılı için 7.568,00.-TL dir.

Bu cezalar için ise sizleri düşünerek aşağıdaki linkte göreceğiz şekilde Mesleki Sorumluluk Sigortası yaptırdık ve size özel Ferdi Kaza Sigortasını da Hediye Aldık 🙂
Başka Ne Yapalım Allah Aşkına 🙂

MBT Anlaşmalı Kurumlar Ferdi Kaza Sigortası Hediyeli Mesleki Sorumluluk Sigortası

 

Durum genel hatlarıyla böyle dostlar. Karar Sizin ?
Sevgiler
Mali Müşavir
Serkan ATASOY
Twitter Hesabım :