Arabuluculuk Yetkisinin Mali Musavirlere de Verilmesi icin Mecliste Onemli Bir Adım

Değerli Meslektaşlarım;

Arabuluculuk Yetkisinin Mali Musavirlere de Verilmesi icin Mecliste Sn. Esin KARA tarafından Onemli Bir Adım Atılmıştır.

Daha önce sizlere Bir Milletvekilimizden Bahsetmiştim, Kendisinin Mecliste Mali Müşavirlerin Haklarını Savunduğunu ve Bu Konudaki Mucadelesinde de Sonuna Kadar Arkasında olduğumuzu belirtmiştik.

Önceki Yazı Başlığımız aşağıdadır.

Mali Müşavir Milletvekili Mecliste Mali Müşavirlerin Haklarını Savunuyor

Peki Bugün Ne Oldu?

Sn. Milletvekili ve Aynı Zamanda Mali Müşavir Esin Kara ile yaptığımız görüşmedeki ana başlıklardan biri de Mali Müşavirlere de Arabuluculuk Yetkisinin verilmesi idi ki Sn. Esin KARA’da bizlere Arabuluculuk için konuyu Mecliste Taşımak istediğini belirtmişti ve Bugün gördük ki Sn. Esin KARA hanımefendi Meclis Genel Kurulunda bu haklı çığlığı dillendirmiş. Kendisine teşekkür Ediyor bu mucadelede sonuna kadar yanında olduğumuzu tekrar bildiriyor ve kendisine Teşekkür Ediyoruz…

6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nun 20'nci maddesine bir ek yapılarak 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'na bağlı çalışan meslek mensuplarına da ara buluculuk yapma hakkı verilmelidir çünkü bir serbest muhasebeci mali müşavir, bir yeminli mali müşavir olabilmek birçok meslek dalına göre daha zor olmaktadır. Dört yıllık ya da beş yıllık üniversite eğitiminin arkasından adayın karşısına serbest muhasebeci mali müşavirlik staja başlama sınavı çıkmaktadır. Üç yıl süren stajın ara dönemlerindeki sınavların ardından staj sonunda serbest muhasebece, mali müşavirlik yeterlilik sınavları yapılmakta; sekiz tane yazılı sınavda başarılı olan serbest muhasebeci mali müşavir olabilmektedir. On yıllık tecrübe ve on yazılı sınavın ardından yeminli mali müşavirlik hizmeti yapılabilmektedir.

Esin Kara paylaştı: 7 Aralık 2018 Cuma

 

Sn. Esin KARA’nın Konuşmasından bazı notlar sizlerle:

325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun 20’nci maddesine bir ek yapılarak 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’na bağlı çalışan meslek mensuplarına da ara buluculuk yapma hakkı verilmelidir çünkü bir serbest muhasebeci mali müşavir, bir yeminli mali müşavir olabilmek birçok meslek dalına göre daha zor olmaktadır. Dört yıllık ya da beş yıllık üniversite eğitiminin arkasından adayın karşısına serbest muhasebeci mali müşavirlik staja başlama sınavı çıkmaktadır. Üç yıl süren stajın ara dönemlerindeki sınavların ardından staj sonunda serbest muhasebece, mali müşavirlik yeterlilik sınavları yapılmakta; sekiz tane yazılı sınavda başarılı olan serbest muhasebeci mali müşavir olabilmektedir. On yıllık tecrübe ve on yazılı sınavın ardından yeminli mali müşavirlik hizmeti yapılabilmektedir.

Her zaman söylediğim gibi Meclise Ne Kadar gündem taşınabilirse o kadar hak alırız ve birlikte beraberlik içerisinde grup parti vb ayrım yapılmadan bu hakkı kim taşırsa taşısın her zaman yanındayız.

Esin HANIMA TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜRLER

Muhasebe Bilenler Topluluğu Adına

Mali Müşavir
Serkan ATASOY

Paylaş
Önceki İçerik  PROMOSYON  SATIŞLARI VE  MUHASEBE  KAYITLARI
Sonraki İçerik7143 Yapılandırması Bozulanlar Mujde Emegi Gecen Herkesin Emeklerine Saglık
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy