Mali Müşavir Milletvekili Mecliste Mali Müşavirlerin Haklarını Savunuyor

Mali Müşavir Milletvekili Mecliste Mali Musavirlerin Haklarini Savunuyor Sn. Esin KARA

Başlığı böyle seçtim çünkü takip edenler bilir Mesleki Gündem Konulari Hakkinda TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi Veren Bir Mali Müşavir Millet Vekilimiz var Sn. Esin KARA.
Mesleğimizi direkt ilgilendiren aşağıda detaylarını vereceğim konularda önerge verdiği için öncelikle Tebriğe, akabinde bizlerin de çeşitli taleplerini dillendirmek amacıyla bugün (20.11.2018) tarihinde Sn. Sebahattin GÜL ve  Sn. Sedat Meraki ile birlikte kendisini ziyaret etmek için Meclisteydik.

Sn. Esin KARA Tüm samimiyeti ve içtenliği ile bizleri karşıladı ve önergeyi büyük bir heyecan ile bizlere anlatmasının ardından bizler de eklemeler yaptığımızda altın bir cümle kullandı. “Sırayla” 🙂 Çok hoşuma gitti demek ki amaçlarının arasında Mesleki Konuları devamlı meclis gündeminde tutmak vardı ve bu beni çok mutlu etti. Bunun da basit bir açıklaması vardı Sn. Esin KARA mesleğimizi fiilen icra ediyordu ve mesleğini seviyordu.

Hep demiyor muyuz zaten mecliste ağırlığımız olmadığı için bu meslek hak ettiği yerde değil diye. İşte en açık göstergesi bu örnek…

Sn. Esin KARA’nın Meclis Gündemine Taşımak üzere olduğu ilk Maddeler

  • Mücbir Sebep (Bu Konuda Ciddi Anlamda Gözlerindeki Mucadele Hırsınız Gördüm)
  • Mali Tatil (Yaşadığı için Olayların net bir şekilde farkında) 
  • Mali Müşavirlikte K.D.V.’nin Doktorlar gibi %8 olması ya da 9/10 tevkifat var aklında %8e yanaşılmayacağı için tevkifat yoluyla mükellefin ödemesi için uğraş vereceğini iletti.
  • 4. Dönem Geçici Verginin Kaldırılması (İmza Kampanyamızın olduğunu belirttim mail atmamı istedi ileteceğim)
    https://www.change.org/p/imza-kampanyası-maliye-bakanlığı-4-dönem-geçici-vergi-beyannamesinin-kaldırılması-talebi
  • Tüm Mali Müşavirlere Yeşil Pasaport (Bu Konuda Direteceğini Net Bir Şekilde Beyan Etti.) Ailelerini de ekleyebilir miyiz mucadelesini vereceğim sözünü aldık.
  • Meslektaşlara Kosgeb desteğinin verilmesi

Bu 6 Maddeyi öncelikli olarak sunacağını belirten Sn. Esin KARA’ya Birçok Madde daha dile getirdik ama “Meclise aktarılan bir konu kabul edilmez ise belli bir dönem meclis gündemine tekrar gelemeyeceği için adım adım ilerlemenin daha doğru olduğunu söyleyerek bunları koordineli bir şekilde gitmek suretiyle ileride de sunabiliriz” diyen Sn. Esin KARA’ya hak verdik.
Öncelikle bu 6 Maddeden 3 madde hadi olmadı 2 madde geçsin bugüne kadar görmediğimiz bir duruş ve bu duruşu sergileyen Koca Yürekli Bir Kadının olduğunu ve devamının geleceğini Sn. Esin KARA bizlere umut dolu bakışlarıyla anlattı. Her Zaman Desteğe Hazır olduğumuzu dile getirdik ve mecliste bu tür girişimlerinin tamamının içinde olduğumuzu ileterek Talepler hakkında konuyu kapattık.

7143 Sayılı Kanundaki Mağduriyet ile ilgili bir kampanya başlattığımızı ve bu kampanyadan kaynaklı birçok Maliye ve SGK Bürokratlarının konuya hakim olduğunu ilettiğimizde Maliye Bakanı’nın olduğu Genel Kurul Toplantısında bunu dile getireceğinin sözünü alarak bir kez daha mecliste ağırlığımız olduğunda neler olabileceğinin örneğini yaşamış olduk.

Muhasebe Bilenler Topluluğu olarak Mali Müşavirler Sendikası (Mali Müşavir Sen) olarak ve Mali Müşavirler Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak mesleki konularda attığı adımlarda kendini yalnız hissetmemesini ve bu konuda bir kamuoyu yaratılması gerekirse meslektaşlar olarak desteğe hazır olduğumuzu ileterek umut dolu bir ziyareti tamamlamış, meclisin koşuşturmacalı koridorlarından umutla sıyrılıp ofislerimize geri döndük.

Sn. Esin KARA’ya Meslek, Meslektaş için Mucadele Ettiği için Sonsuz Teşekkürler.

Saygılarımla,
Mali Müşavir
Serkan ATASOY