Mali Müşavir Milletvekili Mecliste Mali Müşavirlerin Haklarını Savunuyor

Mali Müşavir Milletvekili Mecliste Mali Musavirlerin Haklarini Savunuyor Sn. Esin KARA

Başlığı böyle seçtim çünkü takip edenler bilir Mesleki Gündem Konulari Hakkinda TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi Veren Bir Mali Müşavir Millet Vekilimiz var Sn. Esin KARA.
Mesleğimizi direkt ilgilendiren aşağıda detaylarını vereceğim konularda önerge verdiği için öncelikle Tebriğe, akabinde bizlerin de çeşitli taleplerini dillendirmek amacıyla bugün (20.11.2018) tarihinde Sn. Sebahattin GÜL ve  Sn. Sedat Meraki ile birlikte kendisini ziyaret etmek için Meclisteydik.

Sn. Esin KARA Tüm samimiyeti ve içtenliği ile bizleri karşıladı ve önergeyi büyük bir heyecan ile bizlere anlatmasının ardından bizler de eklemeler yaptığımızda altın bir cümle kullandı. “Sırayla” 🙂 Çok hoşuma gitti demek ki amaçlarının arasında Mesleki Konuları devamlı meclis gündeminde tutmak vardı ve bu beni çok mutlu etti. Bunun da basit bir açıklaması vardı Sn. Esin KARA mesleğimizi fiilen icra ediyordu ve mesleğini seviyordu.

Hep demiyor muyuz zaten mecliste ağırlığımız olmadığı için bu meslek hak ettiği yerde değil diye. İşte en açık göstergesi bu örnek…

Sn. Esin KARA’nın Meclis Gündemine Taşımak üzere olduğu ilk Maddeler

  • Mücbir Sebep (Bu Konuda Ciddi Anlamda Gözlerindeki Mucadele Hırsınız Gördüm)
  • Mali Tatil (Yaşadığı için Olayların net bir şekilde farkında) 
  • Mali Müşavirlikte K.D.V.’nin Doktorlar gibi %8 olması ya da 9/10 tevkifat var aklında %8e yanaşılmayacağı için tevkifat yoluyla mükellefin ödemesi için uğraş vereceğini iletti.
  • 4. Dönem Geçici Verginin Kaldırılması (İmza Kampanyamızın olduğunu belirttim mail atmamı istedi ileteceğim)
    https://www.change.org/p/imza-kampanyası-maliye-bakanlığı-4-dönem-geçici-vergi-beyannamesinin-kaldırılması-talebi
  • Tüm Mali Müşavirlere Yeşil Pasaport (Bu Konuda Direteceğini Net Bir Şekilde Beyan Etti.) Ailelerini de ekleyebilir miyiz mucadelesini vereceğim sözünü aldık.
  • Meslektaşlara Kosgeb desteğinin verilmesi

Bu 6 Maddeyi öncelikli olarak sunacağını belirten Sn. Esin KARA’ya Birçok Madde daha dile getirdik ama “Meclise aktarılan bir konu kabul edilmez ise belli bir dönem meclis gündemine tekrar gelemeyeceği için adım adım ilerlemenin daha doğru olduğunu söyleyerek bunları koordineli bir şekilde gitmek suretiyle ileride de sunabiliriz” diyen Sn. Esin KARA’ya hak verdik.
Öncelikle bu 6 Maddeden 3 madde hadi olmadı 2 madde geçsin bugüne kadar görmediğimiz bir duruş ve bu duruşu sergileyen Koca Yürekli Bir Kadının olduğunu ve devamının geleceğini Sn. Esin KARA bizlere umut dolu bakışlarıyla anlattı. Her Zaman Desteğe Hazır olduğumuzu dile getirdik ve mecliste bu tür girişimlerinin tamamının içinde olduğumuzu ileterek Talepler hakkında konuyu kapattık.

7143 Sayılı Kanundaki Mağduriyet ile ilgili bir kampanya başlattığımızı ve bu kampanyadan kaynaklı birçok Maliye ve SGK Bürokratlarının konuya hakim olduğunu ilettiğimizde Maliye Bakanı’nın olduğu Genel Kurul Toplantısında bunu dile getireceğinin sözünü alarak bir kez daha mecliste ağırlığımız olduğunda neler olabileceğinin örneğini yaşamış olduk.

Muhasebe Bilenler Topluluğu olarak Mali Müşavirler Sendikası (Mali Müşavir Sen) olarak ve Mali Müşavirler Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak mesleki konularda attığı adımlarda kendini yalnız hissetmemesini ve bu konuda bir kamuoyu yaratılması gerekirse meslektaşlar olarak desteğe hazır olduğumuzu ileterek umut dolu bir ziyareti tamamlamış, meclisin koşuşturmacalı koridorlarından umutla sıyrılıp ofislerimize geri döndük.

Sn. Esin KARA’ya Meslek, Meslektaş için Mucadele Ettiği için Sonsuz Teşekkürler.

Saygılarımla,
Mali Müşavir
Serkan ATASOY

 

Paylaş
Önceki İçerikSGK Uyumlu Mükelleflerin Borçlarını 3 Yıla Kadar Tecil Edebilecek
Sonraki İçerikYeni kıdem Tazminatı Modelinde İstifa Eden De Tazminat Alabilir
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy