ÜLKEMİZDE EN ÇOK İTİRAZ EDİLEN ORANLARDAN BİRİSİ OLAN İŞSİZLİK ORANI HAKKINDA BİLGİ

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

ÜLKEMİZDE EN ÇOK İTİRAZ EDİLEN ORANLARDAN BİRİSİ OLAN İŞSİZLİK ORANI HAKKINDA BİLGİ

DEĞERLİ ‘’MUHASEBE BİLENLER TOPLULUĞU ÜYELERİ’’  ülkemizde en çok itiraz edilen oranlardan birisi olan İŞSİZLİK ORANI hakkında makalemde bilgi vermeye çalışacağım.

İşsizlik oranı ülkemizde ne zaman açıklansa hemen hemen benim gibi sizlerde etrafınızda hayır oran bu değil daha fazla  gibi cümleler duymuşsunuzdur .

Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK), işsizlik oranını hesaplarken Uluslararası Emek Örgütünün (ILO) standart hesaplama yöntemlerini kullanıyor. Buna göre 15 yaşından büyük olan ve tam gün esasına göre bir işte çalışmıyor olanlar gruplara ayrılıyor. TÜİK’in kullandığı uluslararası standarda göre istihdam edilmeyen, son üç ayda iş aramış olan ve 15 gün içinde bir işte istihdam edilebilecek durumda olan kişiler işsiz olarak sınıflandırılıyor ve oran bu sayıya göre hesaplanıyor. Bu hesaplamaya iş bulma ümidi olmadığı için son üç ayda iş aramayı bırakmış olup da iş bulsa çalışacak olanlar, mevsimlik işlerde çalıştığı için iş aramayan ama sürekli iş bulsa çalışmaya hazır olanlar, ev kadını, emekli, irade sahibi, öğrenci ya da özürlü, yaşlı ve hasta olduğu için iş aramayan ama bulsa çalışmaya hazır olanlar, diğer nedenlerle iş aramayan ama iş olsa işbaşı yapmaya hazır olanlar dâhil edilmiyor

15 yaşından büyük olup son üç ay içinde iş arayan ve 15 gün içinde işbaşı yapmaya hazır olduğunu bildirenlerin toplam işgücüne bölünmesiyle işsizlik oranı hesaplanıyor.

Buna göre denklem aşağıdaki şekilde kurulmaktadır.

İşsizlik Oranı = Son 3 ayda iş arayan ve 15 gün içinde işe başlayabilecek durumda olanlar / Toplam işgücü

 

Yukarıda verilen işsizlik oranı hesaplama formülüne bakılırsa ülkemizde bir kişinin işsiz sayılabilmesi için son üç ay içinde başvuru yapmış olması gerekmektedir.  Çıkan sonuçlara itiraz edilmesinin en büyük nedeninin bu olduğunu düşünmekteyim.

 

Saygılarımla
Erhan ÇİFÇİ

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji