Konkordato Komiseri Olma Sartları Sil Bastan

konkordato komiserligi
konkordato komiserligi

Değerli Dostlar; Konkordato Komiserliği Eğitim ve Şartları Sil Baştan.
Önceki Alınan Eğitimler de Şuanki Görünen Haliyle Geçerli değil.
İşte Detaylar…

Komiser olma şartları Sil Baştan;

Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde alınmış olan eğitimler de geçerli değil…

İşte güncellenmiş yeni Şartlar ve Eğitim

En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak ve beş yıldan az olmamak üzere mesleki tecrübeye sahip bulunmak.
Üç komiser görevlendirilmesi durumunda; komiserlerden biri, mahkemenin bulunduğu ilde faaliyet göstermek şartıyla bağımsız denetçiler arasından seçilir. Seçilecek komiserlerden bir diğerinin ise hukukçu olması tercih edilir.

Komiserlik Eğitimi
Temel eğitim
MADDE 10 –
1 Temel eğitim, komiserlik görevinin yürütülmesi için gerekli teorik ve pratik bilgileri içerir.
2 Temel eğitim, en az otuz altı ders saatinden oluşur. Eğitim kuruluşları, Başkanlığın uygun görüşü ile eğitim ders saatini arttırabilirler.
3 Temel eğitim medeni usul ve icra iflas hukuku, medeni hukuk, ticaret hukuku ile işletme, iktisat, maliye ve muhasebe alanında profesör, doçent veya doktor unvanına sahip olanlar tarafından verilir.
4 Temel eğitim; icra ve iflas hukukunun genel ilkeleri, konkordato mevzuatı, komiserin taşıması gereken nitelikler, komiserin görevi, yetkisi, yükümlülükleri ile hukuki ve cezai sorumluluğu, konkordato projesi, alacaklılar kurulu ve görevleri, işletme yönetimi, finansal raporların analizi, işletmelerde kriz yönetimi, rapor yazım usul ve tekniği ile Başkanlık tarafından gerekli görülen diğer konuları kapsar.

Aklınıza Gelebilecek Sorular :

Yenileme Eğitimi Var Mı?
Evet var, 3 yılda bir (Bilirkişilik ve Uzlaştırmacılıkta da var) en az 12 saat eğitim alınmak zorunludur.

Eğitimden Kimler Muaftır?
Hukuk ve Muhasebe alanında çalışan Profesörler ile Doçent Doktorlar eğitimden muaftır.

Eğitimi Hangi Kuruluşlar Verebilir?
Hukuk fakülteleri, TBB ve TÜRMOB’a bu konuda yetki verilmiştir.

Daha Önce Alınan Eğitimler Geçerli Olacak mı?
Hayır. 30.01.2019 tarihinden önce alınan hiçbir eğitim geçerli olmayacaktır.

Ayrıca Bugün yayınlanan yönetmeliğe göre ön proje, alacak listesi ve Makul Güvence Veren Denetim Raporu konularına bakıldığında Artık Konkordato ilan etmek Maliyetli daha zor olacak gibi görünüyor.

Konkordato Konusu bundan sonra ülkenin gündem konularından biri olarak. Konkordato Komiserliği yapmasak bile bu konularda bilgi sahibi olmamız şart. Ennihayetinde Piyasada müşteriler ile ilk muhattap olan ve sorulduğunda ilk cevap vermekle mükellef görünen kişiler Muhasebeciler, Mali Müşavirlerdir 🙂 Bedava yapılmadığı sürece sorun da yok 🙂

Sevgiler
Mali Müşavir
Serkan ATASOY

 

Paylaş
Önceki İçerik31.01.2019 Tarihli İş İlanları
Sonraki İçerik01.02.2019 Tarihli İş İlanları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy