Her şeyin Başı Sağlık Köşemiz: Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubundan Kan Alıp Verir :)

Her şeyin Başı Sağlık Köşemiz: Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubundan Kan Alıp Verir :)
Her şeyin Başı Sağlık Köşemiz: Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubundan Kan Alıp Verir :)
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Her şeyin Başı Sağlık ve Genel Kültür Köşemiz: “Sağlık Yok ise Muhasebe de Yok”
Hangi Kan Grubu Hangi Kan Grubundan Kan Alıp Verir 🙂

Kanlar, ana olarak A,B,AB ve 0 olmak üzere 4 gruba ayrılırlar. Bu ana grupların yanı sıra ara gruplar olduğu gibi, RH olarak RH (+) Pozitif, RH (-) Negatif olarak isimlendirilen etkenlerde bulunur. Hangi kan grubu hangi kan grubundan kan alabilir-verebilir ve ana grupların özellikleri nedir?
 
Kan grupları hakkında bilinmesi gerekenler:
Kan Grubu Nedir ?
İnsan kanında bulunan antikorlara bakılarak kanın özelliğini belirtmek amaçlı oluşturulmuş şemasal sınıflandırma sistemidir.
 
A Grubu
Bu grup başka gruba kan veremiyorken, hem kendi gruplarından hem de 0 grubundan kan alabilirler.
 
B Grubu
Bu grup A grubu gibi başka gruba kan veremiyorken, hem kendi gruplarından hem de 0 grubundan kan alabilirler.
 
AB Grubu
Genel alıcılar” olarak adlandırılan bu grup, herkesten kan alabilirler.
 
0 Grubu
Genel verici” olarak adlandırılan bu grup, belirli miktarda her gruba kan verebilirler.
 
RH Etkeni
Anne ve babada bu etken uyuşmazlık yaratırsa, ölüm tehlikesine yol açabilir.
 
Kan Uyuşmazlığı Nedir?
Anne adayı RH(-), baba adayının kanının da RH(+) pozitif olması durumuna RH uygunsuzluğu yani Kan Uyuşmazlığı denir.
https://www.aig.com.tr/blog/kan-gruplari-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Sitemizde Genel Kültür ve Sağlık Köşelerine de zaman zaman yer vereceğiz…

Saygılarımla

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikİş Kazası Nedir, Şartları Nelerdir, Kim Bildirir, Nasıl Bildirir, Cezai Müeyyidesi Nedir?
Sonraki İçerikProfessional English / Mesleki İngilizce Köşemizden Amortisman
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy