Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ödeneği

Evlenme Yardımı Ödeneği – ÇEYİZ PARASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;
Bu yazımla sizlere anne ve babasını kaybetmiş yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenirken halk arasında Çeyiz Parası olarak bilinen Evlenme Yardımı Ödeneğinden alabilecekleri gelirin, kanun tarafından kimleri kapsadığını, başvuru aşamalarını, geçerlilik sürelerini ve ne kadar talepte bulunabileceklerini anlatacağım.

Ülkemizde 2008 yılından bu yana uygulanan Çeyiz Parası, evlilik nedeniyle kesilecek olan yetim aylığının devlet tarafında 24 katına kadar ödemesi gerçekleştirilecek olan toplu paradır. Bu toplu paradan anne ve babasını kaybetmiş herhangi birinden yetim aylığı bağlanmış kız çocukları, evlenirken ya da evlendikten sonra 5 yıl içerisinde başvuru yapmaları sonucunda yararlanabilmektedirler. Aynı şartları taşıyan erkek çocuklar ise böyle bir yardım almaya hak sahibi değildirler.

Çeyiz parası talep edecek olan kız çocuğun evlenirken yaş faktörü dikkate alınmaz yalnız ilk evliliğini yapıyor olması şartlar arasında yer almaktadır. Eğer yetim aylığı alan kız çocuk ikinci evliliğini yapıyorsa devlet Çeyiz Parası ödemesi yapmamaktadır.

Çeyiz Parası ne kadardır sorusuna verilecek yanıt ise şöyledir; yetim aylığını 4/C (emekli sandığı) üzerinden alan kişiler aldığı aylığın 12 katına kadar, 4/A (SGK) ve 4/B (Bağ-Kur) üzerinden aylık alan kişiler ise aldıkları aylığın 24 katına kadar talepte bulunabilirler. Kısacası evlenecek ya da evlenmiş olan yetim aylığı alan kız çocukları son aldığı maaşı tabi olduğu sigorta koluna göre 12 veya 24 ile çarparak ellerine geçecek tutarı hesaplayabilirler.

Çeyiz parasına başvuru yapacak hak sahipleri kimlik belgesi, evlilik cüzdanı ve başvuru yapılacak kurumdan alacağı matbu dilekçeyi doldurup, ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine yapabilirler. Yalnız yetim aylığı 4/C (emekli sandığı ) üzerinden alınıyorsa, aylık aldığınız  ebeveynin 1 Ekim 2008’den önce kamu görevlisi olarak çalışmaya başlamışsa, çeyiz aylığı başvurusunu Ankara’da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapmanız gerekmektedir.  Eğer bu tarihten sonra memur olmuşsa bağlı olduğunuz SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yaparak talepte bulunulabilir.

Anlattığım tüm şartları taşıyan, yetim aylığı alan kız çocukları başvurularını yaptıktan sonra sorgulama işlemini e-devlet  ya da ALO 170 üzerinden yapabilirler. SGK Müdürlüklerinin yoğunluğuna bağlı olarak en kısa zamanda hak etmiş olunan Çeyiz Parası yetim aylığı alınan banka hesabına yatırılacaktır.

Devletin anne babasını kaybetmiş kız çocuklarına tanımış olduğu bu hak,  yetim olarak kendilerini maddi anlamda yalnızlık içerisinde hissetmemek adına yapılmış güzel ve faydalı bir uygulamadır. Belki de bu uygulamadan haberi olmayan nice kızımız haklarını almamış olabilirler. Eğer tanımış olduğunuz anne babasını kaybetmiş yetim aylığı alan ve evlenmeye karar vermiş ya da evlenmiş kız çocukları varsa bu yazıyı okuduktan sonra bilgiyi paylaşmanızı rica ederim sizlerden.

 

Saygılarımla;                                                                                                                 Muhasebecell İnsan Kaynakları Moderatörü
Yasemin Saydam