Yeni Vergi Düzenlemesiyle Birlikte Ticaret, Vergi, Muhasebe Alanlarında Neler Değişecek

Bu Yazımızın Konusu : Yeni Vergi Düzenlemesi ile Ticari Hayatta Neler Değişecek
Bu Yazımızın Konusu : Yeni Vergi Düzenlemesi ile Ticari Hayatta Neler Değişecek

Yeni Vergi Düzenlemesiyle Birlikte Ticaret, Vergi, Muhasebe Alanında Neler Değişecek.

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

Yeni Vergi Düzenlemeleriyle birlikte gerek Ticari, Gerek Vergisel, Gerekse Muhasebesel anlamda bir çok değişiklik ile karşı kaşıya kalacağız. Maliye Bakanlığının konu ile ilgili duyurularını daha geniş kitlelere duyurmak için buradan sizlerle paylaşmayı uygun gördük.
Ayrıca yazımızın altında 2020 de bizleri bekleyen diğer konular makalemizi bulabilirsiniz.

Başlayalım.

500 Bin TL’nin üzerinde elde edilen vergilerde gelir vergisi oranı %35 yerine %40 olarak uygulanıp daha çok kazanandan daha çok vergi alınacak.

Oteller, tatil köyleri, kamping alanları 2020 Nisan’dan itibaren konaklama vergisine tabi tutulacak.

Eser sahibi olup 500 Bin TL’den fazla gelir elde edenler, gelir vergisi beyannamesi verecek.

Araçla toplu taşımanın yanı sıra günlük 10 TL’ye kadar toplu taşıma kartı ve bilet temini de gelir vergisinden istisna tutulacak.

 

Tüm spor hakemleri vergiden istisna tutulurken yeni düzenleme ile profesyonel spor dallarını ve basketbol ile voleybol birinci liglerini yöneten spor hakemlerine ödenen ücretler vergiye tabi tutulacak. En üst liglerdeki sporcu ücretlerinden %20 gelir vergisi kesintisi yapılacak.

Kiralama Gideri: Önceden tamamı gider yazılırken yeni düzenleme ile aylık en fazla 5.500 TL gider yazılabilir.

Satın Almada Ödenen Vergiler: Önceden alışta ödenen KDV ve ÖTV’nin tamamı gider yazılırken yeni düzenleme ile en fazla 115.000 TL’si gider yazılabilir.

 

Oto Giderleri: Önceden tamamı gider olarak yazılırken yeni düzenleme ile %70’i gider olarak yazılabilecek.

Amortisman Giderleri: Önceden tamamı gider olarak yazılırken yeni düzenleme ile 250 Bin TL üzerine amortisman ayrılamaz.

Tek işveren ücret gelirlerinde, 500 Bin TL altındaki gelir sağlayan işverenler önceden beyanname vermezken yeni düzenleme ile beyanname verecek. Birden fazla işveren ücret gelirleri için ise mevcut durumda bir değişiklik yapılmayacak.

 

Değeri 5 milyon TL’nin üzerinde olan konutlarda yıllık binde 3 ile %1 oranında Konut Vergisi tahsis edilecek, böylelikle lüks konutların vergilendirilmesi sağlanacak.

 

Türkiye’de 20 milyon TL, dünyada ise 750 milyon avro ve üzeri hasılatlarda %7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi tahsis edilecektir. Dünya örneklerine benzer bu uygulama ile önemli bir vergi kaybına son verilecektir.

Önceden uzlaşılan cezalarda ödemeye bağlı indirim yokken yeni düzenleme ile %25 ceza indirimi uygulanacaktır.

Kambiyo Gider Vergisinin oranı önceden %0,1 iken yeni düzenleme ile %0,2 oranında uygulanacaktır.

2020 Yılında Elektronik anlamda bizi bekleyenleri özetlediğimiz diğer kaynağımız ise aşağıda bulabilirsiniz.

2020 Yılında Gerçekleşecek Yenilikler Ve Değişiklikler

Kaynak

https://www.facebook.com/HMBakanligi/
Paylaş
Önceki İçerik16.12.2019 Tarihli İş İlanları
Sonraki İçerik11.12.2019 Tarihli İş İlanları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy