Temel ve Ticari Fatura itiraz yolları…

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
[vc_toggle title=”Temel ve Ticari Fatura itiraz yolları…” open=”true” el_id=”1490725891251-3ec0f3d4-f0ac”]E-Fatura sisteminde mükellefler fatura gönderirken ‘TİCARİ’ ve ‘TEMEL’ olmak üzere iletmektedir.

Temel fatura senaryosunda düzenlenen faturalara e-fatura uygulaması üzerinden red yanıtı bulunmaz iken, Ticari fatura senaryosunda düzenlenen faturalara e-fatura uygulaması üzerinden itiraz mahiyetinde, red” yanıtı mevcuttur.

Ticari fatura senaryosunda ;İtiraz mesajları da e-fatura gibi GİB üzerinden aktarılmakta ve ispatlayıcı izler uygulama içinde tutulmaktadır. Türk Ticaret Kanununa göre ticari faturaları reddetme süresi 8 gündür. e-Fatura uygulaması kapsamında da 8 günlük kabul/red cevabı dönme süresi bulunmaktadır.  Bu 8 günlük sürenin başlangıç tarihi faturanın üzerinde yazan tarih değil, faturanın alındığı tarihtir. Bu husus Türk Ticaret Kanunun 21. Maddesinin (2) bendinde “Bir fatura alan kişi aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde, faturanın içeriği hakkında bir itirazda bulunmamışsa bu içeriği kabul etmiş sayılır.” ifadesi ile belirlenmiştir.

 

Temel fatura senaryosunda düzenlenen faturalara e-fatura uygulaması üzerinden red yanıtı dönülme imkanı bulunmaz ,Temel faturanın yanlış ya da hatalı olduğu durumlarda Temel faturaya sistem üzerinden itiraz edilme hakkı bulunmazken harici haklar dediğimiz noter üzerinden çekilecek ihtarname,ya da KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) kanalıyla itiraz edilmesi mümkündür.

[/vc_toggle]

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji