SGK DOLANDIRICILIĞI TARIM (ZİRAİ KAZANÇ) ÜZERİNDEN Mİ YAPILMAYA BAŞLANDI?

SGK DOLANDIRICILIĞI TARIM (ZİRAİ KAZANÇ) ÜZERİNDEN Mİ YAPILMAYA BAŞLANDI?
SGK DOLANDIRICILIĞI TARIM (ZİRAİ KAZANÇ) ÜZERİNDEN Mİ YAPILMAYA BAŞLANDI?
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

SGK DOLANDIRICILIĞI TARIM (ZİRAİ KAZANÇ) ÜZERİNDEN Mİ YAPILMAYA BAŞLANDI?
Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri şimdi de Sgk. dolandırıcılığı ne yazık ki zirai kazanç üzerinden yapılmaya başlandı. Geçmiş yıllarda il merkezlerinde küçük bir işyeri kiralayarak ticari kazanç yapıyormuş gibi görünen ve binlerce insanın emekli olma hayallerini suya düşüren sahtekarların farkına varan Sgk. Müfettişleri o işletmeleri sıkı bir denetim alıp gerekli cezai işlemleri yapmış ise de ne yazık ki olanlar hep emeklilik hayali kuran ve hatta emekli olduktan sonra hayali firmalarda çalışıyormuş gibi gösterilen ve emeklilikleri iptal edilen belirli yaşı aşmış insanların hayallerini altüst etti.
Dolandırıcılar paradan başka bir şey düşünmeyen çok insafsız insanlardır. Tabiki hatanın en büyüğü de hep bu tür insanlara defalarca dolandırıldığımız halde yine de gidip onlardan medet ummamızdır.
Peki bu dolandırıcılığın Sgk. Yönünden nedenleri nelerdir?
1- Yıllarca çalışmış ama bir türlü emeklilik gün sayısını tamamlamayan insanlar yaşamlarının ileri safhalarında kimselere yük olmamak için eksik günlerini tamamlamak gayesi ile kendileri veya bir tanıdıklarının aracılığı ile bu tür sahte firmalarda çalışıyormuş gibi gösterilmek suretiyle ve primlerini de bu firmalara kendileri elden ödeyerek sigortalı gözükmeye çalışmaktadırlar.
2- Özellikle bağ-kur (4/b) den emekli olmak istemeyen sigortalılar son 1261 gününü sigortalı(4/a) da geçirmek ve 4/a lı emekli olmak için bu firmalara yönelmektedirler.
3- Bazı işverenler yanında sigortasız çalışan işçileri bu paravan şirketlerde veya firmalarda göstererek düşük bir pirim ödemek suretiyle bu firmaları çıkış kapısı olarak görmektedirler.
4- Özellikle 3600 günden emekli olmak isteyenler tarafından da bu tür sahte firmalar tercih edilmektedir.
5- İsteğe bağlı tarım sigortası kapsamına girmeyenler de bu yolu tercih etmektedirler. 6- İlaç almak zorunda kalan kanser hastası olanlarda hastalığını gizleyerek bu tür firmalarda belirli süre çalıştıktan sonra sağlık kuruluna başvurup hastalıklarından dolayı malülen emekli olmak için talepte bulunmaktadırlar.
SİSTEM NASIL İŞLİYOR= Sosyal Güvenlik kurumunu ve sigortalıyı dolandırmak isteyen bu dolandırıcılar artık ticari kazanç firmaları üzerinden dolandırıcılık yapmanın zor olduğunu anlayınca Tarım faaliyeti yapılan İlçelerde köy veya kasabalarda; adına kayıtlı menkul ve gayrımenkulü olmayan bir şahıs üzerine işyeri açarak ve büyük bir arazi kiralayarak ve bilanço esasınına göre zirai defter tutmayı kabül ederek tarım faaliyetinde bulunmaya başlıyorlar, 5 veya 10 tarım işçisinin yapacağı faaliyeti 4857 Sayılı yasanın 4 maddesinin iki nolu sıralamasını da göz önüne alarak 60-70 kişi çalışıyormuş gibi göstererek faaliyetlerine devam etmekte, Sgk, ya, Vergi dairelerine beyannamelerini tam ve eksiksiz vererek gözden uzakta durmaya çalışmakta fakat ödenmesi gereken vergi,sgk primlerini ödememektedir.
Kişi başı almış olduğu 400-500 Tl. primleri kendi Sgk. Kurumuna yatırmayarak ceplerine atarak hem Devleti hem de emekli olma hayali kuran insanları dolandırmaktadırlar. Şayet Devlet burada denetim yapmazsa çalışmış görünen kişinin sigortası tam ve eksiksiz görüldüğü için gerekli şartlar oluştuğunda o işçi emekli olabilir. Ama Denetimlerde veya ihbar üzerine bu firma incelenir ve paravan bir firma olduğu anlaşılırsa o işçi hakkında hem yasal işlem başlatılır, hem de emekli olmuş ise emekliliği iptal edilir ve almış olduğu emekli aylığı kanuni faizi ile birlikte geri alınmaktadır. ÇÖZÜMÜ NE =
1- Öncelikle bu sahtekar kişilerden veya paravan firmalardan uzak durmaktır.
2- Devletin yapması gereken Bağ-kurlu (4/b) ile (4/a) arasındaki emeklilik farkını ortadan kaldırmasıdır. 4/b li bir sgk.lı 9000 gün üzerinden emekli olduğunda yaklaşık 6000 gün prim ödeyen 4/a lı emekliden yaklaşık 300-400 tl. arası daha düşük emekli maaşı almaktadır.
3-Malülen emeklilik ve engelli emekliliği daha esnek hale getirilmelidir.
4) Çalışanlar aylık ücret bordlarını muhakkak kendileri kontrol edip imzalamalı e-devlet şifresi ile normal bir işyerinde çalışsa bile günlerini takip etmelidir.
5- Son olarak ta Devlet bu kişiler ve paravan firmalar hakkında sıkı denetimlerini artırarak emekli olma hayalleri kuran bu insanların dolandırılmaları önlemelidir.

MUSTAFA GÜNŞEN
Emekli Maliyeci

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji