Poset Beyannamesi Ertelendi Geri Kazanim Katki Payi Ertelendi Ancak Ne Gariptir ki Gec Ertelendi

Bu Yazımızın Konusu : Poset Beyannamesi Ertelendi Geri Kazanim Katki Payi Ertelendi
Bu Yazımızın Konusu : Poset Beyannamesi Ertelendi Geri Kazanim Katki Payi Ertelendi
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Kamuoyunda Poset Beyannamesi olarak Bilinen Geri Kazanim Katkı Payi Beyannamesi BEYANI VE ODEMESI ERTELENDİ… (Resmi Gazetede Yayınlanmasını Bekliyoruz ancak Ertelenme Olasılığı Coooook Yüksek)

ANCAK KANUNI DEGISIKLIK HENUZ RESMI GAZETE YAYINLANMADI (Bugün 15.02.2019 da Ertelenme Yayınlanacakken Torba Yasa Salıya Kaldı ve Kafalar iyice karıştı)
Zaten şuan giriş yapmak isteyen arkadaşlarımız giriş de yapamadıklarını söylüyorlar. Sistem An itibariyle çalışmıyor (15.02.2019-18.23)

15.02.2019 Tarihli POŞET BEYANNAMESİ HAKKINDA SON GELİŞMELER

Resmi makamlardan henüz resmi belge olmadan alınan bilgilere göre;
1 – Daha önce sosyal medyada yayılan uzatma taslağından farklı olarak BEYAN SÜRELERİ AYIN 24’üne çekilecektir.
2 – Ocak Ayında verilmesi gereken beyanlar kanunda 24 Şubat diye yer alacaktır.
3 – Ocak ve Şubat Ayına ait beyanlar 24 Nisan tarihine uzatılacaktır.
4 – Herkesin beyanname vermesi düzeltilecektir. Büyük marketler ve departmanında poşet geliri olanlar beyan verecektir.
5 – Tüm bu değişiklikler 19 Şubat Salı günü mecliste onaylanıp yayınlanacaktır.
** Geriye dönük uzama %99 19 Şubat tarihinde yayınlanacaktır. Dolayısıyla beyanname verme ya da vermeme konusu meslektaşlarımızın takdirine kalmıştır.**

ONGORULEN DEGISIKLIK.

OCAK-ŞUBAT MART DÖNEMLERİNİN GERI KAZANIM KATKI PAYI (POSET BEYANI) BEYANLARI 15 NİSAN’DA ALINMASI VE 30 NİSAN’DA ODENMESI YAPILMASI SEKLINDE DEGISTIRILDI.

GEÇİCİ MADDE 1 – 2872 sayılı Çevre Kanununun ek 11 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 2019 yılının Ocak ve Şubat ayına ilişkin verilmesi gereken beyannameler 15 Nisan 2019 tarihine (bu tarih dahil) kadar verilir ve bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken geri kazanım katılım payları 30/4/2019 tarihi mesai saati bitimine kadar ödenir.

GEREKÇE- 2872 sayılı Çevre Kanununun ek 11 nci maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklik ile geri kazanım katılım paylarının beyan edildikleri ayda ödenmesi esası getirilmiştir. Bu kapsamda, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlere ilişkin payların ödeme süresinin de değişikliğe uyumlu hale getirilmesi ve ilk uygulama dönemi olduğu dikkate alınarak; 2019 yılı Ocak ve Şubat ayına ilişkin beyanların Mart ayına ilişkin beyanın yapılacağı 15 Nisan 2019 tarihine kadar, ödemelerin ise Mart ayına ilişkin ödemenin yapılacağı 30 Nisan 2019 tarihine kadar yapılabilmesine imkân sağlanması amaçlanmıştır.

Ertelenme Konusu Bir Yana Dursun. Bana gore kaynaginda kesilecek 15 Kr.(Odemesi konsinye yontemi ya da 2 ay ileri atarak marketlere buyuk yuk olmadan bir yontem bulunabilir. Bu yontem bulunmasa bile eskiden masraf yaparak verdigi posetten 10 Kr. Kazandiklarina bakildiginda boyle bir karliliga bakilirsa buna bile gerek yok ama simdi ben bunu yazinca buna bahane bulacaklar diye formul olsun diye yazdim 🙂 )

Ozetle Dunya’nin bir cok ulkesinde kullanilan bu yontem ulkemizde de uygulanmali mi konusu, para alinma konusu, zaten sirketler ve maddi durumu iyi olanlarin umurunda degil istedigi kadar poset aliyor olan parasini idareli kullanmak isteyenin sorunu konusu 🙂 ya da posetler evlerde cop poseti olarak kullanilirken simdi cop posetleri alindigi gercegi 🙂 mikron farklari vb konular bir yana dursun bu beyan konusunda alinan Geri Kazanim Katki Payi Beyaninin onbinlerce firmadan almak ve bunlara bir bildirim ve mukellefiyet yuku dogurmak adina bh konuya deginilmeden Ertelemek yerine ureticiden kaynaginda kesilerek kamuoyunu mesgul etmemesini ve istenen amaca bu sekilde de ulasilacagini degerlendirmekte fayda goruyorum.

Ama Risk Almak istemiyorsanız aşağıda bu konuda tüm sorularınıza cevap vermek bir yana beyanname ile ilgili de videolar dahil herseyi net bir şekilde göstermeye çalıştık.

Karar Sizin.

POŞET ÜCRETİ VE POŞET BEYANNAMESİ

 

Plastik Poşet Beyannamesi

Bu konuda sizleri yalnız ve çaresiz bırakmamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bir Faydamız olabildiyse ne mutlu bize…

Saygılarımızla…

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikBasit Usule Tabi Mükellefler İcin Gelir Vergisi Beyan Dönemi Basladi
Sonraki İçerikHasılat esaslı vergilendirme usulü uygulanacak sektör ve vergi oranı hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 38 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy