Poset Beyannamesi Ertelendi Geri Kazanim Katki Payi Ertelendi Ancak Ne Gariptir ki Gec Ertelendi

Kamuoyunda Poset Beyannamesi olarak Bilinen Geri Kazanim Katkı Payi Beyannamesi BEYANI VE ODEMESI ERTELENDİ… (Resmi Gazetede Yayınlanmasını Bekliyoruz ancak Ertelenme Olasılığı Coooook Yüksek)

ANCAK KANUNI DEGISIKLIK HENUZ RESMI GAZETE YAYINLANMADI (Bugün 15.02.2019 da Ertelenme Yayınlanacakken Torba Yasa Salıya Kaldı ve Kafalar iyice karıştı)
Zaten şuan giriş yapmak isteyen arkadaşlarımız giriş de yapamadıklarını söylüyorlar. Sistem An itibariyle çalışmıyor (15.02.2019-18.23)

15.02.2019 Tarihli POŞET BEYANNAMESİ HAKKINDA SON GELİŞMELER

Resmi makamlardan henüz resmi belge olmadan alınan bilgilere göre;
1 – Daha önce sosyal medyada yayılan uzatma taslağından farklı olarak BEYAN SÜRELERİ AYIN 24’üne çekilecektir.
2 – Ocak Ayında verilmesi gereken beyanlar kanunda 24 Şubat diye yer alacaktır.
3 – Ocak ve Şubat Ayına ait beyanlar 24 Nisan tarihine uzatılacaktır.
4 – Herkesin beyanname vermesi düzeltilecektir. Büyük marketler ve departmanında poşet geliri olanlar beyan verecektir.
5 – Tüm bu değişiklikler 19 Şubat Salı günü mecliste onaylanıp yayınlanacaktır.
** Geriye dönük uzama %99 19 Şubat tarihinde yayınlanacaktır. Dolayısıyla beyanname verme ya da vermeme konusu meslektaşlarımızın takdirine kalmıştır.**

ONGORULEN DEGISIKLIK.

OCAK-ŞUBAT MART DÖNEMLERİNİN GERI KAZANIM KATKI PAYI (POSET BEYANI) BEYANLARI 15 NİSAN’DA ALINMASI VE 30 NİSAN’DA ODENMESI YAPILMASI SEKLINDE DEGISTIRILDI.

GEÇİCİ MADDE 1 – 2872 sayılı Çevre Kanununun ek 11 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca 2019 yılının Ocak ve Şubat ayına ilişkin verilmesi gereken beyannameler 15 Nisan 2019 tarihine (bu tarih dahil) kadar verilir ve bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken geri kazanım katılım payları 30/4/2019 tarihi mesai saati bitimine kadar ödenir.

GEREKÇE- 2872 sayılı Çevre Kanununun ek 11 nci maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklik ile geri kazanım katılım paylarının beyan edildikleri ayda ödenmesi esası getirilmiştir. Bu kapsamda, değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlere ilişkin payların ödeme süresinin de değişikliğe uyumlu hale getirilmesi ve ilk uygulama dönemi olduğu dikkate alınarak; 2019 yılı Ocak ve Şubat ayına ilişkin beyanların Mart ayına ilişkin beyanın yapılacağı 15 Nisan 2019 tarihine kadar, ödemelerin ise Mart ayına ilişkin ödemenin yapılacağı 30 Nisan 2019 tarihine kadar yapılabilmesine imkân sağlanması amaçlanmıştır.

Ertelenme Konusu Bir Yana Dursun. Bana gore kaynaginda kesilecek 15 Kr.(Odemesi konsinye yontemi ya da 2 ay ileri atarak marketlere buyuk yuk olmadan bir yontem bulunabilir. Bu yontem bulunmasa bile eskiden masraf yaparak verdigi posetten 10 Kr. Kazandiklarina bakildiginda boyle bir karliliga bakilirsa buna bile gerek yok ama simdi ben bunu yazinca buna bahane bulacaklar diye formul olsun diye yazdim 🙂 )

Ozetle Dunya’nin bir cok ulkesinde kullanilan bu yontem ulkemizde de uygulanmali mi konusu, para alinma konusu, zaten sirketler ve maddi durumu iyi olanlarin umurunda degil istedigi kadar poset aliyor olan parasini idareli kullanmak isteyenin sorunu konusu 🙂 ya da posetler evlerde cop poseti olarak kullanilirken simdi cop posetleri alindigi gercegi 🙂 mikron farklari vb konular bir yana dursun bu beyan konusunda alinan Geri Kazanim Katki Payi Beyaninin onbinlerce firmadan almak ve bunlara bir bildirim ve mukellefiyet yuku dogurmak adina bh konuya deginilmeden Ertelemek yerine ureticiden kaynaginda kesilerek kamuoyunu mesgul etmemesini ve istenen amaca bu sekilde de ulasilacagini degerlendirmekte fayda goruyorum.

Ama Risk Almak istemiyorsanız aşağıda bu konuda tüm sorularınıza cevap vermek bir yana beyanname ile ilgili de videolar dahil herseyi net bir şekilde göstermeye çalıştık.

Karar Sizin.

POŞET ÜCRETİ VE POŞET BEYANNAMESİ

 

Plastik Poşet Beyannamesi

Bu konuda sizleri yalnız ve çaresiz bırakmamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bir Faydamız olabildiyse ne mutlu bize…

Saygılarımızla…