PERSONEL ÖZLÜK DOSYASINDAKİ SAĞLIK RAPORUNUN ÖNEMLİLİĞİ…

İşverenler işe aldıkları her bir işçi için işe giriş sağlık raporu talep etmeleri önemlidir. İşe alacakları işçilerin sağlık durumunu bilmesi gerekmektedir. Sağlık raporu, kişisel veri kapsamındadır ve bu raporların gizli tutulması gerekmektedir. İşveren işçinin özlük dosyasında sakladığı işe giriş sağlık raporunu, yasal zorunluluklar dışında üçüncü kişilerle paylaşmamalıdır. Kişisel verilerin kullanılmasında bilginin sahibi kişiden onay alınması gerekir.

Yapılan iş için işçinin sağlık durumu elverişli değilse işveren işçiyi işe alamaz. Ayrıca işveren işçinin sağlığının yaptığı iş nedeniyle bozulmasından da sorumludurlar. Kalp, tansiyon şeker gibi hastalıklar için gerekli tahlilleri yaptıran işçi, daha önce bilmediği bir rahatsızlığını işe giriş muayenesinde teşhis ettirebilir. Bu sayede işçinin rahatsızlığı erken teşhis edilmiş olur.

Dolayısıyla işçinin işe girdiği tarihteki sağlık durumunu tespit ederek sağlığının yaptığı iş nedeniyle mi  bozulduğu nu kontrol etmek durumundadır.

Bununla beraber bazı işlerde işverenin, işçinin yüksekte çalışma, dikkat dağınıklığı gibi özel durumlarla ilgili kontrolleri yaptırması şarttır. Çünkü işçi işe girmeden önce sağlık probleminin farkında olmayabilir. İşe girişte yapılan sağlık muayeneleri de bazen işçinin sağlık sorununun tespit edilmesini sağlar.

Saygılarımla;

S.M Mali Müşavir

Sibel KAROĞLU