MUHASEBECİLER HAFTASİ KUTLU OLSUN

MUHASEBECİLER HAFTASI  KUTLU OLSUN

 

Bu mesleğe gönül veren tüm meslektaşlarımızın,meslektaş adaylarımızın günü kutlu olsun.

Sürekli eğitim ve bilgilendirici yazılar tanıtıyoruz.Gelin bu sefer bir farkındalık yapalım ve mesleğimizi tanıtalım…

Eski İran,Eski Roma,Eski Yunan’dan tutun da Arapça’dn muhasebe ile ilgili bir çok bilgiler edinilmiştir.

Türklerde ise,Mezopotamya,Mısır’da ortaya çıkmış,1930’lu yıllardan sonra yaşanan krizler ile birlikte daha çok çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de Osmanlı’nın son zamanlarında gelişmeye başlayan muhasebe kökenine daha önce de değinmiştik.Kanunname-i Ticaret ile gelişen ve ticarete,eğitime verilen önem gittikçe arttığı zamandan bu zamana değin oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştır.Odalar kurulmuş,yurt dışı kanunlarından yararlanılmış,bunun için eğitim veren kurumlar(üniversiteler) kurulmuştur.

Elbetteki bir yurt dışı ekonomisi gibi güçlü olamasakta ülkemiz günden güne gelişmeye bunu bu mesleğimize de yansıtmaya başlamış ve devam ettirmeye çalışmaktadır.

Peki ne gibi çalışmalar ve düzenlemeler yapılmaktadır ?

Gün geçtikçe artan meslek elemanları mensupları ile birlikte bir rekabet ortamı doğmuş,bununla birlikte bir çok oda kuruluşları eğitimler düzenleyerek onların gelişimlerine katkı sağlamaya devam ederken meslekteki aksaklıklar da bir türlü yakamızı bırakamamaktadır.

Angaryalar,tahsilat ödemelerinde sıkıntılardan tutun da mükellef memnuniyetsizliği de baş gösterince sorunların içinden çıkamaz hale gelmiş,tükenmiş ve intiharların eşiğine değin yaklaşmıştır.

Ne yazık ki bu ölümler bize hayatın acı bir gerçeğini yansıtmaktadır.Angaryaların,tahsilat ödemesinin,insanlığın unutulması..

Gelin bakalım bu angarya dediğimiz kelime nedir ?

Angarya; Bir kimseye zorla verilen ücretsiz iştir.Orta Çağ’da ortaya çıkmış günümüzde de yaygın bir şekilde devam etmekte olup kimsenin kurallara uyma gibi bir durumu ne yazık ki söz konusu bile olamamaktadır.Peki angaryadan nasıl kurtulabiliriz ?

Aslında yanıtı çok basit,

Kurallara uyup,ödeme sorunlarını halledemediğimizde mahkemeye vermeyi ya da insanlık sınırınızı oldukça zorlamadan bunları rahatlıkla yapabilirsiniz.Unutmayın; “Adalet mülkün temelidir.” diyen Atatürk’ün sözünden hareket ile en azından angaryalara karşı boyun eğmemeye başlamış olunur.

Ücret tahsilatları da aynı süratle devam edilmelidir.

Umarım bundan sonraki senelerimiz daha adil daha adaletli geçtiği,angaryaların olmadığı bir muhasebe dönemi yaşarız.Haftamız kutlu olsun üstadlar.

 

Saygılarımla,

Selda KURTOĞLU