Mali Musavirler de KDV iadesi Yazacak Cümlesinden Sonra olanlar ve Bundan Sonra Olabilecekler

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

– Değerli Arkadaşlar;

Cuma Günü (02.03.2018) ve Hafta Sonu Gündemimiz Bizim dışımızda gelişen Ankara Y.M.M. Odası, Gaziantep Y.M.M. Odası ve İzmir Y.M.M. Odalarından gelen talihsiz açıklamalar neticesinde İstemediğimiz şekilde değişmek zorunda kaldı ve Yapılan Haksız Saldırılara Karşı Mali Müşavirlerin Tek Yumruk olması ve ciddi bir gündem ile gereken tepki Mali Müşavirlere yakışan şekilde verildi.

Şunu belirteyim bu açıklamalar gelmemiş olsaydı sessiz sessiz olan biteni izleyecektik ve kimse Mali Müşavirlerin Birlik olduğunda neler yapabileceğini göremeyecekti bu ender gösterdiğimiz birlikteliği tekrar göstermiş olmak gerçekten kıymetliydi ve bunun bizler için bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi tek eksiğimiz birlikte hareket edememek ve Mesleki konularda birlik olamamaktı bunu sağlamış olmamız güzeldi.

Artık Sosyal Medyamız var ve Mesleki Kamuoyunu istediğimiz gibi harekete geçirebiliyor birlik olabiliyoruz bunları görmek güzel.

Gönül isterdi ki bunlar hiç olmasın ama bu konuda susmak da ACİZLİK olacaktı ve gereken tepki bize yakışan şekilde verildi. Bu konu ile ilgili gündem yeteri kadar meşgul oldu diye düşünüyorum.

Şunu da belirterek devam etmekte fayda görüyorum. Ben inanıyorum ve konuştuğum görüş birliği içinde olduğum birçok Yeminli Mali Müşavirin görüşlerinden çıkardığım şudur ki;
Bu 3 odanın açıklaması Tüm Y.M.M. lerin görüşü olmadığı gibi Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin bir arada güçlü olduğunu ve bu gucu çalışarak daha ileriye taşımamız gerektiğini düşünenlerin sayısının çoğunlukta olduğudur. Hafta sonu gerçekleşen Ankara S.M.M.M. Odası Seminerinde konuşan Y.M.M. Sn. Murat YILDIZ’da bu durumu kendi penceresinden o kadar güzel özetledi ki bu yapılmış olan açıklamaların sadece açıklamayı yapan kişileri bağladığını bizlere en net haliyle göstermiş oldu.

Birlikten kuvvet doğurmak için ayrışmak yerine bu tür açıklamalara ve yapıyı makul seviyelere dönüştürüp ortak amaca hizmet eden iki grubun “çalışan üreten” gücünü herkese göstermemiz bizler için hayırlı olanıdır diye düşünüyorum. Aksi takdirde bölünüp kendi iç kavgalarımıza devam edersek elimizdeki gücü de kaybetmiş oluruz ki bu ne Mali Müşavirlerin ne de Yeminli Mali Müşavirlerin isteği olabilir.

Dönem Dönem Maalesef Mali Müşavirler için de birçok haksız durum, kanun ve değişiklikler ortaya çıktı ama biz hiç bir zaman aynı kanuna ve aynı birliğe bağlı diğer meslek mensuplarına karşı bu denli yaralayıcı açıklamalar yapmadık ki birliktelik ve mesleki duruş da bunu gerektirir diye düşünüyorum.

Kaldı ki açıklamayı yapan Y.M.M. Odası Başkanını da tanırım açıklamanın altında imzasını gördüğümde gerçekten şaşırmıştım ve kendisi açıklamanın yanlış anlaşıldığına dair özür niteliğinde de bir açıklama yaparak en azından ortamın sakinleşmesine de yardımcı oldu.

– ARTIK GERÇEK KONUMUZA DÖNEBİLİRİZ.

Şimdi asıl işimize bakmamız lazım.

Şuan önümüzde Meclisten geçmeyi bekleyen Bir Kanun Mevcut. Bu Yasa Meclisten bahsedildiği gibi geçerse ki son dakika bir aksilik olmazsa geçecek gibi duruyor Bu konuda bir yol haritası çizilmesi gerektiği açık bir şekilde görülmektedir.

Sn. Başbakan’ın açıklamaları giriş gelişme açısından Mali Müşavirlere bir hak gibi görülse de orada da hepinizin malumu Talihsiz ve Mesleğimiz için Tehlikeli bir Kelime söz konusu. Siyasete Grupta Hiç Bir Zaman Yer Vermediğimi Bilirsiniz. Bu konu da zaten siyasetten ayrı mesleki bir konu ve yeni bir kanun ile karşı karşıyayız.

Sn. Başbakan’ın açıklamalarında K.D.V. iadesi ile ilgili Yeminli Mali Müşavirler ile Birlikte Mali Müşavirlerin de Rapor yazacağını ve o bana göre mesleğin geleceği için tehlikeli olan o kelime ile sanki bu iade konusunun Mali Müşavirler Tarafından Bedelsiz ya da Çok düşük ücretlere yapılması gerektiği fikri ortaya çıkmaktadır.

Dereyi görmeden paçayı sıvamak olmasın ama Eğer bu kanun olduğu gibi Meclisten geçecekse gerçekten de DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN ÖNEMLİ KONULAR İLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ.

Meslekteki Haksız Rekabet ortada. Her sene aramızda katılan ciddi bir kalabalık da malumunuz. Eğer bu konuyu da defter tutmaya ve pazarlama aracına çevirirsek bu iade konusu da yakın zamanda BEDELSİZ YAPTIĞIMIZ BİR ANGARYAYA DÖNÜŞEBİLİR.

Bu Nedenle Daha olayın Başındayken Sn. Başbakan’ın Açıklamasındaki artıları değerlendirip risk oluşturacak bölümü de baştan analiz edip Bu Riski ÇOK İYİ YÖNETMEMİZ GEREKİYOR.

Zaten işimiz başımızdan aşkın bu da Komşunun Muhasebecisi şunu alıyormuş Mali Müşaviri şu indirimi yapmış, zaten defter sende vb ne dönerse şuan söylenenler Haklı cıkar ve artan iş yükümüzün üzerine alamadığımız bir bedel ve yoğun iş yükü TAM BİR ANGARYAYA DÖNÜŞEBİLİR ve BÖYLE CİDDİ BİR GELİR KAPISINA DA KİLİDİ VURMUŞ OLURUZ.

İade Konusunun Ne kadar ciddi bir konu olduğunu ve atılan imzaların altının ne kadar dolu olması gerektiği ve ciddi disiplin sorusturmalarına, muteselsil sorumluluklara, Maddi ve Manevi yıpranmalara gebe bir konu olduğunu, hatta Son 3 Yılda Yeminli Mali Müşavirlerin %3 e varan disiplin sorusturmalarının ana nedenlerinden birinin de bu olduğunu unutmamak ve eğer yasa hayata geçerse atacağımız adımlarda çok dikkatli olunması gerektiğini, şuan ki yapı ile bunu da yaparızın bu iş için kesinlikle mümkün olmadığını hatırlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum.

Özetle : Bu Konuda hafta sonu oluşan gündem ile yeteri kadar meşgul olduk, artık önümüze bakalım ve Yasa Geçerse biz kanun uygulayıcılar olarak kavgaları bir kenara bırakıp birbirimizi kırmadan dökmeden nasıl ilerleyebileceğimizi değerlendirip bundan sonraki yol haritamızı oluşturarak ağız birliği ve iş birliği ile geçmişte K.D.V. İadeleri için alınan bedeller ve çalışma prensipleri neyse bunları geliştirerek bundan sonrası için devam edilmesini ve 3568 Sayılı Kanundan yetkisini alan kişiler olarak birlik beraberlik içinde şartlarını iyileştirerek bu konudaki haksız rekabette taviz vermeden ilerlemeliyiz. Zaten Odalar ve Üst Birlik olarak bizler taviz verir isek Maliye’nin bu tavizi vermeyeceği ve konuyu ivedilikle Yargı ve Akabinde Disiplin sureçlerine dönüştüreceği de hepinizin Malumudur.

BU DA SON ÖZET OLSUN 🙂
EĞER BU YASA HAYATA GEÇER VE BİZLER BU İŞİ DE DEFTER TUTMADAKİ GİBİ HAKSIZ REKABETE ve YANLIŞ PAZARLIK ARAÇLARINA ALET EDERSEK YENİ ve KOCAMAN BİR ANGARYA KUCAĞIMIZDA OLACAK Kİ O DA MESLEĞİN BİTİŞİ DEMEKTİR…

Saygılarımla

S.M.Mali Müşavir
Serkan ATASOY

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikMuhasebenin Tarihsel Gelişimi
Sonraki İçerikMalulen Emeklilik Şartları Nelerdir?
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy