Muhasebenin Tarihsel Gelişimi

muhasebenin tarihsel gelisim
muhasebenin tarihsel gelisim
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Günümüzden Bugüne Muhabesenin Tarihsel Gelişimi

Bugünkü konumuza muhasebe ile başlamamın bir nedeni var aslında.Mart ayına giriş yaptığımız gün Muhasebeciler Haftası olarak ülkemizde kutlanmaktadır..Bir çok kişi ilk duyduğu zaman muhasebenin ne demek olduğunu kavrayabiliyor mu bilemiyorum.Ben de ilk duyduğumda çok araştırarak ve öğrenerek fikir sahibi olmuş ve sonraları da çok sevmiştim.O halde gelelim sayın okurlar,bu yazımı okuyacak olan üstadlarım ve sevgili vatandaşlar.Muhasebe nedir ? Kökeni nereden gelir ? Bakalım neler getirir hayatımızda ? !

Muhasebenin etimolojik kökenine bakacak olursak,karşılıklı hesap görme anlamına gelen muhasebe 15.yüzyıl sonlarına doğru gelişerek hizmet sektörünün aranan yüzü olmaya hak kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir.Dünyadaki gelişimi böyle sürerken ülkemizdeki gelişim evresinde neler oluyor bir bakalım mı ?

Ülkemizdeki Muhasebenin Tarihçesi;

Yaptığım araştırmalar sonucunda ülkemizde ise Osmanlı Devleti’nin dağılma döneminden itibaren ortaya çıktığı görülmektedir.1850 1925 dönemleri arasında ortaya çıkan bu gelişmeler muhasebenin tarihçesini göstermekle beraberinde ticaret hayatında da gelişmeler ve iyileşmeler ile beraberinde bir çok sorunu da aslında temel olarak atmıştır.

Türk Ticaret Kanunu ile birlikte daha çok gelişmeye başlayan muhasebe,1940 lı yıllardan itibaren başlayan kalkınma modelleri ile günümüzdeki son seviyesine ulaşmayı başarmış ve yeni nesil genç ve üstadlarımızla gelişmeye devam eden en önemli meslek mensupları arasına girmeye başarmıştır.

Günümüz dünyası tarım toplumundan sanayi toplumuna sanayiden ise bilgi endüstrisine geçtiğimiz bu noktada gelişmelerini belli oranlarda sağlarken her alan kendisi ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye devam etmektedir.Bizim yapacağımız ise her mesleği olduğu gibi başkalarından duyarak değil araştırarak hakkında bilgi sahibi olmamızdır.

Muhasebenin önemi ülkemizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından da bilinmiş ve onun atılımları ile şu son aşamasına gelinmiştir.Umarım bu yazımda muhasebenin tarihçesi ile ilgili az çok bilgilenmişsinizdir diyor ve yazımı Atamızın  sözü ile noktalıyor ve gününüz kutlu olsun Muhasebeciler diyorum 🙂

En iyi iktisatçılar muhasebecilerdir.

Mustafa Kemal Atatürk

1-7 MART MUHASEBECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN !

 

Saygılarımla,

Selda KURTOĞLU

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji