KDV İndirim Düzenlemesi Neleri Getirdi…

KDV İndirim Düzenlemesi
KDV İndirim Düzenlemesi
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

KDV İndirim Düzenlemesi Neleri Getirdi…

  Biliyoruz ki daha önceden reel sektörün canlandırılması ,reel ekonomik dengenin sağlanması , tüketim harcamalarının artırılması vs. gibi ekonomik değişkenler Makro ve Mikro dengelerin sağlanmasına yönelik durgunluğun önlenmesinde önemli adımlar atılmıştı şimdi ise bu istikrarın sağlanması amacıyla kdv oranlarında değişikliğe gidilerek hem istihdam kalkanı sağlanmaya çalışılmış hem de tüketim toplumunun bir gereği olan inan ihtiyaçlarının en makul maliyetle sağlanması amaçlanmıştır.
    İlk adım olarak önce turizm alanlarında 6 ay geri ödemesiniz krediler verilmesi ,esnaflara kredi ayrıcalıkları, dar gelirlilere nakdi destek vs. atılmıştı şimdi ise ,KDV indirimiyle özellikle reel sektörde tüketimin artırılması sağlanmış ayrıca ekonomiye can suyu verilmiştir.  Turizm sektöründen tutunda işyeri kira stopaj oranlarına kadar birçok alanda hem kdv hem de stopaj oranları düşürüldü… Ama bununla birlikte tarafımıza bir çok sorularda beraberinde gelmiştir. En çok sorular üzerine bir kaç maddeyi tanımlamak istedik çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilerle bazı bilgileri derledik… sırasıyla;
1-Sadece  “Düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri” KDV oranı % 8 e indirilmiştir,
2-Mobilya veya buna benzer İMALAT şirketlerinde kdv genel orandadır.(%18 değişiklik yoktur)
3-Sadece bakım onarım hizmetlerinde kdv indirilmiştir malzemelerde kdv indirimi yapılmamıştır,
4-SMMM erbapları için KDV oranları değişmemiştir.
5- Kira stopaj oranlarında ödeme tarihleri dikkate alınacaktır.(genel kanı ağustos ayından itibaren beyanda %10 dur.)
6-Karar 31/07/2020 günü yürürlüğe girmiştir. Bu neden ile 31/07/2020 tarihinden(bu tarih dahil) itibaren düzenlenen faturalarda indirilen KDV oranları uygulanır.
7-Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler % 1 oranında kdv tabidir. ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç uygulanacaktır.
8-Taşıt kiralamalarında da GV stopaj oranı 31/12/2020 tarihine kadar % 10 olarak uygulanacak olup ,bunun gibi birçok alanda değişiklikler mevcuttur.
9-Teknelerde ve yatlarda tur kapsamında kdv indirimine gelince, alkollü ürünler hariç uygulanabileceği kanısındayız.
Tekrar etmek gerekirse eğer bu indirimlerle yukarıdaki hedeflere ulaşılmak istenip ekonomiyi canlandırarak toplam talebi arttırıp durgunluğun önüne geçmek için, vergisel anlamda maliyenin hem vergi yönetimini ve vergi kapasitesini eş güdümlü olarak sağlaması gerekmektedir.
Son olarak muhasebecilerimize, bu zor günlerinde üstesinden geleceğinizi ,istihdam kalkanına destek olduğunuzun bilineceğini ve en önemlisi  bir gün ülkemizin ekonomi yapı taşlarından birisini sizlerin inşaa ettiğini herkesin göreceği güzel günler diliyoruz.
DİJİTAL MEVZUAT DANIŞMANLIK BİRİMİ
Kaynak : https://www.digitalmevzuat.com/

https://www.facebook.com/muhasebebilenlertoplulugu/

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji