İŞ HAYATININ EN ÖNEMLİ KONULARINDAN KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞTÜRÜLÜRSE NELER DEĞİŞECEK, ÇALIŞAN VE İŞVERENLER NASIL ETKİLENECEK

İŞ HAYATININ EN ÖNEMLİ KONULARINDAN KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞTÜRÜLÜRSE NELER DEĞİŞECEK, ÇALIŞAN VE İŞVERENLER NASIL ETKİLENECEK
İŞ HAYATININ EN ÖNEMLİ KONULARINDAN KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞTÜRÜLÜRSE NELER DEĞİŞECEK, ÇALIŞAN VE İŞVERENLER NASIL ETKİLENECEK
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

İŞ HAYATININ EN ÖNEMLİ KONULARINDAN KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞTÜRÜLÜRSE NELER DEĞİŞECEK, ÇALIŞAN VE İŞVERENLER NASIL ETKİLENECEK KONUSUNU SİZLER İÇİN DERLEDİK.
TASLAK ÇALIŞMA OLDUĞUNU BELİRTEREK BAŞLAYALIM 

Şu anki sistemde 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre;

-Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin;

1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle,

2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle,

3- Askerlik görevi nedeni ile,

4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile,

5- Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile,

6- İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir. 

Görüldüğü gibi bugünkü sistemde istifa eden işçilerin istisnai durumlar dışında kıdem tazminatı alabilmesi mümkün değil. Bu nedenle çalışanlar kıdem tazminatlarını yakmamak için mutsuz oldukları işyerlerinde yıllarca çalışmaya devam etmek zorunda kalabiliyor. Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesinin nedenlerinden biri de  tüm işçilerin kıdem tazminatı alabilmesidir. Kıdem tazminatı fona dönüşürse işçi yine istifa sonrası kıdem tazminatını hemen alamayacak ancak kıdemi kaybolmamış olacak. Kıdem tazminatını hak ettiği zaman bütün çalışmasının karşılığını alabilecek.               

 

KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞÜRSE MEVUT ÇALIŞANLARIN DURUMU NE OLACAK

 Mevcut çalışanların katılımı zorunlu olmayacak. Fon kurulduğunda çalışıyor olanlar isterlerse sisteme dahil olabilecek.

KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞÜRSE İŞE YENİ GİRENLERİN DURUMU NE  OLACAK

 İşe yeni grenler için kıdem tazminatı fonu zorunlu olacak.

KIDEM TAZMİNATI FONUNU KİM ÖDEYECEK 

Bu aşamada net olarak bilinen işverenin kıdem tazminatı fonuna prim ödeyeceği.  İşverenler, çalıştırdıklar her işçi için kıdem tazminatı fonuna belirlenen oranda prim ödeyecekler.

İşçiler de kendi adına biriken parayı takip edebilecekler. Kıdem tazminatı konusunda şeffaflığın bu şekilde sağlanması planlanıyor.

Devletin ise kıdem tazminatı fonuna prim ödeyip ödemeyeceği henüz belli değil, bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.         

             İŞÇİLER KIDEM TAZMİNATINI NE ZAMAN HAK EDECEK 

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’nun şu ana kadar olan açıklamalarına göre kıdem tazminatı emeklilik halinde alınabilecek. İşçi kıdem tazminatında kendisi adına biriken parayı üzerine eklenen getirileri ile birlikte emekli olduğunda alabilecek.

Bunun dışında emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması halinde fonda biriken paranın yarısı alınabilecek. 

        KIDEM TAZMİNATI FONA DÖNÜŞÜRSE KIDEM MİKTARI NE OLACAK 

Şu anki uygulamada çalışılan her bir yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında (tavan uygulaması mevcut)  kıdem tazminatı ödenmektedir. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu Kıdem Tazminatı fonu uygulamasında da 30 günlük sürenin korunacağını ifade etti.

              KIDEM TAZMİNATI FONUNUN İŞÇİ VE İŞVEREN AÇISINDAN

                                        KAZANÇ VE KAYIPLARI 

İşçi Açısından Kazançları ; İşçilerin çalıştıkları sürelere ilişkin prim, her ay kıdem tazminatı fonuna yatacak. Bu sayede çalışanlar mutsuz oldukları işlerde kıdem tazminatlarını yakmamak için yıllarca çalışmak zorunda kalmayacak.

İşçiler, kendi adlarına biriken parayı da internet ortamında kontrol edebilecekler.

İşçi Açısından Kayıpları   : Kıdem tazminatı fona dönüştüğünde işçiler kıdem tazminatlarını yalnızca emeklilik veya emeklilik için yaş dışında diğer şartların sağlanması halinde alabilecekler. Şu anda kıdem tazminatı alabilen işçiler son çalıştıkları brüt üzerinden (Tavan ücret uygulaması bulunmakta) kıdem tazminatı almaktadırlar. Kıdem tazminatı fona dönüştüğünde çalışılan dönemdeki ücret üzerinden fona prim yatırılacak. Fonda biriken para nemalandırılarak bu fark kapanacak.

İşveren Açısından Kazançları  : Kıdem tazminatı fona dönüşürse işverenler her ay prim ödeyerek bunları mali tablolarına yansıtabileceklerdir.

İşveren Açısından kaybı : Şu anki sistemde ödemedikleri kıdem tazminatları içinde prim ödeyecekler ve işverenin mali yükü artacak.

Son olarak kayıp mı fayda mı siz karar verin ama artık personel kıdemim yanmasın diye mutsuz olduğu işyerinde çalışmak zorunda kalmadığı gibi işveren de çıkarırsam kıdemi yüksek diyerek tutayım demek zorunda kalmayacak kartlar daha açık oynanacak

Bu şuan kulislerde dönen alabildiğimiz bilgiler ışığında hazırlanan bir  tasarı çalışmadır elbette yasalaştığında bununla ilgili gelişmelerden sizi ayrıca haberdar edeceğiz

S.M.Mali Müşavir
Biray Serbest GÜLER

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

4 YORUMLAR

  1. Çok ama çok güzel çalışma olmuş, bir nebze de olsun kafamızdaki soru işaretleri gitti. Teşekkürler.

  2. Sağolun Gülşen hanım 🙂 durumlar netleşsin tekrar bir düzenleme yaparız.

  3. Fona nasıl dönüştüreceğiz bunun için ne yapmak lazım nasıl bir yol izlememiz lazım ..? Ben de bu sebebten muzdaribim

Comments are closed.