İKİNCİ EL ARAÇ ALIM-SATIM TİCARETİ ZARARLI SATIŞLARDA KDV İSTİSNASI

İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIM TİCARETİ YAPANLAR İÇİN “KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL UYGULAMA TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 19)”DE YER VERİLEN İSTİSNANIN ZARARLI SATIŞLARDA NASIL UYGULANACAĞINA DAİR BELİRSİZLİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME  !!!

Bugün Maliye Bakanlığını arayarak bizzat bilgi almak istedim ve kendilerine ulaştım 🙂

İkinci el araç alım satım ticareti yapanların zararlı satışlarında KDV istisnasının nasıl uygulanacağı ile ilgili karmaşanın netleşmesi adına yetkili ile olan konuşmamızı sizlere aktarıyorum 🙂

SORU:İkinci el araç satım ticareti yapanlar için çıkarmış olduğunuz kdv istisnası tebliğinde istisna kısmı için alış ve satış arasındaki fark olarak yazmışsınız…Bu fark  olumsuz olursa yani zararlı satış olursa istisnayı nasıl uygulamamız gerekiyor  ?

CEVAP :(Aslında ben cevap bekliyordum ama yetkili bana soruyla karşılık verdi 🙂 )  Söylediğiniz sektör büyük meblağların döndüğü sektör sizce bu sektörde zararlı satış olur mu ?

SORU:(Ben de kendisine soruyla yanıt verdim 🙂  ) Araç kazalı ise ve değer düşüklüğü varsa ya da acil satılması gerekiyorsa alış fiyatından düşük rakama satılamaz mı ?

CEVAP : Biz bu açıdan değerlendirmemiştik  yani zararlı satış olabileceğini düşünmedik 🙂

Bizi yarım saat sonra tekrar arar mısınız biz kendi içimizde bunun üzerine düşünüp tartışalım sizinle yeniden konuşalım.

Ben tabi memnuniyetle kabul ettim ve kronometreyi açtım  🙂

Yarım saat dolunca hemen tekrar aradım 🙂

SORU : Zararlı satışlarla ilgili nasıl bir karara vardınız ?

CEVAP: Lütfen özelge talep edin 🙂 (Ben de cevap alıyorum diye heveslenmiştim 🙂 )

SORU :Ben kendi adıma özelge talep ettim diyelim.Özelge sadece talep eden için  bağlayıcıdır.Onun dışındakiler nasıl işlem yapacaklar?

CEVAP : Açıkçası biz zarar olacağını düşünmüyoruz ve bundan dolayı tebliğde zararlı satışa yer vermedik hatta zararlı satışlarda bile bazen inceleme yapılır ve sebebi araştırılır.

SORU: Ben size şuan ki piyasa uygulamasından bahsedeyim o zaman zararlı satışların tamamı özel matrah yapılıyor ve kdv uygulanmıyor.Çünkü tebliğ  çoğu kişi tarafından böyle yorumlandı.Ve siz bunun için açıklama yapmayacak mısınız ?

CEVAP: Yorumlayarak nasıl işlem yapılır ?Tebliğde zararlı satıştan bahsetmiyor ki…Geriye dönük tarhiyat yapılmayacağını mı düşünüyorsunuz..(Tekrar bana soruyla cevap verdi 🙂 )Hele ki özelge talep etmeden böyle bir işlemi kendi başınıza neden yapıyorsunuz ?

SORU: Özelgeler hemen çıkmıyor ve herkesi kapsamıyor.Sizden bununla ilgili bilgi istiyorum.

CEVAP : Biz bu konuyu görüşelim sizin de dediğiniz gibi burada uyuşmazlık var. Gerekirse yeni bir açıklama yaparız.Siz bizi arayarak bu konu hakkında bilgi alın ve bende üstlerime ileteceğim bu şekilde yorumlamayla işlem yapılamaz …

Sevgili Meslektaşlarım Umarım Sizin İçin Faydalı Olur 🙂

Kısacası ilerleyen günlerde bu konu ile ilgili olarak cevap alacağımızı düşünüyorum ama daha öncede  defalarca söylediğim gibi yine de özelge talep etmenizi tavsiye ederim .

 

Saygılarımla;

Mali Müşavir

Nihal  BİLADA

 

Paylaş
Önceki İçerikÖKC BİLDİRİMİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME !
Sonraki İçerikKonkordato Ortamında E Defter Uygulamaları
Mali Müşavir Nihal Bilada ,aslen Nevşehir’li olup 1993 yılı İstanbul doğumludur.Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 3,64 diploma notu ile “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak 2014 yılında lisans seviyesinde mezun olmuştur. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavında göstermiş olduğu başarı ile mesleğe ilk adımını atmıştır. 2017 yılında T.C.Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstererek az tehlikeli işyerlerinde “İş sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Yürütümüne ilişkin İşveren Veya Işveren Vekili Eğitimi”ni tamamlayarak yetki belgesini almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuki Ve Mali Yönleriyle Konkordato Eğitimi Programı’nı”tamamlayarak şirketlerin ekonomik olarak inişe geçtiği dönemlerde sürecin yönetilmesiyle ilgili mevzuat ve uygulama bilgilerine sahip olduğuna dair sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Hedefi , mali müşavirlik ofisi faaliyetinde bulunmak olduğundan dolayı sadece muhasebe & danışmanlık ofislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve üstün gayretiyle stajını tamamlamıştır. 2018 yılında girmiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yeterlilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”unvanı ve “En Genç Mali Müşavir”ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılından itibaren aktif olarak Ataşehir,İstanbul’da Mali Müşavirlik faaliyetini sürdürmektedir.Yine 2018 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup güncel mevzuat,uygulamalar ve ticari konularla ilgili makaleleri yayınlanmaktadır. 2019 Yılında Kamu Gözetim Kurumu’nun düzenlediği Bağımsız Denetçilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile Bağımsız Denetçi Stajyeri olmaya hak kazanmıştır. 2020 yılında da Bağımsız Denetim şirketi kadrosuna sözleşmeli Denetçi Yardımcısı pozisyonunda dahil olmuştur. KDV iadesi konusunda uzmanlaşmak adına çalışmalarını sürdürmekte ve Kdv İadesi eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.Yeni çıkan muhasebe uygulamaları,teknolojik gelişmeler ve mevzuatla ilgili olarak ilgili kamu kurumları yetkilileri ile direkt iletişimde olup sürecin yönetilmesi adına düzenlenen toplantılarda yer almakta ve bu bilgileri meslektaşları,çalışanları ve müşterilerine aktarmaktadır.Mesleki konular ve uygulamalar ile ilgili online eğitimler düzenlemektedir. Hayat felsefesini anlatan söz ”Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler,Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler.(Mümin Sekman)” E-Posta➡️nihal@biladamusavirlik.com **Facebook Profil➡️ Bilada Mali Müşavirlik ** Facebook Sayfa➡️Bilada Mali Müşavirlik ** İnstagram➡️@biladamalimusavirlik ** Twitter➡️@bledanihal ** Linkedin➡️Nihal Bilada **