E Fatura ve E Defter Hakkındaki Özelgeleri Sizler İçin Derledik

e fatura e defter ozelgeleri
e fatura e defter ozelgeleri
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri

E Fatura ve E Defter Hakkındaki Özelgeleri Sizler İçin Derledik

Elektronik fatura, elektronik defter konuları ticari hayatımıza ve muhasebe dünyasına girince kolaylıklarının yanı sıra zorlukları da görülmüştür. Zorlukların temel nedeni birden bire yeni bir sisteme geçişin meydana getirdiği çekinceler, tecrübe eksiklikleri, eğitim olanaklarının sınırlılığıdır.
Diyelim ki e-fatura e-defter konularında eğitim almak istiyorsunuz? Bu konuda Türkiye’nin ilk kursunu Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile gerçekleştirdim. Şu ana kadar da alternatif veya yeni bir eğitim programı da henüz oluşturulamamıştır.
Peki bunu kitaplardan öğrenelim derseniz kendi kitabım da dahil olmak üzere bulabileceğiniz kitap sayısı bir elin parmaklarını ne yazık ki geçemeyecektir. Video eğitim setleri falan ise hala yapılamamıştır. İşte bu ortamda kime soru sorabilir veya neyi nereden öğrenebilirsiniz. E-fatura, e-defterle ilgili bilgiler seminerler ve kulaktan dolma, ahbap çavuş ilişkileri neticesinde elde edilebilmektedir. Hal böyle olunca da cezalara muhatap olmamak mümkün değildir.
Sıklıkla bana sorulan bir soru da “Hocam siz nerden öğrendiniz?” sorusudur. Yurtdışında 10 yıl mali müşavirlik yapmış biri olarak Türkiye’den yıllarca önce e-fatura ve e-deftere muhatap olmuştum. E-fatura uygulamaları Dünya için yeni olmayıp, e-fatura uygulamalarının 30 yılı aştığı Finlandiya gibi ülkeler de mevcuttur.
Bu çalışma alanında ilk olması nedeniyle pek çok kez gözden geçirilmiştir. Anlatımlar kontrol edilmiş ve yine örnekler şekiller tekrar tekrar ele alınmıştır.
Kitapta seminerlerimde ki anlatımlardan, yayınlanmış makalelerimden ve kurs ders notlarımdan bir derleme yapılmıştır. Ancak tamamen yayın tarihi olan 01.04.2017 tarihindeki mevzuata göre güncellemeler ve değişiklikler yapılmıştır. Tüm anlatımlar 01.04.2017 tarihi itibarıyla geçerli olan mevzuata uygundur. Bu alanda kılavuzların, özelgelerin, tebliğlerin hızlı bir şekilde değiştiği görülmektedir. Zaten esasen bu eseri basılı bir kitap haline getirmeksizin e-kitap olarak yayınlamamızın temel sebebi de daha sonra üzerinde değişiklikler yapma ihtiyacını hissedecek olmamızdır.
Bu alandaki ilk ve en kapsamlı eser olan tamamen ücretsiz ve bilgilendirme amaçlı olarak sizlere elektronik ortamda sunulan bu çalışmanın faydalı olmasını dilerim.
Ticari olmayan her amaçla bu çalışmada yer alan bilgileri kullanabilirsiniz. Anlatımlarımızda eksik gördüğünüz, eleştirdiğiniz hususların olması durumunda selcukgulten2@hotmail.com adresine elektronik posta atabilirsiniz.
Bu eleştiri ve önerileriniz kitabın bir sonraki yayınında mutlaka gözden geçirilerek değerlendirilecektir.

Muhasebe Bilenler Topluluğu Üyelerine Özel Hazırlanmış olan
E FATURA E DEFTER OZELGELERİ ÇALIŞMAMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Saygılarımla
SMMM Selçuk GÜLTEN

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji