7143 Yapılandırması Bozulanlar icin Yeni Bir Sans

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

7143 Yapılandırması Bozulanlar icin Yeni Bir Sans (Emek ve Mucadele olmadan Hiç Bir Şey olmuyor Dostlar 🙂 sizden isteğimiz sadece aşağıdaki hazır metni ve yine aşağıda yer alan mail adreslerini kopyalayarak ulaşmak zorunda olduğumuz taraflara mail atmanızı hepsi bu muhtemelen 1 dakikanızı alır)

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Uyeleri; (SİZLERE ÖN YAZI)

7143 Sayılı Kanundaki Yapılandırma ve Matrah artırımının ilk iki taksitini çeşitli nedenlerle ödeyemeyenlerden yogun bir şekilde dönüş alıyoruz ve bu konuda geçmiş af kanunlarında olduğu gibi bir düzenleme beklediklerini ve Muhasebe Bilenler Topluluğu olarak bu talebimizi yetkililere iletmemizi yüzlerce üyemizin talep etmesi üzerine aşağıdaki metni hazırlayarak geçmişte olduğu gibi yine binlerce mail göndererek yetkililere duyurmak ve bu düzenlemenin çıkarılması için mücadelemizi vererek bu mağduriyetin giderilmesini sağlamaya çalışacağız.
Tepki vereceklere baştan söyleyeyim 🙂 Matrah artırımına karşı olduğumuzu metne de yazdım bir şeyin yanlış olması o yanlışın daha büyük bir yanlış ile devam edeceği anlamına gelmez. Çeşitli nedenlerle bir hak kaybı söz konusu ve bu hakkın alınması için maillerde ticaret odası , sanayi odası ve diğer temsilciler ile ilgili yetkililerin mailini bir kerede sizlere vereceğiz. Lütfen aşağıdaki metnin tamamını kopyalayıp vereceğimiz tüm mail adreslerine bu metni mail atınız. Farklı bildiğiniz mailler varsa oraya da yazabilir ve iletişime geçebilirsiniz…

İşte gönderilecek mail adresleri :

ziya.ozmen@atonet.org.tr; nkeskinsoy@gelirler.gov.tr; Mehmet.arabaci@gelirler.gov.tr; spgm_primlerdb@sgk.gov.tr; ehgm@sgk.gov.tr; ehgm_kvsdb@sgk.gov.tr; isverenlerprimDB@sgk.gov.tr; spgm@sgk.gov.tr; kaan.kasim@gelirler.gov.tr; Semi.okumus@gelirler.gov.tr; msutcu@gelirler.gov.tr; adilbay@gelirler.gov.tr; zcenge@gelirler.gov.tr; colak@gelirler.gov.tr; huseyinazili@gelirler.gov.tr; fgozubuyuk@gelirler.gov.tr; sbayram@gelirler.gov.tr; ssaka@gelirler.gov.tr; ybozbiyik@gelirler.gov.tr; gensek@aso.org.trinfo@iso.org.trozelkalem@iso.org.tr; ito@ito.org.tr; ankesob@ankesob.org.tr; meslekimucadele@muhasebebilenler.com

Malum yoğun dönemdeyiz sizlerin de vaktinin olmayacağını düşünerek iş güç arasında hazırladığım metin de aşağıdadır bunu direkt kopyalayıp metne yapıştırıp gönderebilirsiniz.

İŞTE KOPYALAYACAĞINIZ BÖLÜM:

Mail Konu : 7143 Yapılandırmaları Bozulanlar ödeme yapmak istiyor ve Düzenleme Bekliyor.

Değerli Yetkililer;
Konu ve Talep : 7143 Sayılı Kanundan Faydalanan ve ilk iki taksiti ödemek isteyen mükelleflere eski Af Kanunlarında olduğu gibi 1 defaya mahsus ödeme ekranının açılarak tahsilatın yapılması ve faydalandıkları kanundan gelen haklarının baki kalmasının sağlanması hakkındadır.

Öncelikle Şunu Belirtelim;
Yapılandırma Sürecini Her ne kadar doğru bulmasak da, zamanında ödemesini yapan mükellef açısından olumsuz etkilerinin olduğu gerçeğini piyasa içerisinde net bir şekilde görsek de mükelleflerin bu konudaki sıkıntılarının aşılması ve Kamu Alacaklarının Tahsilatının artması adına yoğun iş yükü çıkarmasına rağmen ciddi emekler vererek tahakkukunun her kuruşunda ismimiz imzamız olan vergilerin tahsilatında da yardımcı olduğumuz malumunuzdur fakat aynı düşünceleri Matrah artırımı için kesinlikle söyleyemeyiz. Matrah artırımları Mali Disiplini ve Mükellefin algısını ciddi bir şekilde olumsuz etkilediğini gözden kaçırılmaması gereken önemli bir piyasa araştırmasının sonucudur. Fakat bir şeyin doğru bulunmaması ayrı bir şey, bu konuda bir mağduriyet varsa bu mağduriyetten doğan kaybın giderilmesini talep etmek ayrı bir şeydir ve bu talebimiz de buradaki mağduriyetin giderilmesi ile ilintilidir.

Konu: 7143 Sayılı Kanunla mükelleflerin Vergi, SGK borçlarının yapılandırılması ve incelemeden Muaf tutulması için Katma Değer Vergisi ve Kurumlar Vergisi yönünden Matrah Artırımı başvuruları zamanında yapılmış ve ilgili tahakkuklar ve ödeme listeleri alınarak taksitler şeklinde ödeme aşamasına gelinmiştir fakat tam burada Muhasebe Bilenler Topluluğu uyeleri olarak bize ulaşan duyumlar ve dönüşlere göre bazı mükelleflerin son dönemlerde Finans Piyasalarında ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı alacaklarını düzenli alamaması, çeklerinin dönmesi , satışlarının azalması vb nedenlerle, bazı mükelleflerin ödeme günündeki internet bankacılığı ve banka ödeme sisteminden kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle , bazı mükelleflerin de ödemeleri unutması vb nedenlerle ilk iki taksiti ödeyememiş ve bu nedenle Kanunda yer alan ilk iki taksiti ödemeyenlerin yapılandırılmasının bozulması maddesi ile ilintili şekilde yapılandırması bozulmuş ve ödeme yapmak isteseler de ödemeleri alınamaz durumda ve ödeme yapmak için geçmiş matrah artırımlarından dolayı 1 kereye mahsus düzenleme gelebileceği düşüncesiyle amiyane tabiriyle arafta düzenleme bekler durumda kalmışlardır.

Hal böyle iken bu süreçte Finansal olarak kendini toparlamış Firmalar ödeme yapmak istediklerinde ise Vergi Daireleri haklı olarak bir yeni düzenleme olmadığı için yapılandırma ve matrah artırımı kapsamında tahsilat yapamamakta ve bu arafta kalan bu süreç nedeniyle hazine an itibariyle kayıplar yaşamaktadır.

Talep : Muhasebe Bilenler Topluluğu üyeleri olarak Hazinemize ciddi bir kaynak yaratacak bu düzenlemenin ivedi bir şekilde çıkarılarak gecikmiş olan taksitlerin ödenmesi gereken gün ile fiili ödeme günü arasındaki gecikme zammının da eklenmesi suretiyle tahsilatının yapılarak Hazineye intikalinin sağlanması ve daha önce 6736 ve diğer af kanunlarında olduğu gibi 7143 sayılı kanundaki hakların faydalanmasına devam edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.
Saygılarımızla;
Muhasebe Bilenler Topluluğu Uyeleri adına
Mali Müşavir Serkan ATASOY

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikKISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İLE 3 AY SÜREYLE PERSONEL MAAŞLARI İŞKUR’DAN KARŞILANACAK !
Sonraki İçerikEkim 2018 Vergi Beyan ve Odeme Gunleri
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy