2003 Yılından Once Ehlliyeti Olanlar SRC Belgesini Bu Adımları Takip Ederek Hızlıca ve Sınavsız Alabilirler

Bu Yazımızın Konusu : 2003 YILINDAN ÖNCE EHLİYETİ OLAN SINAVSIZ SRC ALABİLİR
Bu Yazımızın Konusu : 2003 YILINDAN ÖNCE EHLİYETİ OLAN SINAVSIZ SRC ALABİLİR
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Muhasebe Bilenler Toplulugu’nun Degerli Uyeleri;

2003 Yılından Önce Ehliyetiniz varsa Herhangi bir sınava girmeden 2019 Yılı için sadece 24,00.-TL ödeyerek SRC Belgesi Sahibi olabilirler. Nasıl mı?
Bu adımları 5 dk da tamamlayın ödemeyi bankadan yapın baska bir şey yapmanıza gerek yok…

Dostlar Kısaca Anlatayım :
Öncelikle SRC belgesini açıklalım, yük veya yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerinin alması zorunlu olan ve ileride de nasıl genişletileceğini şuan bilmediğimiz bir belgedir 🙂  Yani Kara yolu taşımacılığı faaliyeti gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC yi anladıysak şimdi devam edelim.
Eğer 2003 Yılından önce alınmış bir ehliyete sahipseniz SRC Belgesi için bir muafiyet sahibisiniz demektir. Muafiyetinden faydalanmak için 31 Aralık son diye dusunuyorduk ama degilmis 🙂  son arastirmalarimizda onu da ogrendik ama 🙂 . Belge bedeli 24 TL 🙂 Malum Yeni ehliyetliler bu belgeye kursla sahip oluyorlar ve ortalama Maliyeti 1.500 TL ve harcadiginiz zaman da cabasi 🙂

Peki Kim Hangi SRC Belgesini Alabilir

E Sınıfı ehliyetliler  SRC1 ve SRC 3 e

B sınıfı ehliyetliler SRC 2 ve SRC 4 e müracaat ediyorlar.

Yolda basit e-devletinize girip SRC yazdığınızda karşınıza “Muafiyetli müracaata(sanırım ikinci sırada) girip özel bilgileri doldurun,  HALKBANKASI veya VAKIFLARA belge başına (2019) 24,00.-TL. yatırın hepsi o kadar.
Ödeme ile başvuru karşılaştırıldığında onaylanıyor ve SRC çıktınızı yine  e-devletinizden alıyorsunuz.

Ben önceden alanlardanım bize kimlik verdiler şimdi e defter çıktısı veriyorlarmış 🙂

Hepsi Bu 🙂

Konuyu en iyi özetleyen yazıyı linki ve yazarının adıyla birlikte sizler ile paylaşmış olayım.

Bilindiği üzere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 25 Şubat 2003 ve öncesi ehliyeti olan (ehliyetin sınıfı farketmiyor) herkese YÜK ve YOLCU Taşımaya uygun SRC Belgesini eğitimden ve sınavdan muaf olarak veriyordu.

Kısa bir süre öncesine kadar bu kapsamda (eğitimden ve sınavdan muaf olarak) SRC Belgesi almak isteyenler bazı evrakları Bakanlığa kargo ile gönderip bazen haftalar bazen de aylarca bekleniyordu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaşanan mağduriyetleri ve yapılan şikayetleri dikkate alarak köklü bir değişikliğe gitmiştir. Yapılan iyileştirmenin temelinde, kurumlar arası bilgi alışverişi ve bilgilerin teyit edilmesi yatmaktadır. Gelinen noktada, vatandaştan HİÇBİR EVRAK İSTEMEDEN herkesin kendi E-DEVLET Kapısından sisteme girip arama çubuğuna “muafiyet kapsamında SRC” yazıp ARA dediğinde karşısına çıkan tabloya gerekli bilgileri (3-4 satır / Ehliyet belge no, seri no, alındığı yer) girip TAMAM tuşuna basıldığında SRC Belgesi sistemde oluşmaktadır.

ÇIKTISINI almak için bu işlemleri yaparken kişinin CEP TELEFONUNA “Halkbank veya Vakıflar bankasına 24 TL harç yatırınız” SMS’i geliyor. sadece TC Kimlik no ile Bankamatikten veya Banko dan yatırıldığı takdirde SRC Belgesi sistemden çıktı olarak alınabiliyor.

Eski ehliyetlere sahip olanlar sistemde zaman zaman uygun değildir veya belge oluşturulamadı şeklinde bir açıklamayla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en yakın emniyet (Trafik) Müdürlüğüne gidip “ehliyetim eski (25.03.2003 tarihinden önce alınmış) olmasına rağmen sistemden SRC Belgesi alamadım” derseniz Emniyet yetkilileri sistemden aktivasyonunu sağlıyorlar.

  “Yeni Dönemde Bakanlık KART olayını kaldırdı” (Eskiler olarak bizler şanslıyız 🙂

Eğitim ile de alsa, muafiyet ile de alsa artık SRC-ÜDY-ODY Belgeleri kişinin kendi E-DEVLET KAPISINDAN  sertifika olarak veriliyor.

Bakanlıkça yayımlanan ilgili Genelge Hükümleri doğrultusunda, Ehliyet sınıfı; C-D-E olanlar SRC 1 ve SRC 3 Belgelerini (Uluslararası ve Yurtiçi YÜK-YOLCU), “B” olanlar ise; SRC 2 ve SRC 4 Belgelerini (Yurtiçi YÜK-YOLCU) alabilmektedirler.

Yanıcı (ADR) Sertifikası olarak bilinen SRC 5 (Tehlikeli Madde Taşıma Sertifikası / hem yurtiçi, hem de yurtdışı geçerli ve süresi ADR Mevzuatına göre 5 yıl olan) Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili muafiyet söz konusu değildir. Konvansiyon hükümleri gereği KART olarak basılmaktadır.

“25 Şubat 2003 Tarihinden Sonra Ehliyet Alanlar İstisnasız Eğitim Almak Durumunda”

Alt Bölümün Kaynağı 🙂
Sn. Muammer Ünlü
https://www.und.org.tr/tr/20891/muafiyet-kapsaminda-alinan-src-belgeleri-e-devlet-uzerinden-veriliyor

Odemeler ve Diger Tum Sorularinizin Cevabi icin asagidaki Linki Kullanabilirsiniz.

https://src-belgesi.irmaksrc.com.tr/src-belgesi-sinav-harci-yatirma.html

VAKIFBANK Internet subesinden baskasi bile sizin tc nizi gorerek odeme yapabilir ama Halkbank’ta biz bulamadik 🙂 siz bulursaniz bize yazin 🙂 Atm den oluyormus ama 🙂

Alin bir kenarda dursun gelecek nelerle gelecek bilinmez…

Sevgiler 🙂

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikBrut Ucreti Gir SGK Vergi vb Tüm Maliyetleri Gor Konulu Excel Calısmamız
Sonraki İçerikIste Agi Dahil Her Personelin Durumuna Gore 2019 Yılı Asgari Ücret Rakamları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy