SON DEĞİŞİKLİKLERLE LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ SÜRECİ

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

SON DEĞİŞİKLİKLERLE LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ SÜRECİ

Değerli meslektaşlarım,yazımıza geçmeden önce sizlere  şirket kuruluş aşamasında yol gösterecek olan bu yazımızı hazırlamam da emeği geçen Sn.Kadir Bozkurt’a teşekkür ediyorum. Şirket kuruluşunda yapmanız gereken tüm işlemler aşamalarıyla anlatılmıştır.

İşlemlere başlamadan önce mükellefin istediği faaliyetler  doğrultusunda bir  Ana sözleşme hazırlamanız  gerekmektedir.

1-)MERSİS BAŞVURU AŞAMASI

İlk olarak şirket yetkili bilgileriyle Mersis internet sitesi üzerinden kayıt  işlemlerini yapacaksınız. Bu bölümde ihtiyacınız olan bilgiler  Şirket yetkilisi kimlik bilgileri , Mail adresi (her mail için bir üyelik alındığından kendi mailinizi yazmamanızı tavsiye ederiz) , Telefon numarası ‘ dır.

Kayıt aşamaları videosu linktedir .   http://www.turktrust.com.tr/tr/yardim/mersis-uyelik

NOT: Mersis girişi için E- imza zorunlu olmamakla beraber isterseniz kullanabilirsiniz.

2-)MERSİS’E ANA SÖZLEŞMEYİ YÜKLEME AŞAMASI  

Mersis’e giriş yaptıktan sonra sırasıyla Kuruluş Başvuru  daha sonra Limited Şirket Sekmesini seçerek kuruluş işlemine başlayabilirsiniz. Ana sözleşmede hazırladığınız bilgileri bu sekmede tek tek yerlerine yazarak Mersis Başvurumuzu tamamlamış olacaksınız. Başvurunuzu  tamamlandığınızda size mersis talep numarası verecektir bunu bir yere not alınız randevu esnasında ve dilekçenizde size lazım olacaktır.

Not: Şirket  Ünvan bilgileri Rezerve edildikten sonra  sayfanın yukarısında Vergi numarası kısmından  Potansiyel vergi numaranızı alınız. Vergi numarası Kuruluştan sonra değişmeyecektir ve sicile teslim edeceğiniz formlarda  ihtiyacınız olacaktır.

Ana sözleşme aşamaları için yardımcı linki tıklayınız.   http://www.mersisdestek.net/mersis-sirket-kurulus/limited-sirket-kurulusu/

3-)TİCARET ODASI RANDEVU AŞAMASI

Ticaret odanızın sitesinden  Kuruluş Randevusu almanız gerekmektedir.  Randevu  ekranında ihtiyacınız olan bilgiler   şunlardır ;

Yetkili T.C Kimlik numarası , Mersis Talep Numarası , Şirket Unvanı , Adres ve  İletişim için telefon numarası ‘dır.

Bilgileri girdikten sonra yazmış olduğunuz telefona doğrulama kodu gelecektir bu kodu girdikten sonra Randevu işleminiz tamamlanacaktır. Randevu işleminizde sistem size bir randevu numarası verecek bu numarayı bir yere kaydediniz dilekçede yazmanız gerekecektir. Randevu tarihi ve saatini Ticaret odası sizi arayarak bildirebilir odadan odaya da değişebilir. En sağlıklısı aldığınız randevu numarasıyla  Ticaret Odası sitesinden Kayıt Randevu Sorgulama sekmesinden sorgulamaktır. Başvuru evraklarınızın Unvanınızın Red olması durumunda da Randevu Sorgulama yoluyla öğreneceksiniz.

4-)TİCARET ODASI ÖN KAYIT EVRAKLARININ HAZIRLANMASI

Not: Bu evraklar Ticaret Odası Sitesinde Tescilde İstenen evraklar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Gerekli Form Belgeler Aşağıdaki gibidir

a-) Yeni Sistemde Ticari Defterlerinizi Ticaret Sicil Müdürlüğü Onaylamaktadır.  Her Ticaret Odasının Defterler için belirlediği yaprak sayısı farklılık gösterebilir. Bunu gitmeden odanızdan öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Örneğin ;

100 Yevmiye Defteri

50 Defter-i Kebir

25 Envanter Defteri

Limited Şirketler için  Diğer Defterler ;

-Genel Kurul Müzakere Defteri

– Ortaklar Pay Defteri

– Müdürler Kurulu Karar Defteri

NOT: Odaya gitmeden önce defterlerinizin sayfalarını numaralandırınız.

b-) Ticaret Odası sitesinden bulunan Kuruluş Dilekçesi bu dilekçeye Mersis Talep Numarınızı ve Randevu numaranızı da yazınız.

c-) Oda Kayıt Beyannamesi

d-) Şirket Kuruluş Bildirim Formu ( Son uygulamada bazı odalar bu formu istememektedir)

Not: Limited Şirketler için Sermayenin 1/4 ünü kuruluştan önce bloke edilmesi gerekmemektedir. Ancak  Ana sözleşmede taahhüt ettiyseniz dekontun aslını ve fotokopisini yanınızda götürünüz.

 

5-) EVRAKLARIN ÖN KAYIT İÇİN TESCİLE TESLİMİ

Hazırladığınız Evrakları tescile teslim ettikten sonra Ana sözleşmede belirlediğiniz Sermayenin (On binde Dördünü) Rekabet Kurumu harcınız yeni sistemde Oda veznesine ödemeniz gerekmektedir.

Sicilde Ön kayıt başvurunuzu tamamladıktan sonra ön kaydınızın kabulünü Randevu Sorgulama kısmından kontrol edebilirsiniz şayet kabul edildiyse size verilen Randevunun tarih ve saati ni bu ekranda görebilirsiniz.

6-)RANDEVU TARİHİNDE YAPILACAKLAR

Şirket Yetkilisi Randevu Tarih ve Saatinde  Ticaret Odasına giderek Ana sözleşmeyi imzalaması gerekmektedir. Yetkili için gerekli olan sadece Kimliğini yanında bulundurmasıdır.

7-)MERSİS’TEN BAŞVURUNUN ONAY TAKİBİ

Ana sözleşmede imzalandıktan sonra şirket kuruluşunun takibi Mersis Sitemine girerek yapılmaktadır.  Mersis Sistemine girdiğinizde Devam Eden Başvurularım sekmesini tıkladığınızda TSM onayında diyorsa henüz tesciliniz tamamlanmamıştır. Red yazıyorsa Mersis üzerinde Red Sebebini tıkladığınızda Eksiğiniz yada Hatanız olan bilgileri göreceksiniz bunları tamamlamanız gerekmektedir.

Not: Düzeltmeniz gereken Şirket Unvanınız ise mutlaka Potansiyel Vergi numaranızda değişecektir sistemden tekrar  Potansiyel Vergi numarası alınız.

Not: Red aldığınız her işlem sonucu Randevuyu tekrar almak zorundasınız.

Mersis üzerinden Devam Eden Başvurularım sekmesini tıkladığınızda  Devam eden başvurunuz bulunmamaktadır yazısıyla karşılaşıyorsanız  Şirketiniz tescillenmiştir .

8-)ŞİRKETİN TESCİL VE İLANI

Sicil işleminin sonuncusu olarak tescillenen şirketin Tescil yazısını alarak Ticaret Sicil Gazetesine İlanını yaptırınız.

 

9-) NOTER İŞLEMLERİ

Ticaret Odasından aldığınız Tescil Evrakı ile Notere gitmeniz yeterlidir. Noterden Şirket Unvanı altında Vekaletname ve İmza Sirkülerini  alabilirsiniz.

10-) VERGİ DAİRESİ İŞLEMLERİ

Ticaret Sicil Müdürlüğü, kuruluşu vergi dairesine bildirmektedir. Kısa süre içinde sizin başvurmanıza gerek kalmadan yoklamaya gelecekler  ve vergi  levhanızı sistem onaylayabileceksiniz.

Tescil evrakı , Kira Kontratı ve Muhasebe Sözleşmesini vergi dairesine E tebligat için başvuruya gidildiği zaman Sicil Servisine Teslim ediniz.

Şirket Vergi dairesi şifresini İnteraktif vergi dairesinden alabileceği gibi  Vergi dairesinden Şifre Talep formu ile birliktede alabilirsiniz.

Not: E-Tebligat işlemleri için sistem online başvuruyu kabul etmemektedir. Kuruluş tarihinden itibaren 15 gün süreniz bulunmaktadır.

Not: Damga Vergisi beyannamesini 15 gün içinde Tahakkuk ettiriniz.

11-)SOSYAL GÜVENLİK İŞLEMLERİ

5510 sayılı Kanunun 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasında ve 100. maddesinde yapılan değişiklik ile sigortalı çalıştırılmasa dahi ticaret sicil müdürlüklerince tescil edilen şirket kuruluşlarına istinaden işyerinin, SGK tescili de otomatik olarak yapılacaktır.

 

SAYGILARIMLA;

MALİ MÜŞAVİR NİHAL BİLADA

 

 

 

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerik18 YAS ALTİ COCUK VE GENC İSCİLERİN CALİSTİRİLMA ESASLARİ
Sonraki İçerikProfessionel English Mesleki İngilizce (Acente, Toplam, Toplama, Tarimsal faaliyetler, Tarimsal urun, Dagitim, Tahsilat odenek karsilik, Kabul edilebilir alternatif yontem)
Mali Müşavir Nihal Bilada ,aslen Nevşehir’li olup 1993 yılı İstanbul doğumludur.Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 3,64 diploma notu ile “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak 2014 yılında lisans seviyesinde mezun olmuştur. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavında göstermiş olduğu başarı ile mesleğe ilk adımını atmıştır. 2017 yılında T.C. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstererek az tehlikeli işyerlerinde “İş sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Yürütümüne ilişkin İşveren Veya Işveren Vekili Eğitimi”ni tamamlayarak yetki belgesini almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuki Ve Mali Yönleriyle Konkordato Eğitimi Programı’nı”tamamlayarak şirketlerin ekonomik olarak inişe geçtiği dönemlerde sürecin yönetilmesiyle ilgili mevzuat ve uygulama bilgilerine sahip olduğuna dair sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Hedefi , mali müşavirlik ofisi faaliyetinde bulunmak olduğundan dolayı sadece muhasebe & danışmanlık ofislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve üstün gayretiyle stajını tamamlamıştır. 2018 yılında girmiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yeterlilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”unvanı ve “En Genç Mali Müşavir”ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılından itibaren aktif olarak Ataşehir,İstanbul’da Mali Müşavirlik faaliyetini sürdürmektedir.Yine 2018 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup güncel mevzuat,uygulamalar ve ticari konularla ilgili makaleleri yayınlanmaktadır. 2019 yılında KGK sınavlarında göstermiş olduğu başarı ve akabinde denetçi yardımcısı olarak tamamladığı iki yıllık staj süreci sonunda 2022 yılında Bağımsız Denetçi ünvanını almaya hak kazanmıştır.2023 yılında Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumaya başlamıştır. KDV iadesi konusunda uzmanlaşmak adına çalışmalarını sürdürmekte ve Kdv İadesi eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.Mesleki konular ve uygulamalar ile ilgili online eğitimler düzenlemektedir. Yeni çıkan muhasebe uygulamaları,teknolojik gelişmeler ve mevzuatla ilgili olarak ilgili kamu kurumları yetkilileri ile direkt iletişimde olup sürecin yönetilmesi adına düzenlenen toplantılarda yer almakta ve bu bilgileri meslektaşları,çalışanları ve müşterilerine aktarmaktadır. Hayat felsefesini anlatan söz ”Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler,Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler.(Mümin Sekman)”Makalelerine ve eğitim videolarına aşağıdaki bağlantı adreslerinden ulaşabilirsiniz.Muhasebe Bilenler Topluluğu Moderatörü Mali Müşavir Nihal BİLADA | Muhasebe Bilenler Topluluğunihal bilada - YouTube **E-Posta??nihal@biladamusavirlik.com**Facebook Profil?? Bilada Mali Müşavirlik** Facebook Sayfa??Bilada Mali Müşavirlik** İnstagram??@biladamalimusavirlik** Twitter??@bledanihal** Linkedin??Nihal Bilada