NUMUNE MALLAR VE MUHASEBE KAYITLARI

NUMUNE MALLAR VE MUHASEBE KAYITLARI

Katma Değer Vergisi Kanunu genel Uygulama Tebliği’nde  numune mallar için  “Diğer taraftan,firmalar halen satışını yaptıkları veya piyasaya yeni çıkardıkları bir ürünün tanıtımını sağlamak amacıyla numune mallar üretmekte ve bu malları ayrıca bir bedel tahsil etmeksizin vermektedir.Ana malın bütün özelliklerini taşımakla birlikte,satışa konu edilemeyecek bir miktarla sınırlı olan  ve üzerinde “Numunedir,parayla satılamaz,vb.” ibareleri taşıyan bu mallarda işletmede tüketilmemekle birlikte aynı pazarlama gideri özelliğini taşıdığından,bu malların bedel alınmaksızın teslimi de eşantiyonlarda ki gibi Katma Değer Vergisi hesaplanmasını gerektirmez.”yer almaktadır.

Müşterilere verilen  numunelerin ;

-Azami nitelikte ve miktarda olması,

-Ve herhangi bir satışa söz konusu olmaması gerekiyor.

Ayrıca numune malların üzerinde firmanın unvanı ve para ile satılamayacağı ibaresinin olması gerekmektedir.İşetmenin faaliyetlerini geliştirmek ve reklam amacıyla verilen bu mallar için yüklenilen vergiler,genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılabilir.

Örnek:  X işletmesi 01.10.2018 tarihinde yeni piyasaya sunmaya hazırladığı malların numunesini 20.000 TL maliyete katlanarak üretmiştir.Numune malları 25.10.2018 tarihinde müşterilere bedelsiz olarak vermiştir.

Üretilen malın numune olarak kaydı;

157-DİĞER STOKLAR20.000
                                     152-MAMULLER20.000

Numune malın müşteriye verilmesi ;

760-PAZARLAMA SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ20.000
                                 157-DİĞER STOKLAR20.000

 

Saygılarımla;

Mali Müşavir

Nihal BİLADA

Paylaş
Önceki İçerikTAHSİLAT VE ODEME TAKİBİ İCİN TAVSİYELER
Sonraki İçerikYıllara göre vergiden istisna edilen yemek bedeli tutarları (KDV Hariç)
Mali Müşavir Nihal Bilada ,aslen Nevşehir’li olup 1993 yılı İstanbul doğumludur.Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 3,64 diploma notu ile “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak 2014 yılında lisans seviyesinde mezun olmuştur. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavında göstermiş olduğu başarı ile mesleğe ilk adımını atmıştır. 2017 yılında T.C.Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstererek az tehlikeli işyerlerinde “İş sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Yürütümüne ilişkin İşveren Veya Işveren Vekili Eğitimi”ni tamamlayarak yetki belgesini almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuki Ve Mali Yönleriyle Konkordato Eğitimi Programı’nı”tamamlayarak şirketlerin ekonomik olarak inişe geçtiği dönemlerde sürecin yönetilmesiyle ilgili mevzuat ve uygulama bilgilerine sahip olduğuna dair sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Hedefi , mali müşavirlik ofisi faaliyetinde bulunmak olduğundan dolayı sadece muhasebe & danışmanlık ofislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve üstün gayretiyle stajını tamamlamıştır. 2018 yılında girmiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yeterlilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”unvanı ve “En Genç Mali Müşavir”ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılından itibaren aktif olarak Ataşehir,İstanbul’da Mali Müşavirlik faaliyetini sürdürmektedir.Yine 2018 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup güncel mevzuat,uygulamalar ve ticari konularla ilgili makaleleri yayınlanmaktadır. 2019 Yılında Kamu Gözetim Kurumu’nun düzenlediği Bağımsız Denetçilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile Bağımsız Denetçi Stajyeri olmaya hak kazanmıştır. 2020 yılında da Bağımsız Denetim şirketi kadrosuna sözleşmeli Denetçi Yardımcısı pozisyonunda dahil olmuştur. KDV iadesi konusunda uzmanlaşmak adına çalışmalarını sürdürmekte ve Kdv İadesi eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.Yeni çıkan muhasebe uygulamaları,teknolojik gelişmeler ve mevzuatla ilgili olarak ilgili kamu kurumları yetkilileri ile direkt iletişimde olup sürecin yönetilmesi adına düzenlenen toplantılarda yer almakta ve bu bilgileri meslektaşları,çalışanları ve müşterilerine aktarmaktadır.Mesleki konular ve uygulamalar ile ilgili online eğitimler düzenlemektedir. Hayat felsefesini anlatan söz ”Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler,Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler.(Mümin Sekman)” E-Posta➡️nihal@biladamusavirlik.com **Facebook Profil➡️ Bilada Mali Müşavirlik ** Facebook Sayfa➡️Bilada Mali Müşavirlik ** İnstagram➡️@biladamalimusavirlik ** Twitter➡️@bledanihal ** Linkedin➡️Nihal Bilada **