İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜMÜNE İLİŞKİN İSG KATİP’E KAYIT VE TAAHHÜT OLUŞTURMA EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜMÜNE İLİŞKİN İSG KATİP'E KAYIT VE TAAHHÜT OLUŞTURMA EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜMÜNE İLİŞKİN İSG KATİP'E KAYIT VE TAAHHÜT OLUŞTURMA EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

Değerli Meslektaşlarım ;

Bildiğiniz üzere 01.07.2020 tarihinden itibaren az tehlikeli iş yerlerinde de iş sağlığı ve güvenliği zorunlu olacaktır. İSG hizmetini , Ortak Sağlık Güvenlik birimlerinden(OSGB) alabileceğiniz gibi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortak olarak sınav düzenleyen Üniversiteler vb. den almış olduğunuz sertifikalar ile işveren veya iş veren vekili olarak tek iş yerinde İSG hizmetinin yürütümüne ilişkin yükümlülüğü yerine getirebilirsiniz.

**(İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Madde:12)

(1) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) İşyeri hekimleri, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 5 dakika.

b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika.

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 2000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 2000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. Çalışan sayısının 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-18/12/2014-29209) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-18/12/2014-29209) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-18/12/2014-29209) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-18/12/2014-29209) 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-18/12/2014-29209) 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-18/12/2014-29209) 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

(5) İşyeri hekiminin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.

(6) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri hariç diğer işyerlerinde çalışan işyeri hekimleri tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.

Bu maddeden hareketle, ilgili ibare, yani 2000’den az çalışan varsa tam zamanlı işyeri hekimi istihdamı zorunlu değildir. Ancak 10 işçi varsa, az tehlikeli işyerinde toplamda 50 dakikalık işyeri hekimi ataması yapılması gerekmektedir.

(***24.06.2020 ‘de kırmızı renkte belirtilen bölümde düzeltme yapılmıştır.)

Aşağıdaki ekran görüntülerini takip ederek İSG taahhütünde bulunabilirsiniz.

Faydalı olması dileğimle 🙂

1.İlk olarak e-devlete giriş yapıyoruz.

2.E-devlette arama bölümüne İSG KATİP yazıyoruz.

3.Uygulamaya git diyerek e-devlet üzerinden Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Sayfasına yönlendiriliyoruz.

4.Kayıtlı Kullanıcı Girişini seçiyoruz.

5.E-Bildirge kullanıcılarını Güncelleyi seçerek SGK’da adımıza olan sicil numarasının dosyasını açıyoruz.

6.Karşımıza çıkan uyarıya tamam diyerek firma girişimizi yapmış oluyoruz.

7. Taahhütümüzü oluşturmak üzere Kayıtlı Kullanıcı Girişi ile devam ediyoruz.

8.İşveren Yönetici veya Vekili Modülünü Seçiyoruz.

9.Taahhütleri seçiyoruz.

10.Yeni Tahhütü seçiyoruz.

11.Kayıt ekle diyerek adımıza olan sicil numarası için taahhütte bulunuyoruz..

12.Ekranımıza “Başarılı” mesajı geliyor.

13.Taahhütleri seçtiğimizde kayıt edilen bilgilerimiz karşımıza geliyor.

14.Taahhüt Durumunu aktif olarak görüyoruz.

15.Son olarak personel bilgilerini kontrol ediyoruz..

 

İşlemlerimiz 15 adımdan oluşmaktadır 🙂 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu adımların yeterli olacağını ve sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağımızı belirtmiştir.

 

Saygılarımla;

Mali Müşavir

Nihal Bilada

 

Paylaş
Önceki İçerikKidem Tazminati Fonu Tasarisi Hakkinda
Sonraki İçerikVERBİS’E KAYIT SÜRELERİNİN UZATILMASI HAKKINDA DUYURU
Mali Müşavir Nihal Bilada ,aslen Nevşehir’li olup 1993 yılı İstanbul doğumludur.Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 3,64 diploma notu ile “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak 2014 yılında lisans seviyesinde mezun olmuştur. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavında göstermiş olduğu başarı ile mesleğe ilk adımını atmıştır. 2017 yılında T.C. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstererek az tehlikeli işyerlerinde “İş sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Yürütümüne ilişkin İşveren Veya Işveren Vekili Eğitimi”ni tamamlayarak yetki belgesini almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuki Ve Mali Yönleriyle Konkordato Eğitimi Programı’nı”tamamlayarak şirketlerin ekonomik olarak inişe geçtiği dönemlerde sürecin yönetilmesiyle ilgili mevzuat ve uygulama bilgilerine sahip olduğuna dair sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Hedefi , mali müşavirlik ofisi faaliyetinde bulunmak olduğundan dolayı sadece muhasebe & danışmanlık ofislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve üstün gayretiyle stajını tamamlamıştır. 2018 yılında girmiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yeterlilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”unvanı ve “En Genç Mali Müşavir”ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılından itibaren aktif olarak Ataşehir,İstanbul’da Mali Müşavirlik faaliyetini sürdürmektedir.Yine 2018 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup güncel mevzuat,uygulamalar ve ticari konularla ilgili makaleleri yayınlanmaktadır. 2019 yılında KGK sınavlarında göstermiş olduğu başarı ve akabinde denetçi yardımcısı olarak tamamladığı iki yıllık staj süreci sonunda 2022 yılında Bağımsız Denetçi ünvanını almaya hak kazanmıştır. KDV iadesi konusunda uzmanlaşmak adına çalışmalarını sürdürmekte ve Kdv İadesi eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.Mesleki konular ve uygulamalar ile ilgili online eğitimler düzenlemektedir. Yeni çıkan muhasebe uygulamaları,teknolojik gelişmeler ve mevzuatla ilgili olarak ilgili kamu kurumları yetkilileri ile direkt iletişimde olup sürecin yönetilmesi adına düzenlenen toplantılarda yer almakta ve bu bilgileri meslektaşları,çalışanları ve müşterilerine aktarmaktadır. Hayat felsefesini anlatan söz ”Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler,Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler.(Mümin Sekman)”Makalelerine ve eğitim videolarına aşağıdaki bağlantı adreslerinden ulaşabilirsiniz.Muhasebe Bilenler Topluluğu Moderatörü Mali Müşavir Nihal BİLADA | Muhasebe Bilenler Topluluğunihal bilada - YouTube **E-Posta??nihal@biladamusavirlik.com**Facebook Profil?? Bilada Mali Müşavirlik** Facebook Sayfa??Bilada Mali Müşavirlik** İnstagram??@biladamalimusavirlik** Twitter??@bledanihal** Linkedin??Nihal Bilada