GİB PORTAL DAN 5.000 VE 30.000 TL E- ARŞİV FATURA DÜZENLEME ADIMLARI

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

GİB PORTAL DAN 5.000 VE 30.000 TL E- ARŞİV FATURA DÜZENLEME ADIMLARI

1– KULLANICI KODU VE ŞİFRENİZİ NOT EDİNİZ.

2– KULLANICI KODU VE ŞİFRENİZLE CROME’DEN İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİNE GİRİŞ YAPINIZ.

3– EN ALTTA BAĞLANTLARDAN 5000 VE 30000 PORTALE GİRİŞİ SEÇİNİZ. GİRİŞ DEVAM.

4– KULLANICI KODE VE ŞİFRENİZİ TEKRAR GİRİNİZ.

5– MODÜL SEÇ KISMINDAN E-ARŞİV PORTAL’E GİRİŞ SEÇİNİZ.

6– KULLANICI İŞLEMLERİ KISMINDAN KULLANICI BİLGİLERİNİ SEÇİNİZ.

7– KULLANICI BİLGİLERİ KISMINDAKİ BİLGİLERİNİZİ BİR DEFYAFA MAHSUS GİRİŞ YAPIP KAYDEDİNİZ.

8– BİLGİLERİNİZİN GÜNCELLENDİĞİNİ KONTROL EDİNİZ.

9– GÜNCELLEDİĞİNİZ HALDE GÖRÜNMÜYOR OLABİLİR. GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ EN SAĞA YAKLAŞTIRDIĞINIZDA GÖRECEKSİNİZ. YİNEDE İL GÖZÜKMÜYOR OLABİLİR. BURADA GÖZÜKMEDİĞİ HALDE FATURANIZDA GÖRECEKSİNİZ.

10– OLUŞTURDUĞUNUZ FATURAYI GİB İMZAYA GÖNDERDİĞİNİZDE CEP TELEFONUNUZA SMS GELECEK. BU TELEFON NUMARANIZIN İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİNDEN AŞAĞIDAKİ ADIMLARDAN KONTROL EDİNİZ.

A BİLGİLERİM

B- SİCİL KAYDIM

C- İLETİŞİM BİLGİLERİ

D- İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ TALEP/ONAY İÇİN KULLANILACAK CEP TELEFONU

E- ‘’D’’ TELEFON NUMARASI KAYITLI DEĞİLSE : YETKİLİ KİŞİNİN; T.C. , DOĞUM TARİHİ GÜN AY YIL, ANNE KIZLIK SOYADININ 1. VE İKİNCİ HARFİ, SMS GÖNDERECEĞİNİZ TELEFON NUMARASINI YANINIZDA HAZIR BULUNDURUNUZ. GÜNCELLE VE SMS GÖNDERİNİZ, GELEN SMS GİRİNİZ VE TELEFON BİLGİSİNİ GÜNCELEYİNİZ.

F- ‘’E’’ DE BELİRTTİĞİM ŞEKİLDE TELEFON NUMARASINI GÜNCELLEYEMİYORSANIZ. E-ARŞİV FATURANIZI GİB İMZAYA GÖNDEREMEYECEKSİNİZ DEMEKTİR. BU NEDENLE , BU DEFA VERGİ DAİRENİZLE İLETİŞİME GEÇEREK VERGİ DAİRESİNDE İNTERAKTİFTEN DİLEKÇE GÖNDEREREK VEYA ŞAHSEN DİLEKÇE VEREREK GÜNCELLEME YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. 

11– BELGE İŞLEMLERİNDEN FATURA OLUŞTURU SEÇİNİZ.

12– TARİH VE BELGE NUMARASI OTOMATİK GELİYOR.

13– KDV İÇİN AY ATLAMAMAK KOŞULU İLE GERİYE DÖNÜK 7 GÜN İÇİNDE ÖNCEDEN DÜZENLEMİŞ OLDUĞUNUZ İRSALİYE TARİHİNE FATURA DÜZENLEYEBİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORUM. TARİHİN GERİYE DÖNÜK 7 GÜNÜ GEÇMEMEK ÜZERE FATURA DÜZENLENEBİLMESİ İLE İLGİLİ GİB 189 CEVAP VEREMEDİ. TALEP OLUŞTURULMUŞ , ANCAK HENÜZ CEVAP ALAMAMIŞLAR. BİR KAÇ GÜN İÇİNDE CEVAP ALINABİLECEĞİ KANISINDAYIM. BU DURUMA KESİN CEVAP ALINCAYA KADAR SİZ YİNEDE  E ARŞİV FATURALARINIZI  AYNI GÜN İÇİNDE DÜZENLEMEYE ÇALIŞINIZ.

14- E ARŞİV FATURANIZI AYNI ZAMANDA İRSALİYE OLARAK KULLANACAKSANIZ, AYNI GÜN VE SAATTE DÜZENLEMENİZ GEREKİR. AKSİ HALDE FATURANIZI GERİYE DÖNÜK DÜZENLERSENİZ, FİİLİ SEVK SAAT TARİHİNDE UYUMSUZLUK SÖZ KONUSU OLACAKTIR. ZİRA SAAT DÜZELTMESİ YAPMADAN FATURA OLUŞTURMANIZA İZİN VERMEYECEKTİR.

15- FATURA TÜRÜ SEÇİNİZ. SATIŞ, İADE, TEVKİFAT GİBİ.

16- ALICININ VERGİ KİMLİK NUMARASINI GİRİNİZ. UNVAN VE İSİM OTOMATİK OLARAK GELECEKTİR. YANLIŞ KİŞİYE FATURA DÜZENLEMEMENİZ İÇİN ALICININ BİLGİLERİNİ KONTROL EDİNİZ.

17- ÇOK ÜZGÜNÜM AMA ALICININ ADRES BİLGİLERİNİ MANUEL GİRİŞ YAPACAKSINIZ. HEMDE AYNI GÜN , AYNI KİŞİ İÇİN DÜZENLEDİĞİNİZ HER FATURAYA TEKRAR GİRİŞ YAPINIZ.

18- SATIR EKLEYİNİZ

19- SATILAN MAL VE HİZMETİN AÇIKLAMASINI, MİKTAR, BİRİM, TUTAR, KDV ORANINI GİRİNİZ.

20- GİRDİĞİNİZ BİLGİLERİ MUTLAKA FATURANIZIN ALT KISMINA GELECEKTİR. BİRİM FİYATI NEDENİYLE ÖZELLİKLE TUTARA ÇOK DİKKAT EDİNİZ.

21- ALT KISIMDA AÇIKLAMALAR BÖLÜMÜNE İRASALİYE OLARAK KULLANILACAKSA ; İRSALİYE OLARAK KULLANILACAKTIR NOTUNU EKLEYİNİZ. BANKA HESAP NUMARASI GİBİ, ALICINIZA İLETMEK İSTEDİĞİNİZ, KENDİNİZİN  GÖRMEK İSTEDİĞİNİZ NOTU KOYUNUZ.

22- OLUŞTUR, TASLAKLARA KAYIT ETTİ.

23- TASLAKLARA GİR , TARİH YAZ VE SORGULA.

24- GÖRÜNTÜLECEĞİNİZ  FATURAYI SEÇİNİZ VE GÖRÜNTÜLEYİNİZ. TEKRAR KONTROL EDİNİZ.

25- KONTROL ETTİKTEN SONRA GİB İMZAYA GÖNDER.

26- ONAY İÇİN TELEFON NUMARANIZA SMS GELECEKTİR.

27– GELEN SMS KODUNU GİR. ONAYLA

28- MASA ÜSTÜNÜZE ÖNCEDEN  2020 YILI E- ARŞİV KESİLEN FATURALAR- İLGİLİ AY İSMİ İLE DOSYA OLUŞTURUNUZ.

29- YAZDIR SEÇENİNDEN ; 1 ADEDİ DOSYANIZA, 1 ADEDİ ISLAK İMZALI MÜŞTERİYE , 1 ADEDİ MALİ MÜŞAVİRİNİZE İLETECEĞİNİZ DOSYANIZA KOYMAK ÜZERE 3 ADET FATURA YAZDIRINIZ.   

Saygılarımla,

Mali Müşavir Ayşe SAYGILI

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji