Firmanız Adına Düzenlenmiş E Arşiv Faturalarını Toplu Halde Gorebilirsiniz

Firmanız Adına Düzenlenmiş E Arşiv Faturalarını Toplu Halde Gorebilirsiniz
Firmanız Adına Düzenlenmiş E Arşiv Faturalarını Toplu Halde Gorebilirsiniz
Firmanız Adına Düzenlenmiş E Arşiv Faturalarını Toplu Halde Gorebilirsiniz
Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;
E Süreçlerin ülkemizde yayılması üzerine Maliye Bakanlığı’da sisteminde birçok düzenlemeyi ve yeniliği hayata geçirmeye devam ediyor.
Son Gelen Düzenleme ise vergi numaramıza düzenlenen Elektronik Arşiv faturaları için aşağıdaki gibi bir liste görseldeki şekilde ve excele indirilecek şekilde verilmeye başlandı.
https://ivd.gib.gov.tr
TC Kimlik / Vergi No / Kullanıcı Kodu ve Şifreyi girip arama butonuna Arşiv yazmanız yeterli.
Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Yukarıda da yazdığım gibi Şimdilik Sadece son 1 ayı verebiliyor.
Her ne kadar şimdilik sadece son ayı veriyor olsa da, elektronik arşiv faturalarının sadece listesini görebiliyor faturayı göremiyor olsak da ve aynı fatura bazı durumlarda iki kere görünüyor olsa da ? zaman içerisinde bunların oturacağı da açık.
Bu sistemin açılması Adımıza düzenlenen ve Firmaların Muhasebe Departmanlarına ya da Muhasebe Bürolarına ulaşmamış faturaları görüntülemek ve görmek adına gayet faydalı oldu. Çünkü bizlere ulaşmayan fatura Belki de BA Formu Limitinin de üzerinde ya da ilgili firmadan gelen önceki faturaların toplamı BA limitinin hemen altında olmasına rağmen bu gelmeyen ve bu listeden tespit ettiğimiz kucuk fatura ile BA Limitini aşabilir ve beyan etmemiz gereken tutarı beyan edemememize sebebiyet verebilir (Maliye’nin çapraz kontrollerinde en büyük sorunu bu teşkil ediyor) ve tabi ki firma ya da o mal veya hizmeti alan kişilere bu faturaların akıbetini sorarak faturaları doğru Katma değer vergisi ya da geçici vergi dönemlerinde beyan ederek firmalara bu konuda da danışmanlık ve destek verebiliriz. Malum saha personeli yogun olan işletmelerde sahadan personelin bu faturaları gönderme süresinde sıkıntılar yaşanabiliyor ve hepimizin malumu sonraki ay unutulmus olan o fatura bir şekilde önümüze gelecek 🙂 Faturayı önceden tespit ederek doğru zamanda doğru kayıt yapıp doğru zamanda indirilecek kdv ve Giderlerde beyan etmiş olmak ve zamanında işleme almak ileride oluşabilecek sorunların bertaraf edilmesi açısından da yerinde bir adım olmuş olacaktır.
Şimdi bazı arkadaşlar bu uygulamayı sonuna kadar kullanacak ve faydalarını görecek ancak bazı arkadaşların şunu dediğini duyar gibiyim. Abi o kadar işin arasında üç kuruş para alıp bir de bununla mı uğraşacağız. Haklısınız üç kuruşa bu işleri yapmamak lazım ?
 Sevgiler…
Mali Müşavir
Serkan ATASOY
Paylaş
Önceki İçerik20.03.2019 Tarihli İş İlanları
Sonraki İçerikİlave İstihdam Ücret Desteği
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy