Firmanız Adına Düzenlenmiş E Arşiv Faturalarını Toplu Halde Gorebilirsiniz

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

E Süreçlerin ülkemizde yayılması üzerine Maliye Bakanlığı’da sisteminde birçok düzenlemeyi ve yeniliği hayata geçirmeye devam ediyor.

Son Gelen Düzenleme ise vergi numaramıza düzenlenen Elektronik Arşiv faturaları için aşağıdaki gibi bir liste görseldeki şekilde ve excele indirilecek şekilde verilmeye başlandı.

https://ivd.gib.gov.tr
TC Kimlik / Vergi No / Kullanıcı Kodu ve Şifreyi girip arama butonuna Arşiv yazmanız yeterli.

Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Yukarıda da yazdığım gibi Şimdilik Sadece son 1 ayı verebiliyor.

Her ne kadar şimdilik sadece son ayı veriyor olsa da, elektronik arşiv faturalarının sadece listesini görebiliyor faturayı göremiyor olsak da ve aynı fatura bazı durumlarda iki kere görünüyor olsa da ? zaman içerisinde bunların oturacağı da açık.

Bu sistemin açılması Adımıza düzenlenen ve Firmaların Muhasebe Departmanlarına ya da Muhasebe Bürolarına ulaşmamış faturaları görüntülemek ve görmek adına gayet faydalı oldu. Çünkü bizlere ulaşmayan fatura Belki de BA Formu Limitinin de üzerinde ya da ilgili firmadan gelen önceki faturaların toplamı BA limitinin hemen altında olmasına rağmen bu gelmeyen ve bu listeden tespit ettiğimiz kucuk fatura ile BA Limitini aşabilir ve beyan etmemiz gereken tutarı beyan edemememize sebebiyet verebilir (Maliye’nin çapraz kontrollerinde en büyük sorunu bu teşkil ediyor) ve tabi ki firma ya da o mal veya hizmeti alan kişilere bu faturaların akıbetini sorarak faturaları doğru Katma değer vergisi ya da geçici vergi dönemlerinde beyan ederek firmalara bu konuda da danışmanlık ve destek verebiliriz. Malum saha personeli yogun olan işletmelerde sahadan personelin bu faturaları gönderme süresinde sıkıntılar yaşanabiliyor ve hepimizin malumu sonraki ay unutulmus olan o fatura bir şekilde önümüze gelecek 🙂 Faturayı önceden tespit ederek doğru zamanda doğru kayıt yapıp doğru zamanda indirilecek kdv ve Giderlerde beyan etmiş olmak ve zamanında işleme almak ileride oluşabilecek sorunların bertaraf edilmesi açısından da yerinde bir adım olmuş olacaktır.

Şimdi bazı arkadaşlar bu uygulamayı sonuna kadar kullanacak ve faydalarını görecek ancak bazı arkadaşların şunu dediğini duyar gibiyim. Abi o kadar işin arasında üç kuruş para alıp bir de bununla mı uğraşacağız. Haklısınız üç kuruşa bu işleri yapmamak lazım ?

 Sevgiler…

Mali Müşavir
Serkan TAVŞAN