E-TİCARET FAALİYETİNDE BULUNMAK İSTEYENLER İÇİN SÜREÇ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

E-TİCARET FAALİYETİNDE BULUNMAK İSTEYENLER İÇİN SÜREÇ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR
E-TİCARET FAALİYETİNDE BULUNMAK İSTEYENLER İÇİN SÜREÇ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

E-TİCARET FAALİYETİNDE BULUNMAK İSTEYENLER İÇİN SÜREÇ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

Günümüzde e-ticarete yönelmenin başlıca sebepleri;

Tüketiciler tarafında internet kullanımının yaygınlaşması, güvenli alışveriş sitelerinin olması ve zamandan tasarruf sağlanması dolayısıyla tercih edilmekte,

Satıcıların tarafında ise fiziki işyerinde faaliyette bulunma zorunluluğu olmamasından dolayı(home ofis,sanal ofis vb) işyeri kirası da ödenmeyeceği için ve olabilecek diğer sabit giderlerin hepsini ortadan kaldırması dolayısıyla tercih edilmektedir.

Öncelikle Vergi Mükellefiyeti ve SGK yönünden genel bilgilendirmeler yaparak daha sonra kendi web sitesinden ve Pazar yerlerinden ticaret yapmak isteyenler için dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağım.

Vergi ve SGK Yönünden Değerlendirmeler

İlk olarak vergisel ödevlerinizi yerine getirebilmek için vergi mükellefiyetinizi açtırmak üzere alanında uzman Mali Müşavir ile anlaşmalısınız.

Vergi mükellefiyetinizi şahıs firması ya da sermaye şirketi olarak tesis edebilirsiniz.

Şahıs firması , açılış ve kapanış işlemleri açısından prosedürü kolay ve maliyeti düşüktür. Şahıs firmasında birinci sınıf defter veya ikinci sınıf deftere tabi olabilirsiniz. Şahsi görüşüm; stok takibinin sağlıklı yapılabilmesi açısından birinci sınıf defter faaliyetiniz için en uygun olanıdır.

Eğer birinci sınıf defteri seçerseniz , Bulunduğunuz il Ticaret Odasına veya Esnaf odasına kayıt olmanız gerekmektedir. Yine şahsi görüşüm; banka kredilerinden faydalanmak istediğinizde (esnaflara özel banka kredileri bulunmakta) zorluk yaşamak istemiyorsanız esnaf odasına kayıt olmanız yönündedir.

Şahıs firmasında sermaye konulma zorunluluğu yoktur. Firma borçlarından dolayı tüm mal varlığınız ile sorumlu olursunuz.

Şahıs firması kuranlar için genç  girişimci istisnası mevcuttur. Yaşınız 18-29 arasında ise daha önce adınıza vergi mükellefiyeti açılmadıysa , 1 yıl süreyle bağ-kur primleriniz hazine tarafından karşılanır ve 3 yıl boyunca 75.000 TL ‘ye kadar vergiden istisna olabilirsiniz. Eğer emekli iseniz bağ-kur priminiz hiç olmayacaktır.

Şahıs firmasında gelir vergisi beyannamenizde vergisel olarak indirim konusu yapılabilecek gider çeşidi (Eş, Çocuk sağlık, eğitim vs belirli oranda) fazladır. Fakat vergi tarifesi artan oranlıdır ve cironuzun arttığı dönemlerde vergisel açıdan dezavantajlı duruma düşebilirsiniz bunun takibinin çok iyi yapılması gerekmektedir.

Son olarak şahıs firmalarında , tasfiye süreci olmayıp kapanışın hemen gerçekleşmesinden dolayı işletmenin sürekliliğine duyulan güven az olmakta ve bu durumda ticari faaliyetinize olumsuz yansıyabilmektedir.

Sermaye şirketi kuracak iseniz, Limited Şirket veya Anonim Şirket kurabilirsiniz.

Sermaye şirketlerinin vergi tarifesi (%22) sabit oranlıdır. Şirket borçlarından dolayı ortak olarak sınırlı sorumluluğunuz bulunmaktadır. Ticari faaliyetinize ortak alabilme imkanınız bulunmakta ve kurumsal bir yapıya sahip olması dolayısıyla daha güvenilir ve saygın izlenim sağlamaktadır.

Sermaye şirketlerinin kuruluş işlemleri maliyetli ve prosedürü fazladır. İşyeri adres değişikliği , sermaye değişikliği , ortak değişikliği gibi konuların tescile tabi olması dolayısıyla masrafları fazla olabilmektedir. Kurumlar vergisi sonrası dönem net karınızı çekmek istediğinizde şirketten çekeceğiniz karın %15 oranında stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Limited şirketlerde, taahhüt edilen sermayenin 24 ay içerisinde ödenmesi için süre vardır.İlk kuruluşta sermaye blokajına gerek yoktur.

Anonim şirketlerde , taahhüt edilen sermayenin ilk kuruluşta ¼ ünün bloke edilmesi ve kalanının 24 ay içerisinde ödenmesi gerekmektdir. Ayrıca Anonim Şirketler’in 250.000 Türk Lirası üzeri sermayede avukat bulundurma zorunluluğu bulundurmaktadır.

 

Kendi Web Sitesi ve Pazar Yerleri(N11-Hepsi Burada-Trendyol vb.) Üzerinden E-Ticaret Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler:
  • Kendi web sitesi olanlar e-arşiv fatura mükellefi olmak zorundadırlar.
  • E-arşiv fatura’ya başvuru yapabilmek için şahıs firması e-imza , sermaye şirketi mali mühür almalıdır.
  • E arşiv fatura için özel entegratör ile anlaşılmalıdır(faturaların kanuna göre saklanması için büyük önem arz etmektedir.)
  • ETBİS’e kayıt olunması gerekmektedir.
  • KEP (kayıtlı e-posta) adresi alınmalıdır.
  • Ödeme Kuruluşları ile anlaşılmalıdır (İyzico,Pay Fix,Aypara vb).

 

**Şahsi tavsiyem; e arşiv, e fatura ve e defter mükellefi olunması yönündedir. Böyle firmaların işlemleri daha hızlı olmakta ve muhasebe açısından sıkıntı yaşanmamaktadır.

**İşletmenizin kuruluş aşamasında ve faaliyet sürecinizde işinin uzmanı olan her daim danışabileceğiniz Mali Müşavirler ile çalışmanızı tavsiye eder. Bu konuda maliyet azaltma açısından vereceğiniz yanlış kararların daha sonra size ceza olarak geri döneceğini de hatırlatmak isterim.

E-Ticareti yurtdışı pazarda yapmak isteyenler için e-ihracat ve kdv iade sürecini aşağıdaki makalemden okuyabilirsiniz.

BİLGİ TRANSFER SİSTEMİ (BTRANS)

MİKRO İHRACAT (HIZLI İHRACAT-ETGB İHRACATI-E TİCARET )

Saygılarımla;

Mali Müşavir

Nihal Bilada

nihal@biladamusavirlik.com

https://tr-tr.facebook.com/muhasebebilenlertoplulugu

Paylaş
Önceki İçerikGÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE BAZI DEĞİŞİKLİKLER
Sonraki İçerik13.08.2020 Tarihli İş İlanları
Mali Müşavir Nihal Bilada ,aslen Nevşehir’li olup 1993 yılı İstanbul doğumludur.Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 3,64 diploma notu ile “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak 2014 yılında lisans seviyesinde mezun olmuştur. 2015 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavında göstermiş olduğu başarı ile mesleğe ilk adımını atmıştır. 2017 yılında T.C.Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan sınavda başarı göstererek az tehlikeli işyerlerinde “İş sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerini Yürütümüne ilişkin İşveren Veya Işveren Vekili Eğitimi”ni tamamlayarak yetki belgesini almaya hak kazanmıştır. 2018 yılında Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hukuki Ve Mali Yönleriyle Konkordato Eğitimi Programı’nı”tamamlayarak şirketlerin ekonomik olarak inişe geçtiği dönemlerde sürecin yönetilmesiyle ilgili mevzuat ve uygulama bilgilerine sahip olduğuna dair sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Hedefi , mali müşavirlik ofisi faaliyetinde bulunmak olduğundan dolayı sadece muhasebe & danışmanlık ofislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve üstün gayretiyle stajını tamamlamıştır. 2018 yılında girmiş olduğu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yeterlilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”unvanı ve “En Genç Mali Müşavir”ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2018 yılından itibaren aktif olarak Ataşehir,İstanbul’da Mali Müşavirlik faaliyetini sürdürmektedir.Yine 2018 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup güncel mevzuat,uygulamalar ve ticari konularla ilgili makaleleri yayınlanmaktadır. 2019 Yılında Kamu Gözetim Kurumu’nun düzenlediği Bağımsız Denetçilik sınavında göstermiş olduğu başarı ile Bağımsız Denetçi Stajyeri olmaya hak kazanmıştır. 2020 yılında da Bağımsız Denetim şirketi kadrosuna sözleşmeli Denetçi Yardımcısı pozisyonunda dahil olmuştur. KDV iadesi konusunda uzmanlaşmak adına çalışmalarını sürdürmekte ve Kdv İadesi eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.Yeni çıkan muhasebe uygulamaları,teknolojik gelişmeler ve mevzuatla ilgili olarak ilgili kamu kurumları yetkilileri ile direkt iletişimde olup sürecin yönetilmesi adına düzenlenen toplantılarda yer almakta ve bu bilgileri meslektaşları,çalışanları ve müşterilerine aktarmaktadır.Mesleki konular ve uygulamalar ile ilgili online eğitimler düzenlemektedir. Hayat felsefesini anlatan söz ”Başarının bedelini bir dönem için ödemeyenler,Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler.(Mümin Sekman)” E-Posta➡️nihal@biladamusavirlik.com **Facebook Profil➡️ Bilada Mali Müşavirlik ** Facebook Sayfa➡️Bilada Mali Müşavirlik ** İnstagram➡️@biladamalimusavirlik ** Twitter➡️@bledanihal ** Linkedin➡️Nihal Bilada **