Bu Tesvik Baska Tesvik Prim Destegi yanında Maas Desteği de Saglayan 4447 19 Tesviki Hakkında Detaylar Sizlerle

Bu Tesvik Baska Tesvik 🙂
Prim Destegi yanında Maas Desteği de Saglayan 4447 19 Sayılı Tesviğin Detayları Sizlerle

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;
Bu yazımda sizlere 4447 Sayılı Kanunun 19. Maddesi Kapsamında Ücret ve Prim Desteğinden Nasıl Faydalanabilirsiniz?
Sigortalı Tanımlamasını Nasıl Yapabilirsiniz? Konuları Üzerinden Yardımcı olmaya ve bu teşviki detaylı bir şekilde anlatarak kafalarınızdaki soru işaretlerine cevap buldurmaya çalışacağım.

Öncelikle Şunu Belirterek başlayayım : İşe Girişi 1 Nisan 2019 olanlar bu konuda daha şanslı çünkü daha fazla ücret ve Prim Desteğinden Faydalanabilirler. Nasıl mı?

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye 21.03.2019 Tarihli 2019/7 sayılı genelgeden ulaşabilirsiniz. 2019 7 sayılı genelgede bulamadığınız soruların cevabını ise 2018/22 sayılı genelgede ulaşabilirsiniz.

Yazımda ilgili genelgenin ana hatlarını ve dikkat etmeniz gereken bir kaç hususu Soru Cevap paylaşımlarını sevdiğinizi bildiğim için soru cevap şeklinde sizlerle paylaşacağım.

1-İşe girecek personelin teşvikten yararlanıp yararlanmayacağını nasıl öğrenebiliriz?

https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi (işveren sistemi kullanıcı girişinden) Sırası ile

İşveren/Potansiyel teşvik sorgulama/İlgili Kişinin TC kimlik Numarası seçilip teşvik sorgulama ekranına giriş yapıldıktan sonra karşınıza çıkan ekranda yeşil renkli sekmeler  o teşvikten yararlanabileceğinizi gösterir.

İşe alınacak personelin 27103 /4447 SAYILI KANUN GEÇİCİ 19.MADDE şartlarını sağladığını düşünelim;

2-İşe girişi yaptıktan sonra ne yapmalıyım?

İşe girişi yaptıktan sonra yine aynı menüden TEŞVİKTEN FAYDALANILACAK SİGORTALI TANIMLAMA ekranına girip personeli kaydedebilirsiniz 2 seçenek çıkacak karşınıza ücret desteğinden yararlanmak istiyorum /istemiyorum Buradaki durum kısaca şu şekilde;

Prim ve ücret desteğini ayrı ayrı düşünmeliyiz

A-3 ilk üç aylık ücret ve prim desteğinden faydalanılabilmek için 2018 yılında çalışan sayısının en düşük olduğu aya + 1 istihdam sağlanması gerekiyor.Ücret desteği 67,36 TL fakat burada bir ayrıntı var.

 Diyelim ki çalışanı 1 Nisan 2019 da işe aldınız yaralanılacak ücret desteği 67,36*90(GÜN) fakat çalışanı 15 Nisan 2019 da alırsanız 67,36*75 Gün oluyor.Bundan dolayı teşvik şarlarını taşıyan personeli işe almaya karar verirseniz bir an önce işe girişini yapmanızda fayda var.

B-İlk üç aylık ücret ve prim desteğinden faydalandıktan sonra + 1 şartı devam ediyor fakat bu sefer en az çalışan sayısına ilave değil 2018 ortalamasına ilave + 1 olması gerekiyor.

Biraz uç bir örnekle açıklamak gerekirse 2018 yılında en az çalışan sayımız 1 ortalama çalışan sayımızın da 10 olduğunu düşünelim ilk 3 aylık prim ve ücret desteğinden faydalanmak isteniyorsa işe alınan personelin 2.personel olması yeterli fakat 3.aydan sonra prim desteğinden faydalanılmak istenirse bu personel 11 inci personel olmalı.

İşe giren Personelin 9 ay süre ile işveren tarafından işten çıkarılmaması gerektiğini de düşünürsek aslında bu teşvikten faydalanmak biraz riskli çünkü şartların yitirilmesi durumunda hem sağlanan prim desteği hem de ücret desteği faizi ile geri alınıyor.

3-İşe girişi yaptım teşvikli personeli kaydettim bildirgeyi gönderirken ne yapmalıyım

En kolay kısmı bu :)sadece ilgili kanun maddesini seçip bildirgeyi göndermeniz kalıyor. Ardından teşvikten yersiz faydalanmış dönemlerden sorgulama yapmanızı tavsiye ederim. Burada herhangi bir yanlışlık varsa ortaya çıkacaktır.

Tüm Teşviklerden yararlanmadan ilgili genelgeleri dikkatle okumanızı  gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı analiz edip daha sonra karar vermenizi tavsiye eder Başarılar dilerim .

Saygılarımla;
Mali Müşavir
Melih Hüseyin HARMAN