BA BS Vermemekten Dolayı Kesilen Cezanın iptali için önemli bir Mahkeme Kararı

BA BS Vermemekten Dolayı Kesilen Cezanın iptali icin onemli bir Mahkeme Kararı

Değerli Meslektaşlarım Ankara Vergi Mahkemesi BA BS Bildirimleri için Önemli Bir Karara İmza Attı İşte Detaylar;

Ankara Vergi Mahkemesi ilgili dönemlerde mal alım satımında bulunulmayan dönemlerde BA BS Bildirmemekten dolayı Kesilen Özel usulsüzlük cezasını Hukuka Aykırı Buldu ve Temyiz süreçleri tamamlanırsa Bu Konudaki Tüm Davaların Böyle Sonuçlanması Muhtemel olacak ve bunun akabinde yasal değişiklikler yapılmak zorunda kalacaktır. (Davayı açan benimle iletişime geçerse isminiz de yazabilirim 🙂
Diğer Aşamalarında Takipçisi olacağız…


Genel olarak mantık şuraya dayanabilir:
Bu Davalar Devam Eder ve Yasal Bir Değişiklik Yapılmazsa Doğal olarak Davalar Devam Edilecektir:) ki benim bir hayat felsefem vardır sizler ile de paylaşmış olayım.
Hukuk Devletinde yasalar çıkana kadar yasama elindeki güç ile Anayasal çerçevede ve Hukuk Devleti anlayışının izin verdiği boyutta her şeyi yasalaştırabilir. Ancakkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk!!! Yasalar çıktıktan sonra herkes eşittir İdarenin ya da mükellefin veya şahısların yasa karşısında bir üstünlüğü olamaz. Ben böyle yorumlarım o zaman böyle olacak dendiğinde işte olaylar böyle davalardan dönecektir ki bu söylemlerin sonucunda ortaya çıkan haksız uygulamalar da hiç bir zaman kalıcı olmamıştır olmayacaktır da. Yani Özetle Yasa çıktıktan sonra yasanın yorumlanması ve  mahkeme aşamasında idarenin bir üstünlüğü olamaz. Yasal durum ile uygulamaların örtüşmediği durumlarda taraflar eşit şekilde haklarını savunur ve adil bir yargılama sonucunda böyle kararlar verilir. Bu olması gereken doğal bir süreçtir ki Zaten Hukuk Devletinin temelini de bu oluşturmaktadır.
Burada da bir yasa var ve uygulamada kesilen ceza yasaya uygun bulunmamakta (Temyiz süreçleri tamamlandıktan sonra net şekilde söylenebilinir)

Bundan sonraki aşamada Eğer Vergi Denetmenleri uygulamak zorunda hissettikleri idarenin yönetmelikleri çerçevesinde cezalara devam eder ve idare bunun için bir düzenleme için adım atmaz ve Mahkemelerden bu kararlar gelmeye devam ederse Bundan öncekilerde olduğu gibi yasa koyucular da bunun önüne geçmek için buna kalıcı bir çözüm bulabilir.
Peki BA BS Vermeden Bu Süreç Nasıl işleyebilir. Aslında Çok Basit :
Beyannamelerimizde doğaldır ki Beyan esas. Eğer “İlgili ayda Beyan Edilmiş olan KDV Beyannamelerinde İndirilerek Katma Değer Vergisi ve Hesaplanan Katma Değer Vergisi bulunmaz ve KDV Siz Mal ve Hizmet Alışları BA BS Haddini Aşmıyor ise Beyan aşamasında BA BS Formuna konu bir işlemim bulunmamaktadır kutucuğu işaretlenerek rahatlıkla çözülebilinir. Ne ceza olur ne uygulamada bir karmaşa…
Bakalım Süreç Nasıl işleyecek bunu tarihe not düşelim 🙂

Saygılarımla;
Mali Müşavir
Serkan ATASOY