Pandemi ile gelen isten cıkarma yasagı 3 ay uzayacak

pandemi isten cikarma
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

SON DAKİKA HABERİ: Pandemi ile gelen işten çıkarma yasağı 3 ay uzayacak

SON DAKİKA HABERİ: Normalleşme sürecinde Yeni İstihdam Kalkanı paketinin ayrıntıları belli oldu. Son durumu NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen anlattı… Buna göre salgın ile getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha sürecek. Kayıtdışı çalışanların kayıt altına alınmasi şartıyla özel teşvikler geliştirilecek. Düzenlemeyle yeni istihdama da ücret desteği verilecek.

 

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi-pandemi-ile-gelen-isten-cikarma-yasagi-3-ay-uzayacak,rPVXwJuy60KtTmIFYnUtnA

 

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr‘de…

Normalleşme sürecinde Yeni İstihdam Kalkanı paketinin ayrıntıları belli oldu. Çalışma hayatında reform niteliğinde değişiklikler içeren “istihdam kalkani”nın ilk uygulamalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Son durumu NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen anlattı… Yeni düzenlemeler şöyle:

NTV’nin edindiği bilgilere göre,

Salgın ile getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak. Düzenleme kapsamında işten çıkarmaları durduran yasanın yürürlük süresi 30 Eylül’e kadar uzatılacak.

Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha sürecek. İşten çıkarma yasağı süresince ücretsiz izne çıkarılanlara günlük 39 lira 24 kuruş, aylık bin 177 lira ödeme yapılmaya devam edilecek.

Kısa çalışma ödeneği uygulaması model değişikliği ile devam edecek

İşverene istihdamı koruması karşılığında teşvik verilmesi gündemde. İşyerlerindeki kısa çalışmanın sona ermesi halinde tam zamanlı olarak geri dönen işçiler için işverenlere üç ay süreyle prim desteği sağlanacak. Böylece işverenlerin prim yükü azaltılarak maliyetleri de aşağı çekilecek.

KAYITDIŞI ÇALIŞANLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ DÜZENLEME

Kayıtdışı çalışanların kayıt altına alınmasi şartıyla özel teşvikler geliştirilecek. 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 arasında sigortalı ya da kayıt dışı olarak çalışırken işten çıkarılmış olanlarla halen kayıtdışı çalışanlar, fiilen çalıştırılırsa ücret desteği verilecek. İşsizlik Sigortasi Fonu’ndan sağlanacak olan destek, günlük 57 lira 63 kuruş, aylik bin 752 lira olarak öngörülüyor.

Kayıtdışı çalışırken işsiz kalanlara ise işten çıkarma yasağı süresince bin 177 lira nakit ücret desteği verilecek. Bu destekten yararlanan çalışanların genel sağlik sigortası primlerini de işsizlik sigortasi fonu karşılayacak. Destekten yararlanan kayıtdışı çalışanlar nedeniyle işverenlere idari para cezası uygulanmayacak.

 YENİ İSTİHDAMA DESTEK GELİYOR

Düzenlemeyle yeni istihdama da ücret desteği verilecek. 2019 başından 17 Nisan 2020’ye kadarki istihdam sayılarına ek olarak işe alınan her işçi için 30 Eylül’e kadar bin 732 TL destek verilecek. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan sağlanacak bu desteği, Cumhurbaşkanı 30 Haziran 2021’e kadar üçer aylık dönemler halinde uzatabilecek.

Genç nüfus ve 50 yaş üstünün iş hayatına katılabilmesi için süreli sözleşme şartları esnetilecek. 25 yaşın altındaki gençlerle 50 yaş üzerindekiler için de 3 yılı geçmemek üzere belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilecek.

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikFACEBOOK’TA YAPILAN PAYLAŞIM NEDENİYLE İŞ AKDİNİN FESHİ
Sonraki İçerikİŞTEN ÇIKIŞ YASAĞI SÜRESİNCE HANGİ NEDENLE İŞÇİ ÇIKARILABİLİR?
1986 yılında Ankara da doğmuş olup 2003 yılı Ankara Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü, 2009 yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümü ve 2011 yılı Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. 2009 yılında mesleğe ilk adımını atmıştır. 2013 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavını başarıyla kazanmış. 2007 yılında Serkan ATASOY’ un kurmuş olduğu ve Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup mesleğe katkı sağlamaktadır. 2017 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almaya hak kazanmıştır. 2019 yılında Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda Mesleki Denetim Komisyonunda görev almıştır. Kamu Gözetim Kurumu' nun düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetçilik sınavlarına girmeye devam etmektedir. 2022 yılında Altınbaş Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinden almış olduğu eğitim sertifikaları ile kendisini geliştirmeye devam etmektedir. İnstagram➡️@aslantasmalimusavirlik