Muhasebecilerde Mali Müşavirlerde Zorunlu Olarak Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasına Geçiliyor

e-smmm-makbuz
e-smmm-makbuz
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Muhasebecilerde / Mali Müşavirlerde Zorunlu Olarak Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Uygulamasına Geçiliyor

Tarih: 06.09.2017

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca Serbest Meslek Makbuzu , Sevk İrsaliyesi ve Müstahsil Makbuzu belgelerinin elektronik ortamda düzenlenme, iletilme ve muhafazasına imkan veren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağı hazırlandı. (26.08.2017)

Serbest Muhasebeci / Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslek mensuplarını ilgilendiren Genel Tebliğ taslağına göre:

  • Serbest Meslek Mensupları, düzenledikleri serbest meslek makbuzlarını ELEKTRONİK SERBEST MESLEK MAKBUZU ( e-Serbest Meslek Makbuzu) şeklinde düzenleyeceklerdir.
  • Uygulama 01/01/2018 tarihi itibariyle başlayacaktır.
  • 2016 yılı gayri safi hasılatı (kollektif, adi komandit şirket veya adi ortaklık halinde faaliyet gösterenlerin bu ortaklıktan aldıkları paylar dahil) 50 bin TL ve üzeri olan serbest meslek mensuplarının 01/07/2018 tarihine kadar uygulamaya geçmeleri ve bu tarihlerden itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemeleri zorunludur.
  • 01/01/2019 tarihinden itibaren ise; gayrisafi hasılat tutarına bakılmaksızın tüm serbest meslek mensuplarının, uygulamaya geçmeleri ve bu tarihten itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemeleri zorunludur.
  • 01/01/2018 tarihinden önce, kendi isteği ile dahil olanlar e-Serbest Meslek Makbuzu düzenleyebilirler ya da kağıt ortamında serbest meslek makbuzu düzenleyebilirler.
  • e-Serbest Meslek Makbuzlarında, belgenin saat ve dakika olarak düzenlenme bilgisinin bulunması zorunludur.

 

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikKamu Borclusunun Aciz Hali
Sonraki İçerikBelge Sayımı Talebine Mali Müşavirlerden Tepki ve Basın Açıklaması
1986 yılında Ankara da doğmuş olup 2003 yılı Ankara Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü, 2009 yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümü ve 2011 yılı Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. 2009 yılında mesleğe ilk adımını atmıştır. 2013 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavını başarıyla kazanmış. 2007 yılında Serkan ATASOY’ un kurmuş olduğu ve Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup mesleğe katkı sağlamaktadır. 2017 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almaya hak kazanmıştır. 2019 yılında Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda Mesleki Denetim Komisyonunda görev almıştır. Kamu Gözetim Kurumu' nun düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetçilik sınavlarına girmeye devam etmektedir. 2022 yılında Altınbaş Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinden almış olduğu eğitim sertifikaları ile kendisini geliştirmeye devam etmektedir. İnstagram➡️@aslantasmalimusavirlik