Maliye Bir Taşla Kaç Kuş Vuracak (Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Hk.)

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne İşe Yarayacak?
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne İşe Yarayacak?
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

6728 Sayılı Torba Yasada düzenlenen Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi ile vergi dairesine verilmesi gereken “Muhtasar Beyanname” ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gereken “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” i birleştirilmiş yeni bir Beyanname türü ortaya çıkmıştır.

Peki bu düzenleme sonrasında hangi konulara dikkat edilmelidir?

  • Sigorta Kurumuna bildirilen çalışanlar aynı zamanda vergi dairesi sistemine bildirilmiş olacaklarından iki kurum arasında oluşabilecek farklılıklar ortadan kalkacak, sigorta kayıtlarında yer aldığı halde vergi dairesi sisteminde kayıtlı olmayan işyerleri kolaylıkla tespit edilebilecektir.
  • Çalışanların meslek kodu ile sektör ortalaması ve diğer bilgiler kontrol edilerek, işverenlerin personellerine ödedikleri maaşları gerçek ücretten beyan edip etmediği tespit edilebilecektir.
  • Asgari Geçim indirimi ile ilgili olarak fazla indirim talep edenler tespit edilebilecek, çalışanların veya çocuklarının mükerrer indirimden yararlanması önlenebilecektir.
  • Çalışanı olan işyerleri üçer aylık dönemler yerine aylık olarak beyan vereceklerinden vergi geliri önceden tahsil edilecektir.
  • Düzenleme ile kişi bazında elde edilen ücret geliri beyan edileceğinden 5 kişi üzerinde çalışanı olan işyerlerinin ücretleri bankadan yatırıp yatırmadığı daha kolay tespit edilebilecektir.
  • Birden fazla ücret geliri elde edenler sistem üzerinden tespit edilerek beyan sınırını aşıp aşmadığı kontrol edilecek, beyanname vermek zorunda olanların ücret gelirini beyan edip etmediği ortaya çıkarılacaktır.
  • Zarar eden şirketlerin incelemesinde risk faktörü olarak göz önüne alınacaktır.

Kayıt dışılıkla mücadelede önemli olan bu kanunun getirdikleri iyi algılanmalı, vergi sorumluları ileride karşılaşabilecekleri sorunlar öncesinde bundan böyle daha dikkatli olmalıdır.

S.M.Mali Müşavir

Birol GÜNER

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji