Mali Müşavirler, YMM ler ve Yanlarında Çalışanlar Sokağa Çıkma Yasağından Muaf

sokaga cikma kisitlamasindan muaf
sokaga cikma kisitlamasindan muaf
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Mali Müşavirler, YMM ler ve Yanlarında Çalışanlar Sokağa Çıkma Yasağından Muaf

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

İlgili Yazıya 01.12.2020 Eki:

Değerli Meslektaşlarımız;

İçişleri Bakanlığı 30.11.2020 tarihinde yayınladığı Sokağa Çıkma Kısıtlamaları konulu E-89780865-153-2007630/11/2020 Sayı numaralı genelgesini valiliklere gönderdi ve genelgenin ilk halinde “EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” bulunmamaktaydı. Akabinde (Bir çok haber kanalında da yer aldığı şekilde ) aynı genelgenin ekinde muaf tutulanlar yer aldı. Valiliklerden de teyit etmek üzere çalışmalara başladık ve İstanbul Valiliğinden teyiti aldık. Akabinde sitelerinde de yayınladırlar.
http://www.istanbul.gov.tr/koronavirus-ile-mucadelede-yeni-tedbirler

Görüldüğü üzere aşağıdaki genelgenin eki ile İstanbul valiliğinin duyurusu aynı. Bu çerçevede bu muafiyet bölümünün 34.maddesinde “34.Yaklaşan yılsonu işlemleri nedeniyle serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensuplarıyla birlikte çalışanlar,” ibaresiyle Mali Müşavirler, Yeminli Mali Müşavirler ve yanlarında çalışan değerli arkadaşlar sokağa çıkma kısıtlamalarından yine muaf tutuldu. Görüldüğü gibi Bizsiz Olmuyor 🙂

 

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları ve Muafiyetler

Yazının Önceki Hallerini yanınızda çalışan arkadaşlara ait muafiyet belgesi için yazınınd devamını okuyabilirsiniz

Corona Süreci ile birlikte Tüm Dünya ülkeleri ve tabi ki ülkemizde de uygulamalar rutinin dışında işlemeye devam ediyor. Ülkemizin ve tabi ki tüm Dünya’nın bu süreçten hızlı ve en az hasar ile çıkmasını temenni ederek devam ediyorum. Normal dönemlerden geçmeyen Dünya ve dolayısıyla ülkemizde bu dönem daha önce yaşanmamış bir çok uygulama ile karşı karşıya kalıyoruz.
Bunların en önemlilerinden biri de Vergisel konulardı. Vergi Mükelleflerinin %82 sinin bazı beyannamelerinin beyan ve ödemeleri ötelendi fakat Mücbir Sebep Kapsamında olsun ya da olmasın bazı beyannameler ötelenmedi ve beyana tabi tutuldu Mart K.D.V.si uzayan firmalarda Ocak Şubat ve Mart ayını kapsayan 2020 1. Dönem Geçici Vergi Beyannameleri gibi. Hatta SGK Uygulamarında ödemesi Kasım ayı olan bildirgeler de bildirilmesi gerektiği için karmaşa oluştu ve bir çok firma bildirgeler de uzadı diye düşündüğü için bildirge vermedi ve bu nedenle cezalara maruz kaldı, kalmaya da devam ediyor (Umarız buna bir ek süre verilir ve verilmeyen beyannameler toparlanır. Neyse bu ayrı bir yazının konusu 🙂 )
Hal böyle olunca şöyle bir tablo oluştu. Aslında tabloluk desem de yeridir 🙂 Çünkü bir daha eşi benzeri bulunmaz bir tablo 🙂
– Mart 2020 KDV Beyanı 27.07.2020
– 2019 Kurumlar 01.06.2020
– 2020 1.Donem Geçici Beyan 28.05.2020
E Defterler için Berat sürelerinde de normalde yasalara göre 2019 Yılı Kurumlar Vergisinin verildiği ayın sonudur. 2019 Yılı Kurumları 1 Haziranda verilecek ve yasal olarak Beratlar Haziran sonu alınması gerekirken Maliye 1 Haziran son gün diye açıklama yaptı. Aslında bu dönem BA BS gibi Beratlar gibi MuhSgk gibi vergi doğurmayan konuların ne yeri ne zamanı ama burada çözülemeyen bir durum var. Artık iletişimsizlik mi yoksa Mali Müşavirler çalışsın işleri ne düşüncesinin devamı mı anlayamıyorum ama neyse bu yazının konusu bu da değil ama bağlayacağım 🙂
Kısa Çalışma Ödenekleri, Toplu Ücretsiz izin (Nakdi Yardım),Vergi Levhaları derken Meslektaş hem etkileşimden ve bulaştan uzak kalmaya hem de bir o kadar bu işleri yapmak için etkileşimde kalmak, kapalı şirketlerden bile evrakları toplamak hatta sokağa çıkma kısıtlamalarında da çalışarak bu darboğazdan çıkabilmek için evlerine evraklar götürerek maalesef ki bir çok örneği var bu evraklardan kendiler ve aile bireyleri virüsü de kaptı hatta vefat eden meslektaşlarımız da oldu. (Bu Memleket vergisiz kalmasın diye görev icra ederken oldu ve rabbim inşallah kabul eder ben onlara Görev şehitlerimiz diyorum.)
#GeciciVergiErtelensin Twitter Etkinliği, Türmob’umuzun başvurusu ve görüşmeleri, mecliste birçok meslek mensubumuz olmasına rağmen maalesef ki sadece Mali Müşavir Sn. Esin KARA’nın (Mecliste sesimiz, kulağımız oldu. Tek kişilik inanılması güç bir mücadele veriyor. Takdir ve Teşekkür ediyorum.) Yılmaz Mücadelesi sonucunda her ne kadar herkes uzama beklerken o uzama gelmedi ve olay farklı bir şekle büründü 🙂 bari K.D.V.si ertlenmiş Mart ayı evrakları işlenmesi zaman alacak iki dönemin Geçicisi birlikte alınsın ya da Temmuz ayına ertelensin dense de 4 gün sokağa çıkma yasağı ardından Ramazan Bayramının gelmesi ile 2020 1 Dönem Geçici Vergi beyan süresine sokağa çıkma kısıtlaması ve Bayram ayarı gelerek 28 Mayıs tarihine ertelendi.
Tabi tüm meslektaşların aklında akıllara şu soru işareti vardı. 4 gün sokağa çıkma yasağı ve Ramazan Bayramı (Olası solağa çıkma kısıtlaması) ile bu işler nasıl yetişecek. İşte Sn. Esin KARA hanımefendi ve Sn. Yaşar YILDIRIM bey sağ olsun bu darboğazı aşmak, en azından evrakları eve getirmek yerine (Tüm evraklar zaten mümkün değil) Sokağa Çıkma Kısıtlamasında da gidip çalışabilinmesi için tam olarak burada devreye girdi.
Mali Müşavirlerin Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulması için Başvuru
Mali Müşavirlerin Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulması için Başvuru
Kendisi ile görüşmelerimden net olarak gördüm ki 2 gün boyunca İçişleri Bakanlığı’mız ile yogun diyalog yürüttü ve 7964 Sayılı Sokağa Çıkma Kısıtlaması istisnaları kapsamında 89780865-153-E.7964 sayı ve 12.05.2020 tarihli ve 7887 sayılı Genelge ile;
2 İlgili Genelgenin
3 İstisna Kapsamında Olan Kişiler Bölümüne Aşağıdaki Madde eklendi
2020 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak- Şubat – Mart 2020) Ait Kurum ve Gelir Geçici Vergisi Beyanı ve Ödeme Dönemi olduğundan; 16-17-18-19 Mayıs 2020 tarihlerinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, Yeminli Mali Müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmaları için dahil edilmiştir.
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarından 31.05.2020 tarihine kadar muaf olacaklardır.

29.05.2020-31.05.2020 arası da Muafiyet Devam Ediyor.
https://www.icisleri.gov.tr/15-ilde-29052020-saat-2400-ile-31052020-saat-2400-arasinda-uygulanacak-olan-sokaga-cikma-kisitlamasi

Ayrıca ikinci Ramazan Bayramı genelgesinde de muaf olduğumuzu görüyoruz.
mali musavir sokaga cikma mauf bayram
mali musavir sokaga cikma mauf bayram
V Maddesine göre;
#MaliMüşavirler ve Mali Müşavirler ile Birlikte calisanlar 81 ilimizde Ramazan Bayramı arifesine denk gelen 23.05.2020 Cumartesi gününden başlayarak 24-25-26 Mayıs tarihlerinde de #SOKAĞACIKMAKISITLAMASI uygulamasindan Muaf tutulmaya devam edecek.
Maddesi eklenerek zaten beyan süreleri netleşmişken bu darboğazdan kurtulmak için en azından bir yol açılmış, evrakların evlere gelerek bulaş riski ortadan kaldırılmış oldu.
Yukarıda da yazdığım gibi gönül isterdi ki makul bir uzama gelsin ve bunlara gerek kalmasın ama bu adımın şuanki duruma katkı sağlayacağını düşünüyor. Kullanmak isteyen kullanır, istemeyen için zaten değişen bir şey yok. Sn. Esin KARA ve bu konuda Emeği Geçenlere Sonsuz Teşekkür Ediyorum.
Bu arada videoyu öncesinden hazırlamıştım ama gerçekten de Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf olanlardan olduk 🙂

İŞTE İLGİLİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ. POLİS KONTROLÜNDE GÖSTEREBİLİRSİNİZ.

PEKİ YANIMIZDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIN MALİ MÜŞAVİR ya da Y.M.M. KİMLİĞİ YOK NE YAPACAKLAR?
* Aşağıdaki dilekçeyi kaşe imza yaparak Personellerinize vermeniz,

  • Aşağıdaki dilekçeyi kaşe imza yaparak Personellerinize vermeniz,
  • Son ay Aylık Prim ve Hizmet Belgesini Vermeniz
  • Vergi Levhanızın çıktısını vermeniz
  • Bağımlı Çalışanlar için genelgede bir ayrım görmedim ama şirketlerin Mali İşler Departmanlarında da bu işlerin yapılacağı için Aynı bordroda olan Mali Müşavir varsa onun ismi TC Kimlik numarası orada zaten görünür o bordrodaki olan meslektaşımızın ruhsat veya Türmob kimlik kartının çalışan arkadaşa verilmesinin yeterli olacağını düşünüyorum, Dışardan danışmanlık hizmeti veriliyorsa şirketin Antetli kağıdına bu durumu anlatan şirketin yazısı ve Mali Müşavirin bilgileri yazılırsa sorun yaşanmayabilir ama burada netlik yok bulunduğunuz ilin Valiliği ile bir görüşmenizi öneririm. Sonuçta bu ilk kez uygulanacak ve inşallah sorun yaşanmaz. Çünkü Beyannameler sadece Bürolarda yapılmıyor.
    Bu son madde ile ilgili Valilik ile görüşmenizi öneririm demiştim ben de deneyeceğim bilgi alan bana sosyal medya üzerinden yazıp bilgi versin lütfen 🙂 Ben de bilgi alırsam buraya ekleyeceğim.Baktınız Olmuyor bu fotoyu da gösterin 🙂

    Sokağa Çıkma Yasağı
    Sokağa Çıkma Yasağı

MALİ MÜŞAVİR ve Y.M.M.lerin YANINDA ÇALIŞAN DEĞERLİ PERSONELLERİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI MUAFİYET BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sokaga Çıkma Kısıtlamasından Muaf Tutulacak Muhasebeciler için Dilekçe Örneği
Sokaga Çıkma Kısıtlamasından Muaf Tutulacak Muhasebeciler için Dilekçe Örneği

Tabi bu dönem bunca cefa çeken bu ulvi mesleği icra eden, devletin en önemli gelir kaynağı verginin Hazine’ye intikali için bu kadar uğraşan, sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olanlar, süreç bittikten sonra Unutulursa büyük haksızlık edilmiş olacağı kesin.
Yeşil Pasaportundan, Kotasına, Tahsilat sorunundan, KDV GV Karmaşasına Mali Müşavirlerin ne sorunları varsa bugünlerde yaptıklarımız unutulmayıp sırası ile çözüm bulunmalıdır. Görülüyor ki bu sürecin İsimsiz Kahramanları yine Bu meslektaş ve Gerçekten Hakları Ödenmez. Ben hepsi ile ayrı ayrı gurur duyuyorum.

Bu arada biraz önce Esin Hanım ile görüştüm. Tüm Muhasebe Bilenler Topluluğu üyelerine selamlarını iletti.
Var olsun, Meclisteki sayımız daha da artın ama Esin Hanım gibiler ile 🙂 

Bu arada Twitter’da bu mesleğin de sesinin duyurulması ve daha güzel işlere imza atabilmemiz için Bir Takibinizi ve desteğinizi alırız.
Her şey bu mesleğin daha da güzel bir hal alabilmesi için…
Saygılarımla
Mali Müşavir Serkan ATASOY

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikSGK 2020/NİSAN Dönemi İsveren Destegi
Sonraki İçerik14.05.2020 Tarihli İş İlanları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy