İkinci El Binek veya Ticari Araç Satışlarındaki KDV Durumları Hk

İkinci El Binek veya Ticari Araç Satışlarındaki KDV Durumları Hk
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

İkinci el binek veya ticari araç satışlarında
KDV oranlarının hesaplanması

KDVK-60 KDV Sirkülerinin ‘’5.10’’bölümünde yer almaktadır.

– Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kursları, 31.12.2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde bulunan ve esas faaliyetlerinde kullandıkları binek araçları (31.12.2007 tarihi ve öncesinde satın alınmış olması gerek) alıştan 2 yıl geçtikten sonra satmaları durumunda, % 1 oranında KDV hesaplanır.

– Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kursları, 01.01.2008 tarihinden sonra satın aldıkları, aktiflerinde bulunan ve esas faaliyetlerinde kullandıkları binek veya ticari araçların satışında % 18 oranında KDV hesaplanır.

– Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kurslarının, noter satış sözleşmesi yapılarak nihai tüketicilerden (mal, hizmet ve fikirleri kendi kişisel ya da ailevi ihtiyaçları için alanlardır) faturasız satın aldıkları ve esas faaliyetlerinde kullandıkları binek veya ticari araçların satışında %18 oranında KDV hesaplanır.

– Oto alım satım komisyonculuğu yapan işletmelerin, noter satış sözleşmesi yapılarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları veya herhangi bir işletmeden faturalı satın aldıkları ikinci el binek araçların (87.03 pozisyonu ) satışında %1 oranında KDV, ticari araçların (87.04 pozisyonu) satışında ise %18 oranında KDV hesaplanır.

– Yukarıda ki haller dışında ki işletmelerin, fatura karşılığı aldıkları ve aktiflerine kayıt ettikleri ikinci el binek araç satışlarında % 1 oranında KDV hesaplanır ve 31.12.2007 tarihinden önce ya da sonra alınmış olması KDV oranını değiştirmez.

– Yukarıda ki haller dışında ki işletmelerin, noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları ikinci el binek araçların (87.03 pozisyonu) satışında %1 oranında KDV, ticari araçların (87.04 pozisyonunda) satışında ise %18 oranında KDV hesaplanır.

Saygılarımla
S.M.Mali Müşavir
Fidan ASLANTAŞ

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikYabancılara Verilecek Calışma izni ve Muafiyetleri
Sonraki İçerikMükellef ve Mali Müşavir Artış Oranları
1986 yılında Ankara da doğmuş olup 2003 yılı Ankara Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü, 2009 yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümü ve 2011 yılı Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. 2009 yılında mesleğe ilk adımını atmıştır. 2013 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavını başarıyla kazanmış. 2007 yılında Serkan ATASOY’ un kurmuş olduğu ve Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup mesleğe katkı sağlamaktadır. 2017 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almaya hak kazanmıştır. 2019 yılında Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda Mesleki Denetim Komisyonunda görev almıştır. Kamu Gözetim Kurumu' nun düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetçilik sınavlarına girmeye devam etmektedir. 2022 yılında Altınbaş Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinden almış olduğu eğitim sertifikaları ile kendisini geliştirmeye devam etmektedir. İnstagram➡️@aslantasmalimusavirlik