İkinci El Binek veya Ticari Araç Satışlarındaki KDV Durumları Hk

İkinci El Binek veya Ticari Araç Satışlarındaki KDV Durumları Hk

İkinci el binek veya ticari araç satışlarında
KDV oranlarının hesaplanması

KDVK-60 KDV Sirkülerinin ‘’5.10’’bölümünde yer almaktadır.

– Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kursları, 31.12.2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde bulunan ve esas faaliyetlerinde kullandıkları binek araçları (31.12.2007 tarihi ve öncesinde satın alınmış olması gerek) alıştan 2 yıl geçtikten sonra satmaları durumunda, % 1 oranında KDV hesaplanır.

– Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kursları, 01.01.2008 tarihinden sonra satın aldıkları, aktiflerinde bulunan ve esas faaliyetlerinde kullandıkları binek veya ticari araçların satışında % 18 oranında KDV hesaplanır.

– Araç kiralama şirketleri, taksi işletmeleri ve sürücü kurslarının, noter satış sözleşmesi yapılarak nihai tüketicilerden (mal, hizmet ve fikirleri kendi kişisel ya da ailevi ihtiyaçları için alanlardır) faturasız satın aldıkları ve esas faaliyetlerinde kullandıkları binek veya ticari araçların satışında %18 oranında KDV hesaplanır.

– Oto alım satım komisyonculuğu yapan işletmelerin, noter satış sözleşmesi yapılarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları veya herhangi bir işletmeden faturalı satın aldıkları ikinci el binek araçların (87.03 pozisyonu ) satışında %1 oranında KDV, ticari araçların (87.04 pozisyonu) satışında ise %18 oranında KDV hesaplanır.

– Yukarıda ki haller dışında ki işletmelerin, fatura karşılığı aldıkları ve aktiflerine kayıt ettikleri ikinci el binek araç satışlarında % 1 oranında KDV hesaplanır ve 31.12.2007 tarihinden önce ya da sonra alınmış olması KDV oranını değiştirmez.

– Yukarıda ki haller dışında ki işletmelerin, noter satış sözleşmesine dayanarak nihai tüketicilerden faturasız satın aldıkları ikinci el binek araçların (87.03 pozisyonu) satışında %1 oranında KDV, ticari araçların (87.04 pozisyonunda) satışında ise %18 oranında KDV hesaplanır.

Saygılarımla
S.M.Mali Müşavir
Fidan ASLANTAŞ