E Dönüşümün Yakın Geçmişte Muhasebecilik Mali Müşavirlik Mesleğine Etkileri ve Gelecekte Bizi Bekleyenler

E Dönüşümün Yakın Geçmişte Muhasebecilik Mali Müşavirlik Mesleğine Etkileri ve Gelecekte Bizi Bekleyenler
E Dönüşümün Yakın Geçmişte Muhasebecilik Mali Müşavirlik Mesleğine Etkileri ve Gelecekte Bizi Bekleyenler

E Dönüşümün Yakın Geçmişte Muhasebecilik Mali Müşavirlik Mesleğine Etkileri ve Gelecekte Bizi Bekleyenler

E Dönüşümün Yakın Geçmişte Muhasebecilik Mali Müşavirlik Mesleğine Etkileri ve Gelecekte Bizi Bekleyenler üzerine Kısa Notlar; 
Kıymetli Meslektaşlarım;
Konumuz : E Dönüşüm ile ilgili Geçmişte yaşanmış olan zorlu ve güzel anlar ile o anların meslek ve meslektaşlarımıza kazandırdıkları, kaybettirdikleri, beraberinde geçmişi geleceğe uyarladığımızda muhtemel karşılaşabilecekleri durumlar
Bilgisayar teknolojisinin 1950 li yıllarda Ticari yaşamın içerisine girmesiyle birlikte gelişimi de hiç durmadan devam etti ve özellikle 1960-1980 yılları arasında Dünya’nın en eski mesleklerinden biri olan Muhasebecilik, Mali Müşavirlik Mesleğini de yakından ilgilendiren bir çok gelişmeyi de beraberinde getirdi.
Çift taraflı kayıt yönteminin buluşu ve uygulanmasının başlama sürecine kadar gitmeyeyim ama 😊 ülkemizde 1994 Yılında Tekdüzen Hesap Planının meslek yaşantımızın zorunluluğu haline gelmesi meslek camiamızda geniş yankı bulmuş, o zamanın üstatlarından birçoğu bu değişim ile birlikte meslek yaşantısına son vermiş, emekliliği ya da başka mesleklere yönelmesine neden olmuştur.
3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun 13.06.1989 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yasallaşması ve teknolojik değişimlerle birlikte Muhasebe mesleği farklı bir boyut kazanmış ve Dünya’nın saygın mesleklerinden biri olan Mali Müşavirlik mesleği (Dünya’daki bilinen adıyla Certified Public Accountant – CPA ya da diğer bir tabiriyle Financial Advisor) artık Türkiye’de de firmalara gerek Vergisel, gerek Finansal, gerek Denetsel ve hatta Yönetsel açıdan olmazsa olmazları arasında yer açmıştır.
Mali Müşavirlik Mesleğinin yasallaşması ile birlikte meslek farklı bir yola doğru ilerliyor, Muhasebe programları her geçen gün gelişiyor fakat devlet buna aynı hız ile cevap veremiyordu ta ki 2004 yılına kadar. Eskiden işe giriş bildirgelerinden Aylık Prim Hizmet Beyannamelerine kadar tüm işlemler kağıt kalem yordamı ile yapılıyor, öncesinde bizler daha sonra yanımızda çalışan stajyerlerimizin 🙂  kollara bir torba dolusu bildirge ve beyannameyi alıp bazen Vergi Dairelerini bazen de Sosyal Güvenlik Kurumlarını aşındırtarak tahakkukları ve diğer işlemleri kurumlara giderek hallederken hatırladığım kadarıyla 😊 2004 yılı bu konuda milat olmuş, SGK bildirgeleri akabinde de Maliye Bakanlığı artık beyannameleri, bildirgeleri elle verme dönemi bitmiştir diyerek Mali Müşavirlere bir şifre vermek suretiyle bu işlemlerin internet ortamında yapılmasını zorunlu kılmıştı. O dönem herkeste bir merak, araştırma süreci ve yine meslekte yoğun dökülmeler 😊

Bu dökülmelerin yaşandığı önemli bir milat da en azından benim yaş grubumdaki biri için sanırım 2004 yılıydı yani Enflasyon Muhasebesini uyguladığımız yıl
😊. Hatırlayanların şuan offf offffff çektiğine eminim 😊 Başından sonuna sürecin iyi yönetilemediği, Maliye’nin çıkardım işte bi şekilde uygulayın dediği, herkesin farklı şeyler uygulamaya çalıştığı 😊 Her Meslektaşın kendi eforu, bilgisi ve katıldığı eğitim ve seminerler sonucunda elde ettiği bilgiler ışığında uzar mı uzamaz mı söylemleri arasında geceleri ofislerde yatmak zorunda kaldığı ve Enflasyon Muhasebesini 1 kereye mahsus uygulayıp bir senenin farklarından sonraki sene karlar çıkarmak zorunda kaldığımız ve bunu mükellefe anlatmak için amiyane tabiriyle göbeğimizin çatladığı 😊 son beyannameyi gece 23:30 da Ankara Ulus Postanesinden gönderdiğimiz ve bu süreci elektronik uygulamalar ile birlikte iyi yönetenlerin başarılı bir şekilde süreçten çıktığı, elektronik süreçler ile harmanlamayarak süreci iyi yönetemeyenlerin ciddi sorunlar yaşayarak meslekte yine ciddi dökülmelerin yaşandığı önemli bir dönem olmuştu.
Bu süreçlerin tamamının aşılmasındaki en önemli etken tabi ki her zamanki gibi Muhasebeciler, Mali Müşavirlerdi. Muhasebeciler, Mali Müşavirler her konuda olduğu gibi bu konularda da emekleri kesinlikle yadsınamaz kişilerdir. Ben inanıyorum ki geçmişteki başarılarını geleceğe taşıyacak kişiler yine onlardır.
E Süreçler başarı gösterecekse bunlar yine Muhasebeciler, Mali Müşavirler sayesinde olacaktır. Bunun herkes tarafından kabul edilen tartışma götürmez bir durum olduğu ortadadır.  
Yukarıda anlattığım bazı dönüm noktaları meslekteki dökülmeleri ve tabi ki aynı zamanda bu işi hızlıca kavrayan ve buna göre gerekli eğitimleri ve pozisyonları alarak ilerleyenleri de beraberinde getirdi ve müşteri bulmada, iş bulmada bu kişileri birkaç adım ileriye attı. Tıpkı bugün olduğu gibi.
E Süreçler Dünya’da uzun yıllardır başarılı bir şekilde ilerleyen bir süreçti ve ülke olarak burada geç kaldığımızı net şekilde söyleyebilirim. Mesela Finlandiya E Faturaya 1999 yılında geçmiş, Estonya 2000, İtalya 2004, Norveç, Danimarka onları takip etmiş, ülkemizde ise E Dönüşüm ile ilgili ilk tebliğ 2011 yılında yayınlanmıştı.
Her ne kadar 2012 yılında süreç başlamış Elektronik Defter Genel Tebliği 2011 yılının sonunda yayımlanmış olsa da 2019 yılı dahil halen uygulama alanı çok da genişlememişti.
Tam burada konu ile ilgili bazı istatistikler vermek istiyorum. 31.10.2019 itibariyle E Fatura kullanıcı sayısı : 118.368 E Arşiv kullanıcı sayısı ise : 45.918 dir. Burada da 19 Ekim 2019 da bir milattır. Bu tarihte 509 Sıra nolu VUK Genel Tebliği yayınlandı ve 2020 yılının 2019 ile uzaktan yakından ilgisi olmayacak bir dönem olacağı tüm kamuoyu ile paylaşıldı.
Tebliğin detayına girmeyeceğim biliyorsunuz ancak bu tebliğ ile 01.01.2020 den itibaren vergi mükelleflerine düzenlenen 5.000,00.-TL üzeri faturalar, vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen 30.000,00.-TL lik tüm faturalar artık e arşiv fatura olarak düzenlenecek yani elden fatura dönemi bu tutarlar için bitecek dendi. Hal böyle olunca ilk çıktığı gün de söylediğim gibi Ön Muhasebe ilanları da şöyle başlayacak E-Arşiv  ve E- Fatura süreçlerini bilen…
Bu bahsettiğim son tebliğ her ne kadar Biz Mali Müşavirlere çıkmasa da şu an piyasada gördüğüm mükellefler konuda bir haber ve daha da garibi Mükelleflerin kayıtlı olduğu odalar da konu ile pek ilgilenmiyor. Bu benim penceremden bir tehlike çünkü bu süreci iyi yönetemezsek ve bu işler üzerimize kalırsa, ki bence kalmamalı ve hatta şu kadarını söyleyeyim bu iş yükünü de kaldırmamız mümkün değil, o zaman büyük sıkıntılar da bizi bekliyor demektir.
Neden mi?
Şuan 5.000,00.-TL üzeri fatura düzenleyen mükellef sayısı ciddi seviyelerde, bazılarında ön muhasebeciler var bazılarında yok ve hatta bazı firmalardaki Ön Muhasebeci arkadaşlar da konudan uzak duruyor (Bu konuda bir yazı yazmıştım ve demiştim ki Ön Muhasebeci arkadaşlar hızlıca  E Süreçler ile ilgili eksiklerini tamamlasınlar yoksa şuana kadar bildikleri bu süreçler ile desteklenmez ise iş kaygısı yaşayabilirler). Hal böyle iken mükellefler bu işleri Mali Müşavirinin yapacağını düşünebilir ancak hepimiz biliyoruz ki bu yükü hiçbir büro kaldıramaz.
Özellikle Genç Arkadaşlara ve bu süreçlerden uzak duran meslektaşlarıma Önerim ;
Tabi ki Yine her zamanki gibi en iyisini biz öğreneceğiz, en iyisini biz uygulayacağız çünkü büroda olan Meslektaşlarım da şirketlerde yöneticilik yapan meslektaşlarım da ekiplerine ve danışmanlık yaptıkları firmalara bu konuda en doğru danışmanlığı vermek zorunlar. Yukarıda kronolojik olarak bazı dönemleri anlatmamın nedeni de tam olarak buydu. Bu dönem de yine kritik yol ayrım dönemlerinden biridir. Bizler bunu çok iyi biliyoruz ki Bilgi toplumunun olmazsa olmazı yeniliklere hızlı adaptasyondur. E Dönüşüme hızlıca uyum sağlayan, bu konulara hakim kişiler pastadan pay almaya devam edecek ve hatta pastadaki payını büyütmeye başlayacak ama bu işlerden uzak duran, ben yapmam ya da yapamam ve hatta yapmak istemiyorum diyenler ise emekliliğini isteyecek ya da başka bir alana yönlenecek bu işin lamı cimi kalmadı
😊
Saygılarımla
Mali Müşavir Serkan ATASOY
Paylaş
Önceki İçerik13.11.2019 Tarihli İş İlanları
Sonraki İçerikKasim 2019 Vergi Beyan ve Odeme Gunleri
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy