YİLLİK İZNE CIKARKEN YOL İZNİ KULLANMA VE AVANS ALMA HAKKİ

yol izni ve avans alma hakki
yol izni ve avans alma hakki
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

YILLIK İZNE ÇIKARKEN YOL İZNİ KULLANMA VE AVANS ALMA HAKKI
 4857 sayılı İş Kanununun Yıllık Ücretli İznin Uygulanması başlıklı 56. Md. 

Bu iki hak çok bilinmeyen bir uygulama olduğundan hayata geçirende oldukça azdır…

Yol izinden faydalanmak için;  iznini ispatlaması yani delil belge göstermesi gerekli dolayısıyla da 4 günlük ücretsiz yol iznine hak kazanabilecektir. Bu izinden sadece yıllık iznini kullanacak işçiler faydalanabilecektir. Bu izin işçinin talebi doğrultusunda verilmesi gereken bir izindir ve işveren kullanması ya da kullanmaması konusunda herhangi bir müdahalede bulunamaz. Bu talebini de izin kağıdında belirtmesi gerekir. Yol izninden faydalanabilmek için işyerinin bulunduğu İl ve İlçe sınırları dışında olması gerekmektedir.  

 Örneğin; işçi yıllık iznini Bodrum da geçirmek istiyor ya da memleketi Kars’a gitmek istiyor. Yol izninden yararlanabilmesi için rezervasyon, biletlerini vs. işverenine sunarsa 4 gün ücretsiz yol izni kullanabilir. Belgeleriyle izni talep eden işçiye işveren yol izni vermek zorundadır.

 

Avans alma; yıllık izne çıkacak bir işçiye işveren, izne çıkmadan önce kaç günlük çıkacak ise o kadarlık kısmı ya da 10 günlük kısmını ödemek zorundadır.

 

 

  • Yıllık izin ile ilgili daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten de ulaşabilirsiniz..

Yıllık İzin ve Süreleri

 

Saygılarımla,

 S.M.Mali Müşavir

Fidan ASLANTAŞ

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerikMAL VE HİZMET TEDARİKİNDE ALACAKLIYA YAPILAN GEÇ ÖDEMELERE İLİŞKİN TEMERRÜT FAİZ ORANI
Sonraki İçerikinsaat islerinde Arsa Sahibine Kesilen Satıs Faturalarının Vergisel ve Muhasebesel Boyutu
1986 yılında Ankara da doğmuş olup 2003 yılı Ankara Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü, 2009 yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İşletme Bölümü ve 2011 yılı Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. 2009 yılında mesleğe ilk adımını atmıştır. 2013 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staja giriş sınavını başarıyla kazanmış. 2007 yılında Serkan ATASOY’ un kurmuş olduğu ve Türkiye’nin en büyük muhasebe grubu olan , Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun platformlarında moderatör olarak görevlerini sürdürmekte ve www.muhasebebilenler.com sitesinde editörlük ve yazarlık yapmakta olup mesleğe katkı sağlamaktadır. 2017 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatını almaya hak kazanmıştır. 2019 yılında Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda Mesleki Denetim Komisyonunda görev almıştır. Kamu Gözetim Kurumu' nun düzenlemiş olduğu Bağımsız Denetçilik sınavlarına girmeye devam etmektedir. 2022 yılında Altınbaş Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinden almış olduğu eğitim sertifikaları ile kendisini geliştirmeye devam etmektedir. İnstagram➡️@aslantasmalimusavirlik