2020 ile Birlikte 5.000,00 – 30.000,00 TL lik Portal E Arşiv Faturalarda Dikkat Edilmesi Gereken Konular Sorular Cevaplar ve Öneriler

5.000-30.000 TL Portal EArşiv Faturalari Hakkında bazı konulara acıklik getiremektir
5.000-30.000 TL Portal EArşiv Faturalari Hakkında bazı konulara acıklik getiremektir

Konu: 5.000-30.000 TL Portal EArşiv Faturaları

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

2019 yılının sonlarında 509 Nolu Tebliğin yayınlanması ile birlikte 01.01.2020 tarihi ile birlikte Vergi Mükelleflerinin düzenleyeceği Faturalar ile ilgili önemli değişiklikler hayatımıza girdi. (02.01.2020-09:00 itibariyle de her hangi bir uzama ya da iptal söz konusu değil yani tebliğ yürürlükte olduğu için şuan bu sistemin kullanılması zorunlu.)

Bu nedenle kafalardaki bazı karışıklıkları bertaraf etmek ve sizlere yardımcı olmak üzere naçizane bu yazıyı kaleme almış bulunmaktayım;

Bu Tebliğe göre;

Vergi Mükelleflerinin başka bir Vergi Mükellefine düzenlediği faturada vergiler dahil toplam 5.000,00.-TL yi aşan tüm faturalar ve Vergi Mükellefi olmayanlara düzenledikleri yine tüm vergiler dahil 30.000,00.-TL aşan tüm faturalar eskiden olduğu gibi Anlaşmalı Matbaa kanalıyla bastırılmış ya da noter kanalıyla onaylanmış eski faturalar ile değil bu sistem üzerinden düzenlenecek.(Aynı gün düzenlenen faturalarının toplamı bu rakamları geçerse de aynı uygulama olacak)

Saatlerce durumu anlatmaktansa kafalardaki soru işaretlerine dur demek için sorular ve cevaplar şeklinde ilerlemenin süreci anlaşmak için daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle şuana kadar bize gelmiş olan soruları sizler için buradan cevaplayarak ilerleyeyim.

Soru : Bu Faturaları düzenlemek için hangi internet sitesini kullanacağım.

Cevap : Mükellef kendi internet vergi dairesi şifreleri ile https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html adresinden giriş yaparak açılan portaldan faturalarını düzenleyeceklerdir.

Soru : Peki bu şartlara haiz fatura düzenlenmesi gerekirken bu sistem üzerinden değil de eski yöntem ile matbaa ya da noter kanalıyla bastırılmış fatura düzenlenirse Ne Olur?

Cevap : Şu saat itibariyle böyle bir şey yapmanızı kesinlikle önermiyorum.
Tebliğ bununla ilgili :
Faturayı düzenleyen ile (Nihai Tüketici Hariç) vergi mükellefiyeti bulunan alıcı hakkında düzenlenen ve alınan her kağıt fatura için ayrı ayrı olmak üzere kanunun 353. Maddesinde öngörülen cezai hükümler uygulanır der.
Vuk 353 Açık 😊
https://www.gib.gov.tr/node/83111

Soru Cevaplara Geçmeden önce bir dipnot yaparak başlayayım

5.000/30.000 TL VE ÜZERİ DÜZENLENECEK e-ARŞİV FATURALAR HAKKINDA DUYURU!!

Yukarıdaki linkte de göreceğiniz üzere bugün yaşanan sorunlardan dolayı (Beklenen bir durumdu) 7 günlük bir süre verildi.
Yani dileyen mükellefler 07/01/2020 Salı günü akşam Saat 24:00’e kadar
(Çarşamba gününe geçilmeden) bu kapsamda düzenlemeleri gereken e-Arşiv Faturalarını
kağıt fatura olarak düzenleyebilirler. Söz konusu süre 30.000 TL’yi aşan ihracat faturalarında da geçerlidir.
Bunu öncelikle bi duyurmuş olalım.

Soru : Düzenlediğim Faturayı Mail olarak gönderebilir miyim?
Cevap : Bizlere İletilen Bilgi Evet Şeklinde. (Ama birkaçını kontrol edin sistemin nasıl çalıştığını görerek ilerlemenizi öneriyorum)

Soru : Faturayı buradan bu sistemden düzenledim. Ayrıca Maliye’ye bir şey göndermem ya da bildirmem gerekiyor mu?
Cevap : HAYIR

Soru: Fatura bedelini yaziyla sistem kendi yaziyor mu?

Cevap: Maalesef suan yok. Fatura tutarını sistem yazıyla yazmıyor. Fatura da bulunması gereken zorunlu bir alan. notlara yazılması gerekiyor. Zamanla bu gelir 🙂

Soru : Düzenlediğim Faturaları Elektronik Ortamda İndirebilir miyim?
Cevap : Elektronik olarak indirerek saklayabileceğiniz gibi (xml) (Burada da bir karmaşa var denetimde kağıt çıktı değil elektronik belge verilecek deniyor ama bu beyhude bir bakış açısı olduğu için nasıl çözülecek zamanla göreceğiz) aynı zamanda kağıt çıktı alabileceğiz şekilde de sistem önünüze getirebiliyor.

Soru : En çok sorulan sorulardan biri de E Fatura düzenlerken ihtiyacımız olan Mali Mühür bu sistem için gerekecek mi sorusu oldu.

Cevap  : İçiniz rahat olsun kesinlikle ihtiyaç yok. İnternet vergi dairesi şifreniz ile https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html adresine girmeniz fatura düzenlemeniz için yeterli olacak. Bu sistemi kullanmak için başka herhangi bir başvuru yapmanıza da gerek yok.

Soru : Benim internet şifrem yok ne yapacağım?
Cevap : ivd.gib.gov.tr adresinden Kullanıcı kodu ile şifrenizi alabilirsiniz.

Soru : Faturalarımı E İmza ile imzalayabilir miyim?
Cevap : Evet

Soru : Defter Beyan Sistemi ile Entegre edebilir miyim? Bir yerden düzenlediğim diğer yerde gelir olabiliyor mu?
Cevap : Şuan için ne yazık ki hayır. Ya da ben göremedim 🙂 Ama zamanla bunlar da oturacaktır.

Soru : Pdf olarak indirip İmzalamalı mıyım?
Cevap : TTK Hükümlerinde değişiklik yok sadece fatura düzenleme şekli değişti 🙂

Garip bir soru ama geliyor diye yazayım: E Fatura mükellefleri de 5.000,00 TL üzeri faturaları buradan mı kesecek.

Cevap : Bunu niye yazdın ki şimdi diyenlerin de düşündüğü gibi E Fatura mükellefleri bu sistemi kullanamazlar. Zaten Kullanmak istediğinizde ( e-Fatura kullanıcıları bu yöntem ile e-Arşiv Portala giriş yapamazlar.) uyarısı verecektir.

Soru : Bu sistemi bir kez kullanan E Arşiv Mükellefi oluyormuş doğru mu?

Cevap : Kesinlikle Hayır. Girin Faturanızı kesin ve çıkın hepsi bu. Bir şey olduğunuz yok. Olaya Bu kadar da anlam yüklemeyin yani 🙂

Soru : Çok fazla fatura düzenliyorum bir excel listesinde veriler var bunu sisteme yüklediğimde faturaya dönüştürme gibi bir özellik var mı?
Cevap : Olmalı ama Şuan Böyle bir Uygulama Maalesef ki Yok. Excel Tablosundan Kopyala yapıştır yöntemini kullanarak aktarabilirsiniz

Soru : Tüm Faturaları buradan düzenlemek istiyorum. Elimdeki faturaları yaksam ne olur 😊

Cevap 2 aşamalı olacak 😊
1- Öncelikle Yakarsanız sizde Yanarsınız 😊 Bu Faturaları ilgili vergi dairenize götürerek memur huzurunda gerekli işlemleri yaptırmanız ve orada iptal etmeniz gerekiyor
2- Bence gaza gelip hemen iptal etmeyin çünkü bu durum ile ilgili idare tarafından söylenen sistemde sorun yaşanırsa ve Maliye şu tarihleri eski yöntem ile kesebilirsiniz derse o zaman bu faturalara ihtiyacınız olacaktır 😊

Mesela bugün sistemde sorunlar ile ilgili bilgi geliyor tebliğ devam ederse Gib şu tarihlerde faturaları eski yöntem ile kesebilirsiniz derse eski yöntem ile devam edeceksiniz.

Soru :Düzenlenecek Faturalar Maliye tarafından Kontrol edilecek mi?
Cevap : (İstisnai durumlar dışında) Gelir İdaresinin bu fatura ile ilgili sistemsel bir analiz yaparak riskli gördüğü durumlarda bu faturayı onaylamama yetkisi mevcut. (Sanırım burada özel esaslara tabi firmalardan alınan ya da onların düzenlediği faturalara özellikle analizi yapılacak.)
Zaten sistemin gelme nedenlerinden biri de bu. VUK 359 Vergi Usul Kanununa muhalefet artık ön denetimden geçirilecek. Geçmişte olduğu gibi Asliye Cezalarda değil öncesinden maliye ile mükellef görüşmelere başlayabilir ya da süreç önceden engellenebilir (Düşünce bu). Sonuçta fatura kesemeyen mükellef haklı ise bu durumu önceden izah edecektir. Ama burada burnundan kıl aldırmayan bir sistem ve süreç ilerlerse kurunun yanında yaş da yanabilir bu da net. Malum bir başlangıçta her zaman süreci en sert şekilde kurar sonra abartmışız der olması gereken seviyelere çekmeyi çok severiz 😊

Soru : Ben vergi mükellefine 5.000,00.-TL lik faturayı iki kerede keserim hopppp olaydan kurtulurum amma abarttınız yahu 😊
Cevap : Dikkat ettiğiniz üzere bu bir soru cümlesi değil uyanıklık durumu ama bunu yazanların zeka seviyelerine hakaret olmaz mı bu sizce de 😊

Zamanında tevkifatlı faturalarda da aynı şeyi konuşmuştuk. Yok kardeşim 😊 aynı gün içerisinde düzenlenen tüm faturaların toplamı esas alınacak.
Sabah 3.000,00.-TL akşam 3.000,00.-TL lik fatura düzenlendi (Bugün itibariyle) akşam geldiğinde 6.000,00.-TL fatura kesip önceki 3.000,00.-TL lik faturayı iptal edeceksiniz.

Soru : Ya yeminle adam sabah geldi 3.000 aldı aksam geldi yeniden 3.000 aldı ne yapacağız diyenlerdenseniz.

Cevap  : Maalesef ki umduğunuz cevap olmayacaktır. Kızılca kıyametin kopacağı yerlerden biri de tam olarak burası.
Çünkü Gelir İdaresi bununla ilgili görüşünde gün içindeki alışlardan 5.000,00.-TL yi geçtiği anda o gün kesilen tüm faturaların iptal edilmesi ve tek o ana kadar düzenlenmiş faturaları tek faturada https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html sisteminden kesmesi gerektiğini söylüyor. Neyi garip diyebilirsiniz ama dolayısıyla önceki faturaların da iptali gerekiyor. Peki iptal nasıl olacak tabi ki tüm nüshaların size gelmesiyle peki alıcı aslını kaybederse ne yapacaksınız. Bu da sizde. Bu kadarına karışmak istemiyorum.

Soru : Bu Faturaları saklama yükümlülüğü kimde?
Cevap : Sizce :))))))))))))))))))
Aslında Gib Mümkün olduğunda yapacağım diyor ama bildiğim kadarıyla Data Center halen kurulmadı Şuan nasıl olacak bilemiyorum. Siz kendi önlemlerinizi almaya bakın.

Soru     :  İsteğe bağlı olarak yada zorunlu olarak e faturaya geçenler ne yapacak?
Cevap :  2020 yılından itibaren eski yöntem ile fatura düzenleyemeyecekler. E fatura mükellefi olmayanlara ise E Arşiv faturası düzenlenecek.

Soru : Ben kağıt bu sistemi sever, kabullenir, canımdan bir parça gibi görürsem 😊 tüm faturaları buradan düzenleyebilir miyim?

Cevap : Tükkan Sizin 😊 5.000 sınırının altında da bu sistemden faturalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Soru : Cep Telefonumdan bu Faturaları düzenleyebilecek miyim?
Cevap : O da bir şey mi Tabletten bile düzenleyebilirsiniz 🙂 (Kaynak Gib)

Soru : Satıcı ve alıcı E Fatura mükellefi ise bu sistemi kullanacaklar mı?
Cevap : Kesinlikle Hayır 😊 Zaten deneseniz de şu hatayı alacaksınız “ e-Fatura kullanıcıları bu yöntem ile e-Arşiv Portala giriş yapamazlar.”

Soru : Ben kendimi bu konuda nasıl garanti altına alabilirim? Benim bilgim olmadan fatura kesilir mi?
Cevap : Sanırım şuan Mesaj ile otokontrolden başka şansınız yok. Telefonunuzu Doğru tanımlarsanız mesaj onaylamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Soru : Bugün Çok Yaşadığımız
“Sunucuya Ulaşılamıyor Lütfen bir süre sonra tekrar deneyiniz 🙂 ”
Cevap : Gerçekten de bir süre sonra geçiyor 🙂

Naçizane bazı sorularınıza cevap bulmaya çalıştım diğer soru ve sorunlarınız için earsiv@gelirler.gov.tr adresine mail atabilir ya da 189 u arayabilirsiniz.

Soru : Bir yerden giriş yaptım ve X ile görünen bir ekran geldi burası doğru yer mi?
Cevap : Hayır Yanlış yerdesiniz demektir.
Link tam olarak bu : https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html

Öneriler :

– 5.000,00-30.000,00.-TL fatura linki sık kullanılanlara kaydedin. Sonrası için faydalı olacaktır.
– Birim Fiyatlar ile toplam rakamı kontrol edin sabah aldığım telefonlarda bununla ilgili sorun yaşandığını ve 189un kilitli olduğu için soramadıklarını ilettiler.

– Açıklama bölümünü detaylıca kullanabilirsiniz.

– Sadece Taslaklara aldığınız faturaları iptal edebilirsiniz. Taslak aşamasında (İmzasız) kontrolünü gerçekleştirdin onayladıktan sonra iptal edemiyorsunuz. Bu nedenle kontrollerinizi zamanında ve düzgün yapmanızı öneriyorum yoksa 10.000 yerine 10.000.000 yazdığınızda olacakları düşünemiyorum bile 🙂 sonraki sene sınıf atlayıp bilanço esasına bile geçmeniz mümkün 🙂 Ha bizim işimize gelir Bilanço defterinden daha fazla alıyoruz 🙂

– Doğrulama hatası veriyorsa interaktiften bilgileri onayla bölümünden onaylamamış olabilirsiniz. Onu denemenizi öneriyorum.

– Siteye girdiğinizde Kullanıcı Bilgilerinin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.

– Fazla satırlı faturalarda zaman aşımı sorunu yaşayıp tekrar girmemek için ara ara kaydedip taslaklardan tekrar açarak ilerleyebilirsiniz diye düşünüyorum. Yoksa uzun süre verdiğiniz emek boşa gidebilir.

– Google Chrome Kullanmak istiyorsanız son versiyonu olduğundan ve (42.0.2311.90 sürümü 02.12.2020) olduğuna ve java eklentisinin engellenmemiş olduğuna emin olmalısınız. Diğerlerinde bu sorun gelmiyor şuan. İleride ne olur bilinmez.

– Farklı K.D.V. kodlarınız var ise satırları ayrı ayrı çıkacaktır ekrana da sığmayabiliyor :). Faturayı indirme kısmında sağ tıklayıp birlikte aç dediğinizde internet explorer dan açarsanız sayfayı sığdırıyor. Yazıcı ayarlarından da ayarlama yapabilirsiniz.
(Zamanla Oturacaktır)

– Şirketlerde çalışan ve şirket içinde şirketin internet vergi dairesi ve şifresi ile gelen bilgiler doğrultusunda fatura düzen

Umarım Faydası olur ve E Dönüşüme ülke olarak hızlıca ve eziyete dönüşmeden geçiş yaparız.
Saygı ve Sevgilerimle
Mali Müşavir
Serkan ATASOY

Konu ile ilgili diger tartismalarimizi

www.facebook.com/groups/muhasebebilenler.comFacebook grubumuz grubumuzdan takip edebilirsiniz.

www.facebook.com/malimusavirserkan