MUDAHALE EDİLMEZSE GENÇ MALİ MÜŞAVİRLER HAK KAYBINA UĞRAYACAK

MUDAHALE EDİLMEZSE GENÇ MALİ MÜŞAVİRLER HAK KAYBINA UĞRAYACAK

MUDAHALE EDİLMEZSE GENÇ MALİ MÜŞAVİRLER HAK KAYBINA UĞRAYACAK

Başlığı Böyle seçtim çünkü hem ilgi çekiyor hem de gerçekten Genç Mali Müşavir arkadaşlarımız hak kaybına uğrayacak buna mudahale edilmesi gerekiyor.

Bugün (03.08.2017) Bilirkilişik Yönetmeliği Yayınlandı ve Önceden Oda Kaydından sonra 3 Yıl olan Tecrübe aranırken şimdi bu süre 5 Yıla çıktı.

İLGİLİ YÖNETMELİĞİN TAMAMI AŞAĞIDAKİ LİNKTE YER ALMAKTADIR:

Bilirkişiliğe basvuru ve kabul sartları, bilirkişilerin nitelikleri, eğitimi, sicil ve listeye kaydı, görevlendirilmesi, uymaları gereken temel ve etik ilkeler, çalışma esasları, denetimi, sicil ve listeden çıkarılması ile Bilirkişilik Danışma Kurulu, Bilirkişilik Daire Başkanlığı ve bilirkişilik bölge kurullarının çalışma usul ve esaslarını Dair Yönetmelik

İlgili Yönetmeliği incelediğinizde

Temel eğitim başlıklı 30. Madde Aşağıdaki Gibidir:
MADDE 30- (1) Bilirkişilik temel eğitimi, beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren eğitimi ifade eder.

Daha önce 3 sene olan Bilirkişi listesine Kaydolma süresi bu Yönetmelik değişmez ve mudahale edilmezse 5 yıl olacak ve zaten ciddi zorluklarla stajını tamamlamış ve ciddi paralar ödemiş gençlerimiz bu ödedikleri paraları çıkarmak, mesleki tecrübelerini bu alanda kullanmak ve kazanç sağlamak için bu gelir kapısına ulaşmak için 2 yıl daha beklemeleri gerekecek.

Bu sürenin 3 Yıl kalması ve bu 3 yıllık sürenin de Staj sürecindeki çalışmalarımızdan sayılması en büyük temennimizken şimdi bu 3 yılın da 5 yıla çıkarılmasını cok doğru bulmuyorum. Kaldı ki bununla ilgili artık bir eğitim öngörülüyor bu eğitim ile birlikte bu işi yapabileceğine inanan ve zorlu süreçleri geçirmiş olan genç meslektaşlarımızın bu işi yapabileceğine sonuna kadar inanıyorum.

Umarım Gerekli Girişimler yapılır ve genç meslektaşlarımızın için bu süreç Bağımsız Denetim Lisansı sürecine dönmez ve bu süreçte ödedikleri ciddi bedelleri bir nebze çıkarma şansları geciktirilmez.

Saygılarımla
S.M.Mali Müşavir
Serkan ATASOY

Paylaş
Önceki İçerikKURUMLAR VERGİSİ KANUNUNA GÖRE KAZANILMAMIŞ PRİM KARŞILIKLARININ İNDİRİMİ
Sonraki İçerikTurmob Kart Başvurusu için Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy