Mali Müşavirlerin Mucbir Sebep Kapsamı

Bu Yazımızın Konusu : Mali Müşavirlik Mesleğinde Mucbir Sebep ve Kapsamı
Bu Yazımızın Konusu : Mali Müşavirlik Mesleğinde Mucbir Sebep ve Kapsamı

Mucbir Sebep Hali Yasalaştı (Sirküleşti:)

15.10.2019 tarihli ve VUK-118/2019-8 sayılı Sirküler ile meslek mensubunun (Mali Müşavirlerin) kendisinin veya yakınının * vefat etmesi ve vefat tarihi itibarıyla beyanname/bildirimin verilme süresinin bitimine 7 gün veya daha az süre kalmış olması durumunda, yakını veya kendisi vefat eden meslek mensubu tarafından beyanname/bildirimleri verilen mükelleflerin mezkûr beyanname/bildirim verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son günü, bunların verilmesi gereken sürenin son gününü takip eden günden itibaren 7. güne uzatılmıştır.
Yakınından kasıt :
Eşi
– Çocuğu
– Kendisinin veya eşinin Annesi,
Kendisinin veya eşinin Babası
Kendisinin veya eşinin Kardeşi meslek mensubunun yakını kabul edilecektir.

Böylece;

Twitter da 2 ay önce #Mucbirsebephaliyasalasmali etkinliğimizi  hatırlarsınız 1 2 saatte onbini aşkın kişinin isyanı bir nebze olsun karşılık buldu.
EMEGI GECEN HERKESIN EMEGINE SAGLIK.
Mücadele etmeden hic bir sey elde edilemez. Eksikleri olsa da Mücbir Sebep icin güzel bir başlangıc oldu.
Bu isin gün yuzune cikmasindan mucadelesine emegi gecen herkese (Özellikle Mecliste bunu defalarca dillendiren Sn. Esin KARA’ya) Sonsuz Tesekkurler.

Mali Müşavir Milletvekili Mecliste Mali Müşavirlerin Haklarını Savunuyor

Simdi bu hakkı Mali Tatil gibi sahipsiz bırakmayacagız ve daha ileriye tasiyarak yeni haklar icin El Birligi ile Mucadele edecegiz.
Unutmayin Mucadele edip alamayacagimiz hic bir hak yoktur. Yeter ki dogru hamleler yapalim ve birligimizi beraberligimizi bozmayip bunu herkese gosterelim.
Meslek Camiamiza Hayirli Ugurlu Olsun.

2 Ay Önce 10 bini aşkın meslek mensubumuz ile ülke gündemine düştüğümüzde ve Cumhurbaşkanlığı,Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nı etiketlediğimizde hiç bir şey olmaz diyenler olmuştu. Biz o gün dedik ki hiç bir şey olmazsa bile bir şeyler olacak 🙂 Bu sirkülerin çıkmasında Birazcık faydamız oldu ise ne mutlu bize. Unutmayın Tabandan gelen baskıya sessiz kalınması mümkun değildir. Burada bunu biz yaptık diyecek de değilim tabi demem o ki bir zerre faydamız oldu ise ne mutlu bize. Sonuçta bir kaç kişi ellerinde dosyalar ile gittiğinde evet tabandan da böyle bir baskı var denmesi bile bize yeter. Herkes kendi alanı ile ilgili gerekli çalışmaları yapmalı. Bizler de, Odalar da, Meclisteki Milletvekillerimiz de, Türmob’da. Ben inanıyorum ki herkes üzerine düşeni yaparsa geleceğe güzel bir meslek bırakacağız.
Sevgiler…
İşte Twitter’da Trend Topic çalışmamız başladıktan 2 saat sonra twitter da olanlar.

Mali Müşavir
Serkan ATASOY

Paylaş
Önceki İçerikCEP TELEFONU VE DIŞ TİCARET
Sonraki İçerik17.10.2019 Tarihli İş İlanları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy