Gib Bankalar ile Yaptığı Protokoller İptal Etti, Vergi Ödeme Sistemi Sil Baştan.

BU DEĞİŞİKLİK İLE VERGİ ÖDEMELERİNİZİ BANKALARDAN YAPAMAYACAKSINIZ.

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

Gelir İdaresi Başkanlığı yukarıda gördüğünüz yazıları Bankalara göndererek 01.01.2020 den itibaren özel bankaların, merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil her türlü kanal aracılığıyla yaptıkları vergi tahsilatı uygulamalarına ait protokolün tek taraflı olarak iptal edildiğini ve buna göre Özel Bankaların (Şuan Hangi Bankalara gönderilip gönderilmediği net değil ancak çalıştığım birkaç banka şube müdürü ile görüştüm konudan haberdarlar) 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Vergi tahsilatlarını yapamayacağını bildirdi.

Bu durum ile ilgili geri adım atılmazsa ya da Bankalar gerekli girişimlerde bulunup protokolü yenilemezlerse ya da bu bu iptal yazıları geri kalkmazsa 😊 buna göre Şirketler ve Şahıslar vergi ödemelerini Özel Bankalar Aracılığıyla yapamayacaklar gibi görünüyor.

Şuan ki fotoğrafta Kredi Kartı olmayan ve Devlet Bankasında hesabı olmayan vatandaş ne yapacak bilinmiyor ancak, Vergi Ödemesi yapacakların aralık ayında gelişmelere bakıp hızlıca yönetsel bir pozisyon alması şarttır.

Neler Olabilir;

  • Bir devlet bankası ile aktif bir hesap çalışması yapmak . (Zorunda Kalmak)
  • Özel Bankalardan vergi tutarları kadar bir Nakdi Kredi limiti çalışması yaparak ödemelerin Gib’in sitesinden Kredi Kartı aracılığıyla yapılabilmesi için bir Kredi Kartı Çıkartmak.
  • İadelerden Mahsup 😊)))))
    Sanırım bunlardan başka da bir alternatifimiz bulunmuyor.

Peki GİB Bu Protokolleri neden iptal etmiş olabilir;
Önceden ödenen Vergileri 3 gün Bankalarında tutulduktan sonra Hazineye yönlendiren Özel Bankalar, yakın zaman içerisinde yapılan değişikliklerle sadece 1 gün bekletebiliyorlardı. Bu protokolun iptalinin altında yatan nedenin bankaların bu durumdan rahatsız olması nedeniyle Gib’ten yeni talepleri olması mıdır?
Yoksa Devlet Bankalarının Kredi Büyümelerine bakıldığında buralara bankada kalma süresine bakıldığında geçici ancak sürekli ve ülkenin tüm vergilerinin devlet bankalarından geçeceği göz önüne alındığında yüksek rakamlar olması açısından da Kalıcı Kaynak yaratmak mıdır bilmiyorum yakında onu da öğrenirim ama 🙂 Şirketlerin Muhasebe ve Finans Departmanlarında çalışan meslektaşlarımız bu konu ile ilgili hızlı bir pozisyon alarak 2020 ye kendilerini hazırlamalarını öneriyorum. Bürolardaki meslektaşlarım da danışmanlık faaliyetlerini yerine getirerek bu konuda müşterilerini yani vergi mükelleflerini bilgilendirirlerse 2020 de telefonlarınız daha az çalar ve sohbetlerdeki “Mali Müşavirim bana bilgi verdi” nin öznesi sizler olursunuz 🙂 böylece Komşunun Muhasebecisi de araya girmemiş olur 🙂 

Bu konuda bir eleştirim de olacak;
Zaten Vergi toplama oranı her geçen gün düşerken, Özel Sektörde her firmanın bir Finans ve çalıştığı banka ve sistem alt yapını mevcutken bunlara engeller koymak, akan bir sistemi kilitlemek ve vergi ödemeyi zorlaştırmanın doğru olmadığını ortadadır.
Şuan ki hali ile tahakkuk çıktığında çıkan tahakkuku bankacıya mail atarak ödediğimiz kolay bir sistem varken şimdi en azından bir talimat, bir transfer ile parayı devlet bankasına göndermek ya da Yüksek rakamlarda güvenlik zafiyetini göze alarak elden ödemek için zaman harcamak gibi ek yükler ile karşı karşıya kalınacaktır.

Diğer bir konu da Devlet firmaların önünü açmalı, onlara her geçen gün yenilikler sunarak işlerini kolaylaştırmalı ve firmalar devletten aldığı gün ve kolaylıklar ile ticaretini daha hızlı daha doğru götürmek yeni teknolojiler ile hayatını kolaylaştırmak olmalıdır.
– Peki bunun yukarıda söylediğim gerekçeler dışında kime ne yararı olacak?
– Herkes çalıştığı Bankadan bir Kredi Kartı çıkarırsa ve GİB İnternet sitesinden öderse ne değişecek? Ya da soruyu tersten sorayım sistem aynı anda bu kadar talebi karşılayabilecek mi? Son e defter beratında yaşadığımız ve gece 23:10 da gelen uzama ortada.

Bir de Bunu da söylemeden geçemeyeceğim 🙂 vallahi meslektaşlarıma da yazık,
01.01.2020 için E Defter, E Faturaya mı çalışma yapsınlar, MuhSgk da Muhasebe ile İnsan Kaynakları departmanlarının bilgiyi veremem edemem gizlilik vb tartışmalar ile mi boğuşsunlar Borsaya Kote olan ya da Uluslarası firmalarda çalışanlar yılı kapatıp Ön Denetime mi hazırlansınlar bilemiyorum ama ben hepsine 2020 yılının o yoğun, stresli, huzursuz ilk çeyreğinde Başarılar ve Sabırlar Diliyorum.

 Sevgi ve Saygılarımla;
  Mali Müşavir
   Serkan ATASOY