Gib Bankalar ile Yaptığı Protokoller İptal Etti, Vergi Ödeme Sistemi Sil Baştan.

2020 Yılından Sonra Vergiler Hangi Bankadan Ödenebilecek
2020 Yılından Sonra Vergiler Hangi Bankadan Ödenebilecek

BU DEĞİŞİKLİK İLE VERGİ ÖDEMELERİNİZİ BANKALARDAN YAPAMAYACAKSINIZ.

Muhasebe Bilenler Topluluğu’nun Değerli Üyeleri;

Gelir İdaresi Başkanlığı yukarıda gördüğünüz yazıları Bankalara göndererek 01.01.2020 den itibaren özel bankaların, merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil her türlü kanal aracılığıyla yaptıkları vergi tahsilatı uygulamalarına ait protokolün tek taraflı olarak iptal edildiğini ve buna göre Özel Bankaların (Şuan Hangi Bankalara gönderilip gönderilmediği net değil ancak çalıştığım birkaç banka şube müdürü ile görüştüm konudan haberdarlar) 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Vergi tahsilatlarını yapamayacağını bildirdi.

Bu durum ile ilgili geri adım atılmazsa ya da Bankalar gerekli girişimlerde bulunup protokolü yenilemezlerse ya da bu bu iptal yazıları geri kalkmazsa 😊 buna göre Şirketler ve Şahıslar vergi ödemelerini Özel Bankalar Aracılığıyla yapamayacaklar gibi görünüyor.

Şuan ki fotoğrafta Kredi Kartı olmayan ve Devlet Bankasında hesabı olmayan vatandaş ne yapacak bilinmiyor ancak, Vergi Ödemesi yapacakların aralık ayında gelişmelere bakıp hızlıca yönetsel bir pozisyon alması şarttır.

Neler Olabilir;

  • Bir devlet bankası ile aktif bir hesap çalışması yapmak . (Zorunda Kalmak)
  • Özel Bankalardan vergi tutarları kadar bir Nakdi Kredi limiti çalışması yaparak ödemelerin Gib’in sitesinden Kredi Kartı aracılığıyla yapılabilmesi için bir Kredi Kartı Çıkartmak.
  • İadelerden Mahsup 😊)))))
    Sanırım bunlardan başka da bir alternatifimiz bulunmuyor.

Peki GİB Bu Protokolleri neden iptal etmiş olabilir;
Önceden ödenen Vergileri 3 gün Bankalarında tutulduktan sonra Hazineye yönlendiren Özel Bankalar, yakın zaman içerisinde yapılan değişikliklerle sadece 1 gün bekletebiliyorlardı. Bu protokolun iptalinin altında yatan nedenin bankaların bu durumdan rahatsız olması nedeniyle Gib’ten yeni talepleri olması mıdır?
Yoksa Devlet Bankalarının Kredi Büyümelerine bakıldığında buralara bankada kalma süresine bakıldığında geçici ancak sürekli ve ülkenin tüm vergilerinin devlet bankalarından geçeceği göz önüne alındığında yüksek rakamlar olması açısından da Kalıcı Kaynak yaratmak mıdır bilmiyorum yakında onu da öğrenirim ama 🙂 Şirketlerin Muhasebe ve Finans Departmanlarında çalışan meslektaşlarımız bu konu ile ilgili hızlı bir pozisyon alarak 2020 ye kendilerini hazırlamalarını öneriyorum. Bürolardaki meslektaşlarım da danışmanlık faaliyetlerini yerine getirerek bu konuda müşterilerini yani vergi mükelleflerini bilgilendirirlerse 2020 de telefonlarınız daha az çalar ve sohbetlerdeki “Mali Müşavirim bana bilgi verdi” nin öznesi sizler olursunuz 🙂 böylece Komşunun Muhasebecisi de araya girmemiş olur 🙂 

Bu konuda bir eleştirim de olacak;
Zaten Vergi toplama oranı her geçen gün düşerken, Özel Sektörde her firmanın bir Finans ve çalıştığı banka ve sistem alt yapını mevcutken bunlara engeller koymak, akan bir sistemi kilitlemek ve vergi ödemeyi zorlaştırmanın doğru olmadığını ortadadır.
Şuan ki hali ile tahakkuk çıktığında çıkan tahakkuku bankacıya mail atarak ödediğimiz kolay bir sistem varken şimdi en azından bir talimat, bir transfer ile parayı devlet bankasına göndermek ya da Yüksek rakamlarda güvenlik zafiyetini göze alarak elden ödemek için zaman harcamak gibi ek yükler ile karşı karşıya kalınacaktır.

Diğer bir konu da Devlet firmaların önünü açmalı, onlara her geçen gün yenilikler sunarak işlerini kolaylaştırmalı ve firmalar devletten aldığı gün ve kolaylıklar ile ticaretini daha hızlı daha doğru götürmek yeni teknolojiler ile hayatını kolaylaştırmak olmalıdır.
– Peki bunun yukarıda söylediğim gerekçeler dışında kime ne yararı olacak?
– Herkes çalıştığı Bankadan bir Kredi Kartı çıkarırsa ve GİB İnternet sitesinden öderse ne değişecek? Ya da soruyu tersten sorayım sistem aynı anda bu kadar talebi karşılayabilecek mi? Son e defter beratında yaşadığımız ve gece 23:10 da gelen uzama ortada.

Bu yazıyı yazdıktan günler sonra Gelir İdaresi Başkanlığı aşağıdaki açıklamayı yaparak 2020 den geçerli olmak üzere vergi ödemeleri için kullanılacak bankaların listesini de açıkladı. 
Aşağıdadır. 
https://gib.gov.tr/01012020-tarihinden-itibaren-bankalar-vasitasiyla-yapilacak-vergi-tahsilatlarina-iliskin-duyuru
6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 41 inci maddesi ile Bakanlığımıza verilen yetkiye dayanılarak bankalarla imzalanan vergi tahsilat protokollerinde, 01.01.2020 tarihinden geçerli olmak üzere aşağıda belirtilen değişiklikler yapılmıştır.

Vergi dairesi müdürlüklerince takip ve tahsilatı yapılmakta olan vergi, harç, ceza ve diğer alacakların vergi daireleri vezneleri haricinde,

• T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

• Türkiye Halk Bankası A.Ş.

• Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

• Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

• Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

• Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.

• Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.  (PTT)

vasıtasıyla tahsiline devam edilecektir.

Bu bankalar dışındaki diğer bankalar tarafından nakden, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılmayacaktır.

Ancak, kredi kartı ile tahsilat yapılması uygun bulunan; gelir vergisi (gayrimenkul/menkul sermaye iradı, ücret, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisi), motorlu taşıtlar vergisi, trafik idari para cezası, Karayolları Taşıma Kanunu idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası, diğer idari para cezaları, mali yapılandırma kanunları (6736, 7020, 7143 gibi), 6183 sayılı Kanun kapsamında taksitlendirilmiş borçlar,  tapu harcı, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı, öğrenim kredisi ve katkı kredi borçları, pasaport harcı ve değerli kağıt bedeli,  sürücü belgesi harcı ve değerli kağıt bedeli, T.C. kimlik kartı bedeli, yurt dışına çıkış harcı, ecrimisil gelirleri, veraset ve intikal vergisi borçlarının, aşağıda unvanları belirtilen bankalar vasıtasıyla kredi kartı kullanılmak suretiyle tahsil edilmesine devam edilmektedir.

• T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

• Türkiye Halk Bankası A.Ş.

• Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

• Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

• Akbank T.A.Ş.

• Şekerbank T.A.Ş.

• Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

• Türkiye İş Bankası A.Ş.

• Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

• ING Bank A.Ş.

• QNB Finansbank A.Ş.

• HSBC Bank A.Ş.

• Alternatifbank A.Ş.

• Denizbank A.Ş.

• Aktif Yatırım Bankası A.Ş.

• Odea Bank A.Ş.

• Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

• Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

• Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir de Bunu da söylemeden geçemeyeceğim 🙂 vallahi meslektaşlarıma da yazık,
01.01.2020 için E Defter, E Faturaya mı çalışma yapsınlar, MuhSgk da Muhasebe ile İnsan Kaynakları departmanlarının bilgiyi veremem edemem gizlilik vb tartışmalar ile mi boğuşsunlar Borsaya Kote olan ya da Uluslarası firmalarda çalışanlar yılı kapatıp Ön Denetime mi hazırlansınlar bilemiyorum ama ben hepsine 2020 yılının o yoğun, stresli, huzursuz ilk çeyreğinde Başarılar ve Sabırlar Diliyorum.

 Sevgi ve Saygılarımla;
  Mali Müşavir
   Serkan ATASOY

 

 

Paylaş
Önceki İçerik02828 TEŞVİK – Devletin çocukları için istihdam teşviki!
Sonraki İçerik29.11.2019 Tarihli İş İlanları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy