Defter Beyan Sistemindeki Sorunlarını Bugün Neden Twitter’a #DefterBeyan Etiketi ile Taşıyoruz? İşte Cevaplar

Değerli Meslektaşlarım;
Yüzlerce Meslektaşımız #DefterBeyan ile ilgili sorunlarını grubumuza yazdı ve görüyorum ki sorunlar devam ediyor.
O Zaman Yarın 09:00da Ülke Gündemine #DefterBeyan diyerek
@gibsosyalmedya ve @HMBakanligi’mızı etiketleyerek sahadaki sorunları iletelim mi? dedik ve yola çıktık.
İşte Yola Çıkma Nedenimiz
                                                                                             02.03.2020
Gelir İdaresi Başkanlığı’na;
ANKARA
Sayın Yetkililer;
2018 yılında hayatımıza giren Defter Beyan Sistemi’ ne ilk olarak serbest meslek defterleri ve basit usuller,  takip eden yılda ise İşletme defterleri geçirilmiştir. Defter Beyan Sistemi’nin çalışmaya başladığı ilk zamanlar kurulmuş olan bir çok sistem gibi birçok hata ve eksikliği mevcuttu. Her yeni sistemin sancılarıydı bunlar farkındaydık ve akabinde çok da güzel bir şey yaparak bu süreçte bizlerin iş takvimine, düşüncelerine, tavsiyelerine önem vermeye başladınız ve bizlerin görüşlerini almak üzere toplantılar organize etmeye başladınız.
İki toplantıya katıldık ve bu toplantılara ciddi katkılarımız oldu. Bu toplantılar sonrası sistemde de gözle görülür bir gelişme ve düzeltmeler olduğunu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.
İlgili Toplantılardan notlar;
1-      https://muhasebebilenler.com/defter-beyan-sistemi-uzerine-meslektaslari-davet-eden-gib-de-neler-konusuldu/
2-      https://muhasebebilenler.com/kasim-2018-tarihli-defter-beyan-sistemi-toplantisi/
Fakat bugün geldiğimiz noktada sistemin, ilk günden daha geri seviyede olduğunu üzülerek belirtmek zorundayız. Çünkü son dönemlerde yaptığınız güncellemeleriniz hatalarla dolu ve bu durum ne yazık ki aşağıda açıkladığımız telafisi olmayan cezalara sebebiyet verdi ve maalesef ki vermeye de devam ediyor.
Bizi bu metni yayınlatmak zorunda bırakan şey ise geçmiş dönemde de hatalar alıyorduk fakat o dönemlerde iletişim halinde sorunlar dinleniyordu ve hızlı bir şekilde çözüm aranıyor ve bizler bunu  net şekilde hissedebiliyorduk. Son güncellemeler sonrasında oluşan sorunlarda ise iletişim kurulamıyor ve ne yazık ki son birkaç ayda gördüğümüz sorunlara karşı maalesef duyarsız kalınıyor.
Bu durumun her gün 200.000 meslektaşa dokunan Türkiye’nin en büyük Mali İşler Grubu olan Muhasebe Bilenler Topluluğu üyelerini ciddi anlamda üzdüğünü her gün açılan onlarca sorudan ve sorundan net şekilde görebiliyoruz. Daha da kötüsü eskiden bunları sizler de görüyor hatta danışmanlarınız grupta cevaplar veriyor bu kaostan meslektaşı kurtarıyor sistemin daha kullanışlı hale gelmesi için emek harcıyordu. Şu an maalesef ki bunların hiçbirini göremiyoruz.
Meslek mensuplarımızın Maliye tarafı için her ayki iş listesi tarafınızca net şekilde bilinmektedir.  Aylardır her ayın 10 undan sonra yaptığınız güncellemelerin sistem üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu bilindiğinizi düşünüyoruz. Mesela Şubat döneminde yapmış olduğunuz faaliyet kodu ekleme güncellemeniz sonucunda sisteme giriş dahi yapamaz hale geldik.
Bu güncelleme sonrası alınan giriş hatasından dolayı da beyanname verilemedi ve göz göre göre mükellefler özel usulsüzlük cezaları ile karşı karşıya kaldılar.
Gruptan gelen yorum ve paylaşımlara baktığımızda birkaç konuyu sizlerle buradan da paylaşalım;
–  2020 Ocak ayında Aralık 2019 dönemine ait KDV ve MUHTASAR beyannamelerini veremeyen meslektaşlarımız oldu, çünkü ayın 24’ünden itibaren sisteme girmek mümkün olmadı ve son güne kadar giriş hatası verdi.
– Yine 2020 Ocak ayına ait KDV beyannamesini 2020 yılı defteri sistemde görünmediği için birçok meslektaşımız beyannameleri veremedi.
– Basit Usule Tabi Kazanç Beyannamesinin son günü 02.03.2020 olmasına rağmen 29 Şubat’ ta sistemde beyannameler kanuni süresinden sonra çıktı.
– Defter Beyan Sisteminde bilançoya geçen mükelleflerin sistemden bilançoya geçiş işlemleri tamamlanmış olmasına rağmen E-Beyanname de Defter Beyan sisteminden gönderin uyarısı alındığı için gönderilemeyen beyannameler söz konusu oldu.
– Yapılan güncellemelerden birinde Defter Beyan Sisteminde olan mükelleflerin beyannamelerini vermek istediğimizde yetkiniz yoktur hatası aldık ve sil baştan sözleşme girdik ya da mevcut sözleşmeleri güncelledik.
– Bugün tarih 02.03.2020 ve sistemde Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi kıst dönem olarak çıkıyor ve değiştiremiyoruz. Yıllardır olan bir beyannamenin dahi güncellenmesi için son günler bekleniyor.
– An itibariyle sisteme girişlerde yine sorun yaşanıyor ve birçok meslektaşımız Basit Usule Tabi Kazanç Beyannamesi vermek için sisteme girmeye çalışıyor.
Yoğun iş yükümüzün ve takvimimizin içerisinde bir de Defter Beyan Sistemi’nin aksak güncellemelerinin stresini yaşıyor ve yok yere cezalar ödüyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi web tabanlı olması nedeni ile aşırı yüklenme durumunda sistemin çökmesi normal, ancak son günlere kalmamızın bizim değil sistemin eksikliğinden, aksaklığından kaynaklandığını belirtmek isteriz. Kaldı ki kurulması gereken sistemin bu tür son gün yüklenmelerini de değerlendirilerek kurulması ve biz meslek mensuplarının önüne bu şekilde getirilmesi masanın diğer tarafında olan Maliye’mizin görevidir. Geri kalan için zaten bizler sahada canhıraş şekilde uğraşıyor, emek veriyoruz. Fakat sorun sistemsel olunca burada yenile tuşuna basmak ve beklemekten başka bir şey yapamıyoruz ki bu yoğun tempoda şu an en son isteyeceğimiz şeyin bu olacağını tekrar dillendirmek istiyoruz. (Burada bizler canhıraş şekilde çalışırken siz çalışmıyorsunuz demiyoruz fakat burada da ciddi bir sorun var ve muhatap bulamıyor, bu sorunlarda çözümsüz kalıyor, üstüne üstlük bir de cezalar ile karşı karşıya kalıyoruz. Piyasanın gerçekleri malumunuz, bizler ne yaparsak yapalım piyasanın gerçekleri dışında ayın üçünde beşinde beyan edeceğimiz mükellef oranı belli, bunu göz ardı etmemenizi önemle rica ediyoruz. Yani buraya da müdahale edemiyor ve tamamen Maliye ile Mükellef arasında sıkışmış şekilde sistem sorunları ile karşı karşıya kalıyor, daha da kötüsü konu ile ilgili Muhatap da bulamıyoruz. Bu eskiden gerçekten böyle olmuyordu.)
Özetle ne yazık ki Defter Beyan Sistemi hızlı bir şekilde geriye gitmektedir. Sizlerden ricamız güncelleme ve bakım çalışmalarını beyanname haftasına bırakmamanız, vergi takvimimiz zaten sizlerin elindeyken en yoğun dönemde yeni bir güncelleme yapmamanız, takvimimize ve bizim de düşüncelerimize önem vererek hareket etmenizdir.
Talebimiz: Öncelikle Sesimize kulak vermeniz, akabinde ise sistemin bir an önce en doğru şekilde çalışır hale geri getirmenizdir. (En son hangi hali en doğru şekilde çalışıyorsa o versiyonunun aktif edilmesi) ve sistemin daha friendly user bir hal alması için çabalayarak, denemelerinizi sisteme atmadan önce farklı yüzlerce varyasyon ile binlerce kez yürütmenizi, bunun için binlerce kez deneme yapan ekip çalışanlarınız ya da belki de gönüllü pilot  uygulayıcılar ile yaparak daha iyi bir sistem olduğuna net kanaat getirdiğinizde programın tüm kullanıcılarının uygulamasına sunmanızı ve yukarıda belirttiğimiz sorunlara acil müdahalenizi rica ediyoruz, Saygılar Sunuyoruz.
Muhasebe Bilenler Topluluğu Üyeleri
Twitter Etkinliğimiz Katılmak isterseniz ilgili hazır metinleri kullanabilirsiniz
Twitter Etkinliği Başladı Dostlar Defter Beyan için Hazır Metinler :
Eklemeye Devam Edeceğim ama yavaştan Başlayalım.
#DefterBeyan ile Neden Twitter’dayız bunu sizler için aşağıdaki linkte derledik. Yetkililer de bu yol ile bu derlediğimiz metni görebilirler ve gerekli adımları atacaklardır.
Tweetlerinizde bizleri de etiketlerseniz görüp retweet yapma şansımız olur.
Tweet 1
Gelir İdaremizin Değerli Yetkilileri Sahadan Sizlere #DefterBeyan ile ilgili sorunlarımızı görmek isterseniz ilgili linki sizin için hazırladık.
https://muhasebebilenler.com/defter-beyan-sistemindeki-sor…/
Eminiz ki bizi anlayacaksınız.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 2
Sahadan Sizlere :
#DefterBeyan Bir Şekilde Gidiyordu Bizleri dinliyor toplantılar düzenliyor daha da güzel hale gelmesi için çaba gösteriyordunuz, son aylarda Sistem DEFTERBELA haline gelmeye başladı. Neden?
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 3
#DefterBeyan dedik bir şekilde bağrımıza bastık öyle de gidiyorduk ama son zamanlarda bağrımız ciddi anlamda yanmaya başladı. Farkında Mısınız?
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Lütfen Olun…
Tweet 4
#DefterBeyan 1 ileri 2 geri gitmeye başladı. Farkında Mısınız?
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 5
#DefterBayan Ocak 2020 de Aralık 2019 dönemine ait KDV ve MUHTASAR Beyannamelerini veremeyen meslektaşlarımız oldu,çünkü ayın 24’ünden itibaren sisteme girmek mümkün olmadı ve son güne kadar giriş hatası verdi.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 6
#DefterBeyan Yine 2020 Ocak ayına ait KDV beyannamesini 2020 yılı defteri sistemde görünmediği için birçok meslektaşımız beyannameleri veremedi.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 7
#DefterBeyan
Basit Usule Tabi Kazanç Beyannamesinin son günü 02.03.2020 olmasına rağmen 29 Şubat’ ta sistemde beyannameler kanuni süresinden sonra çıktı.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 8
#DefterBeyan Sisteminde bilançoya geçen mükelleflerin sistemden bilançoya geçiş işlemleri tamamlanmasına rağmen E-Beyannamede Defter Beyandan gönderin uyarısı alındığından gönderilemeyen beyanlar söz konusu.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 9
Yapılan güncellemelerden birinde #DefterBeyan Sisteminde olan mükelleflerin beyannamelerini vermek istediğimizde yetkiniz yoktur hatası aldık ve sil baştan sözleşme girdik ya da mevcut sözleşmeleri güncelledik.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 10
#DefterBeyan
Bugün tarih 02.03.2020 ve sistemde Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi kıst dönem olarak çıkıyor ve değiştiremiyoruz. Yıllardır olan bir beyannamenin dahi güncellenmesi için son günler bekleniyor.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 11
#DefterBeyan
An itibariyle sisteme girişlerde yine sorun yaşanıyor ve birçok meslektaşımız Basit Usule Tabi Kazanç Beyannamesi vermek için sisteme girmeye çalışıyor.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #AdnanErtürk
Tweet 12
#DefterBeyan sisteminin son
versiyonu ciddi sıkıntılar barındırıyor. Lütfen Sistemi en doğru çalışan
versiyonuna geri alın ve binlerce deneme ya da gönüllü kullanıcılarla sistemi
test edip sonra paylaşın.
@HMBakanligi @gibsosyalmedya @MuhasebeBT @Serkan__Atasoy #BekirBayratdar
İşte Konu hakkında yazılanlar :
https://twitter.com/hashtag/DefterBeyan?src=hashtag_click
Paylaş
Önceki İçerik04.03.2020 Tarihli İş İlanları
Sonraki İçerik05.03.2020 Tarihli İş İlanları
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy