Defter Beyan Sistemi üzerine Meslektasları Davet Eden Gib de Neler Konusuldu

Defter Beyan Sistemi
Defter Beyan Sistemi
Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Bazı Meslektaşları Defter Beyan Sistemi üzerine görüşlerini almak Üzere Daveti ettiği 07.05.2018 Tarihli Toplantının Paylaşılabilir Bilgi Notlarıdır… 

Değerli Arkadaşlar Biliyorsunuz Defter Beyan Sistemi konusunda Davet üzerine çağırıldığımız toplantı Gelir İdaresi Grup Başkanı Sn. Abdullah KARABOYACI ve Müdür Yardımcısı Sn. Ahmet BAYAT, Sn. Sedat Mutlu, Programın yazılımcıları, teknik danışmanları ve Türkiye Genelinden davet edilen Ankara Odası temsilcileri ve 13 Meslektaşımız ile dün gerçekleşti (Davet edilmiş olan 2 Meslektaşımızdan biri Annesinin vefatı yüzünden, diğer meslektaşımız da bir mazereti nedeniyle katılamadı)

Öncelikle daha önceki görüşmelerim ve Dünkü aldığım izlenim ile birlikte Şunu Belirterek Başlayayım. Maliye Bu Sistem için Ciddi Bir Maliyete katlanıp kısa bir zamanda (En Büyük Eleştirimiz de bu oldu) Defter Beyan Sistemini Şu an kullandığımız hale getirmiş ve bundan sonra da bu sistemden geri adım atmayacağını (Atamayacaklarını…) ve bundan sonraki süreçte bu sistemlerin kaçınılmaz olduğunu ve e süreçlerin 2 3 sene içerisinde Tüm Mesleğimize yayılacağını ve bundan artık dönüş olmayacağını ısrarla dile getirdiler.

Bizler e süreçler konusunda Dünya’daki ve Teknolojideki gelişmeleri Maliye’nin de Göz ardı edemeyeceğini ancak bu tür geneli ilgilendiren önemli konularda PİLOT uygulamalar ile başlanmasının cok daha sağlıklı olacağını dile ÖNEMLE VE DEFALARCA DİLE GETİRDİK…

E Sureçler ile ilgili Meslek Mensubu dışında beyannamelerin gönderilemeyeceğini (Avukatlar hariç onlar da hakkı önceden aldıklarını dillendirdiler) ve Meslek Mensuplarına değer verdiklerini aynı paydada olduklarını ve bu yapılanların kesinlikle Meslek Mensubunun hayatını zorlaştırmak için yapılmadığını ancak her sistemin ve sürecin de sancılarının olacağını şuan bu süreci yaşadıklarını belirttiler.
YİNE GEÇ KALINMIŞ BİR TOPLANTI OLDUĞUNU, ERKEN GEÇİLMESİNİN DOĞRU OLMADIĞINI ve GEREKİRSE BİR DÖNEM OPSİYONEL HALE GELMESİNİ ÖNERDİK ve GEREKLİ NOTLARI GRUP BAŞKANI ALARAK BU KONUDA DEĞERLENDİRME YAPACAKLARINI ANCAK BU SİSTEM ÜZERİNDEN DEVAM EDİLMESİNİ VE AKSAKLIKLARIN İVEDİLİKLE ÇÖZÜLEREK SORUN YAŞAMAMANIZI SAĞLAYACAKLARINI BİR ÇOK KEZ DİLE GETİRDİLER.

Yine Bu Sistemdeki Sorunlar Çözülmeden İşletme Defterine Geçilmemesi için Defalarca Farklı Farklı Meslek Mensubu Tarafından Dillendirildi. Bu haliyle işletme defterine geçildiğinde olası sorunlar birçok açıdan dillendirildi.

BU KONUDA GRUP BAŞKANI GEREKLİ NOTLARINI ALDI VE İŞLETME DEFTERİNE GEÇİLDİĞİNDE BU SORUNLAR İLE KARŞILAŞMAYACAĞIMIZI VE ENDİŞELERİMİZİ ANLADIĞINI VE HAKLI OLDUĞUMUZ KONULARIN OLDUĞUNU BUNLARI GÖZ ARDI EDEMEYECEKLERİNİ VE BU KONUDA ÖNÜMÜZDE 7 AY GİBİ UZUN BİR SÜRENİN OLDUĞUNU VE EYLÜL AYI GİBİ BİR KEZ DAHA TOPLANIP DEGERLENDİRME YAPILMASINI VE SİSTEMİN SON HALİ ÜZERİNDEN SON DEĞERLENDİRMENİN HEP BİRLİKTE YAPILMASINI TALEP ETTİ. TÜM KATILIMCILAR BU TALEBİ SAMİMİ VE YERİNDE KARŞILADI. İKİNCİ TOPLANTIDA İŞLETME DEFTERİ İLE İLGİLİ DE YAPI OLUŞTURULMUŞ OLACAK BELKİ DE İLK KULLANDIĞIMIZ YER ORASI OLACAK ONA GÖRE İŞLETME DEFTERİ İÇİN BİR YOL HARİTASI ÇİZİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.

ANCAK ŞUNU SÖYLEYEYİM “BU HALİYLE” KESİNLİKLE İŞLETME DEFTERİNE GEÇİLMEYECEK.

GRUP BAŞKANI SN. ABBULLAH KARABOYACI Sosyal Medya Gruplarını da Takip Ettiklerini hatta sorular cevapladıklarını her türlü eleştiriye açık olduklarını ancak hakaret ve küfür konusunda haklı olarak (M.B.T.’de zaten izin vermiyoruz) Kesinlikle Kabul Edemeyecekleri bir durum olduğunu dile getirdi. Bu zaten M.B.T.’de olan bir durum olmadığı için sadece konuşmayı sizler ile paylaşmış olmak için yazdığımı belirteyim.

Toplantıya Katılmadan Önce sizler ile de fikir telakkilerinde bulunarak 71 Maddelik Bir Çalışmam Olmuştu sonra birkaç ek daha yaptım ?.
Bunları Tek Tek Sordum ve Aldığım Cevapları Aklımda Kaldığı ve Not Altığın Kadarıyla Sizler ile Paylaşayım. Yani Toplantıda ne olduysa paylaşabileceğim mahrem konular dışında olanların tamamını birebir aktarmış olayım.

Gitmeden önce hazırladığım metin aşağıdaki gibidir. BÜYÜK HARFLERLE YAZILMIŞ OLANLAR ORADA ALDIĞIM İZLENİMLER.

Gelir İdaresi Başkanlığı’na

Öncelikle Aynı Paydada olan Meslek Mensupları ve Maliye’nin, Mesleki Bir Konu için bir arada olmasını gayet yerinde bir adım olarak gördüğümü belirterek başlamakta fayda görüyorum.
Muhasebe Bilenler Topluluğu ve Türkiye’nin Kurulmuş olan İlk Mali Müşavir Sendikası olan Mali Müşavir Sen temsilcisi olarak katıldığım ve ismen davet ettiğiniz mesleki bir konuda fikir telakkisinde bulunma isteğinizi önemli buluyor ve bu toplantıların kervan yola girmeden önce yapılmasının daha faydalı olabileceği eleştirisinden başlamak istiyorum.

Çünkü ilgili konuda kervan yola düzülmeden bu toplantılar olsa idi aşağıda saydığımız birçok sorunun gündeme gelmeden ve proje hayata geçmeden önce çözülebileceğine olan inancım sonsuzdur. Bunu önemli bir adım olarak görüyor bundan sonraki adımlarda adım atılmadan önce davet edildiğimizde her türlü desteğe hazır olduğumuzu belirterek Defter Beyan Sistemi ile ilgili gündeme geçmek istiyorum.

BURADA GRUP BAŞKANI BU ELEŞTİRİNİN BİR KISMINA KATILDIĞINI ANCAK KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR DÜŞÜNCELERİNİN KESİNLİKLE OLMADIĞINI BUNU DUYDUĞU İÇİN ÜZÜLDÜĞÜNÜ ÇÜNKÜ BU SİSTEM HAYATA GEÇMEDEN ÖNCE MESLEK MENSUPLARININ DA ÇAĞIRILDIĞINI HATTA BU PROJENİN İÇERİSİNDE EN AZ 4 MALİ MÜŞAVİR OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ Kİ 2 MALİ MÜŞAVİR TOPLANTIDA YERİNİ ALMIŞTI (İSİMLERİNİ SORACAKSINIZ BUNUN GİZLİ KALMASI ÇOK DAHA YERİNDE OLUR Kİ KENDİ TALEPLERİ DE BU YÖNDEYDİ).
SORULARIMIZI ELEŞTİRİLERİMİZİ VE KAYGILARIMIZI EKİBİN İÇİNDE OLAN MESLEKTAŞLARIMIZA DA BİR KEZ DAHA DİLE GETİRDİK VE BİRÇOK SORUMUZA CEVAP ALDIK AMA HIZLI GEÇİŞ OLDUĞU VE İŞLETME DEFTERİNDEKİ ÇEKİNCELERİMİZ KONUSUNDA YAPABİLECEK BİR ŞEYLERİNİN OLMADIĞINI DİLE GETİRDİLER VE AŞAĞIDAKİ KONULARA GEÇTİK.

DİKKAT ETTİYSENİZ HIZLI GEÇİŞİN ÖZELLİKLE ÜZERİNDE DURUYORUM. ÇÜNKÜ BU KADAR KISA SÜREDE BU KADAR YOL ALINMIŞ OLMASI BİLE GAYRETLERİ ORTAYA KOYSA DA BURADA CİDDİ BİR ELEŞTİRİMİZ DE BU KADAR CİDDİ VE GENELE HİTAP EDEN KONUNUN BU KADAR HIZLI HAYATA GEÇİRİLMEYE VE ZORUNLU HALE GETİRİLMESİNE OLDU. PİLOT BÖLGE YA DA PİLOT KULLANICI İLE 2019 DA KUSURSUZA YAKIN BİR SİSTEM İLE MESLEK MENSUPLARININ KARŞISINA ÇIKILABİLİRDİ BUNLAR İLE DE UĞRAŞMAZDINIZ DEDİK AMA ARTIK BU KONUŞMALAR İÇİN MAALESEF GEÇ KALINMIŞTI. ISRARLA 2019 A KADAR OPSİYONEL OLMASINI RİCA ETMEMİZ DE BUNLARIN DEVAMINDA GELDİ.

HAZIRLADIĞIM YAZIYA DEVAM EDEYİM ?

Tabi ki Gelişen Dünya ve Teknoloji ile ilintili olarak Maliye’miz de Sistemini Geliştirecek, Teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak yenilenecek ve ülkemizin gelişimine öncülük yapacaktır fakat bunu yaparken gerçekleri göz önüne alarak, Paydaşı olan Meslek Mensuplarının fikirlerini önemseyerek ilerlerse Maliye ile Muhasebe ve Mali Müşavirlik Camiasının Çözemeyeceği Hiçbir Sorunun olmayacağı düşüncesindeyim.

YUKARIDAKİ AÇIKLAMALAR İLE BİRLİKTE

DEFTER BEYAN SİSTEMİ İÇİN ÖNERİLERİ TEK TEK SIRALAMAK İSTİYORUM.

 • Taleplerin tabi ki en önemlisi yukarıda belirttiğimiz gibi Bu Tür Onemli Uygulamaları Hayata Geçirmeden önce şuan gerçekleştirdiğimiz toplantılar ile konuların ince ayrıntılarına kadar değerlendirilmesi ve sonra hayata geçirilmesi en önemli taleplerimiz arasındadır.

YUKARIDA BU MADDENİN AÇIKLAMASINI YAPMIŞTIM.

 • Gerek Defter Beyan Sitemi, Gerekse Kayıtların işleneceği bundan sonraki uygulamaların Meslek Mensuplarının ve Firmaların Mali İşler Departmanlarının Yoğun Bir Şekilde Kullandığı Muhasebe Programları ile Entegrasyon sürecinin proje hayata geçmeden önce yapılması yine önem verdiğimiz taleplerimiz arasındadır.

39 ENTEGRETÖR FİRMA İLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ 11 FİRMA İLE SORUNLARIN ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ VE GİRİŞ YAPTIKLARI PROGRAMLARDAN VERİ TRANSFERİ İLE KONUNUN HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ VE DİĞERLERİ İLE DE GÖRÜŞMELERİN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİLER.

NEDEN BU KONU ÇÖZÜLMEDEN PROJE HAYATA GEÇTİ DEDİĞİMİZDE İSE BAZI ZAMANLARDA KENDİLERİNİN YAVAŞ KALDIĞINI BAZI ZAMANLARDA ENTEGRETÖR FİRMALARIN YAVAŞ KALDIKLARINI DİLE GETİRDİLER.

HAFTAYA DA ENTEGRATÖR FİRMALAR İLE GÖRÜŞMELERİNİN OLDUĞUNU VE BU KONUNUN ŞU AN EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ OLDUĞUNU BELİRTTİLER.

ÖZETLE TÜM ENTEGRETÖR FİRMALAR İLE İŞLEMLER TAMAMLANDIĞINDA İSTEYEN DEFTER BEYAN SİSTEMİ İLE İSTEYEN KULLANDIĞI DİĞER PROGRAMLAR İLE TRANSFER YAPIP BİR AKIŞ İLE TÜM BEYANNAMELERİN OTOMATİK ÇIKMASI SAĞLANACAK ve BU İŞLEMLER İÇİN AYRICA gib gov tr den GÖNDERİM İŞLEMLERİ YAPILMAYACAK.

HALİHAZIRDAKİ SİSTEM İÇİN ÖNERİ VE ELEŞTİRİLERİMİZ

Öneri ve Taleplere Geçmeden Önce İlk ve En Onemli Talebimiz Aşağıda Belirttiğimiz 71 Madde düzeltilmeden bu sistemin zorunlu olarak uygulanmasına son verilmesidir. Bir Geçiş Dönemi ile sistem opsiyonel olarak devam ettirilmeli ve güncellemeler ile son halini aldığında muhasebe programları ile koordineli ve entegre şekilde hareket edilip pilot bölgeler seçilerek o pilot bölgelerdeki uygulamalar çerçevesinde son halini vererek kalıcı ve zorunlu uygulamaya geçilmesi hem Maliye’miz hem iş hayatı hem de meslek mensuplarının iş yapabilirliği açısından en yerinde karar olacağı kanısındayız.

YUKARIDA BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİNİ BELİRTTİM ?

 • Evrak Tarihi, Numarası, Gider Türü, Masraf Mal veya Hizmet alımı k.d.v. Stopaj gibi alanların tek satırda yan yana olmaması, butonların tek satır şekilde değil de alt alta olması, fareye bağımlılık, tek ekranda tüm butonların görülmemesi, sistemin yavaş ilerlemesi ve aşağıda satır satır yazacağımız maddeler bu sistemin yavaş kullanımını ve şuan verimli ve arzu edilen şekilde çalışmamasını sağlayan en önemli etmenlerdendir. Buna bağlı olarak yine konu yoğun kullanılan muhasebe programlarının yapısına bakılarak entegre şekilde ilerlemesine ve tabi buradan da hazır programlardan veri transferi yapılarak istenen bilgilerin aktarılmasına gelmektedir. Çünkü meslektaş bir firma için tabi ki tek bir program ve veri tabanı kullanmak zorundadır. Bu sistemdeki eksikleri diğer sistemde tamamlamak için iki ayrı yere giriş yapar ise buna ne zaman yetecektir ne de akla yatkın bir tarafı bulunmaktadır.

BU ÜZERİNDE YOĞUN BİR ŞEKİLDE DURDUĞUMUZ MADDE OLDU TÜM NOTLAR ALINDI UZERİNE ÇALIŞILARAK VE İKİNCİ TOPLANTIMIZDA SON HALİ ÜZERİNDEN TEKRAR GÖRÜŞMELER YAPACAĞIZ BU SÜREDE DE ÖNEMLİ KONULARDA FİKİR TELAKKİLERİNDE BULUNACAĞIZ.

 

Yukarıda Bahsi Geçen Onerilerimizi ve Beklentilerimizi Madde Madde Sıralamak Gerekirse

 1. Kayıt girme ekranı biraz daha sadeleştirilerek hızlı giriş için imkan sağlanmalı. Kayıt anında Fareye bağımlılık ortadan kalkmalı.

CEVAP 1 : BUNU ÖNERİ OLARAK ALDIKLARINI BU KONUDA KESİNLİKLE ÇALIŞMA YAPILACAĞININ SÖZÜNÜ ALDIK. FAREYE BAĞIMLILIK KONUSU BROWSER ÜZERİNDEN GİRİŞ OLDUĞU İÇİN NE KADAR KISITLANABİLİR ONUN MÜCADELESİNİ VERECEKLERİNİN DE SÖZÜNÜ ALMIŞ BULUNMAKTAYIZ.

 1. Aynı Faturada ya da fişte farklı k.d.v. oranları olduğunda TEK satırda konu çözülmeli iki farklı k.d.v. yi ekle diyerek sağa atıp tekrar bir kayıt yapıp sağa atmak yerine tek satırda k.d.v. oranı matrah ya da genel toplam ile diğer k.d.v. oranı matrah veya genel toplam girilerek kayıt tamamlanabilmelidir.
  CEVAP 2 : BUNU DA ÖNEMLİ VE DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİKLERİ NOTLARININ ARASINA ALDILAR.

EK SÜTÜNLAR İLE ÇÖZÜLEBİLME OLASILIĞINI DEĞERLENDİRECEKLERİNİ SÖYLEDİLER.

 1. K.D.V. Beyannamesinden sonra o ay için sistemin kapatılması uygulanmasına son verilmeli.

CEVAP 3 : MAKUL BİR ÖNERİ OLDUĞUNU, SİSTEMİN GENEL GİDİŞATINA VE BEYANNAMELERE SORUN YARATMAYACAK ŞEKİLDE EK SÜRE VERİLEBİLECEĞİNİ İLETTİLER.

 1. Sistemin Aksak yönleri göz önüne alındığında sistem tam oturana kadar Beyannamelerin ister Defter Beyan üzerinden ister bdp üzerinden gönderilmesine izin verilmeli ya da beyanname verilme aşaması kolaylaştırılmalı.
  CEVAP 4 : BU KONUDA BDP ve gib.gov.tr üzerinden gittiğimiz BEYANNAME GÖNDERME BÖLÜMÜNÜ MALİYE’NİN BAŞKA BİRİMİ ÜZERİNDEN İLERLEDİĞİNİ ZORDA KALINMADIKÇA BUNU YAPMAK İSTEMEDİKLERİNİ AMA SIKINTI OLDUĞUNU TESPİT ETTİĞİMİZ ANCA YAPILMASININ MÜMKÜN OLABİLECEĞİNİ. BUNUN YERİNE SİSTEMİN AKSAYAN YERLERİNİ TAMAMLAYIP GİRİLEN BİLGİLERİ BİR AKIŞLA BEYANNAMELERE GETİREREK EKSTRA BEYANNAME YAPMA YÜKÜNDEN KURTARMAK İSTEDİKLERİNİ İLETTİLER.
  DİĞER ENTEGRE PROGRAMLAR ARACILIĞIYLA YAPILAN YÜKLEMELER SONRASINDA DA TÜM ALANLAR DOĞRU AKTARILDIĞINDA BİR AKIŞ İLE BEYANNAMENİN ALINABİLECEĞİNİ VE BU KONUDA HIZLI BİR ÇALIŞÖMA YÜRÜTÜKLERİNİ İLETTİLER.
 2. K.D.V. 2 verildikten sonrasında belge girişine izin verilmediği zamanlar oluyor düzeltilmeli.

CEVAP 5 : NOTLARIN ALINDI GEREKLİ ÇALIŞMA İVEDİLİKLE YAPILACAĞI İLETİLDİ.

 1. Sistem tam olarak oturmadan İşletme Defterine Geçilmemesi En Önemli ve Ortak Taleplerimiz Arasındadır.

BU KONUYU KATILAN TÜM MESLEKTAŞLARIMIZ DEFALARCA DİLE GETİRDİ. BAZI MESLEKTAŞLARIMIZ GEÇİN SORUN OLMAZ DESE ☹ GENEL AĞIRLIK BU SİSTEM OTURMADAN İŞLETMELERİN UYGULAMAYA GEÇMEMESİ YÖNÜNDE OLDU. BU BİZİM EN ÖNEMLİ İSTEKLERİMİZ ARASINDADIR DEDİK VE GEREKLİ NOTLAR ALINDI SERBEST MESLEKTE GİDİŞAT DURUMUNA GÖRE SON AYLARDA TOPLANIP DURUMU TEKRAR DEĞERLENDİRECEĞİZ. AMA BU KONU EMİN OLUN EN ÖNEMLİ MADDELERİMİZ ARASINDAYDI.

 1. İşlenen bütün evrakların detaylı bilgilerini tek tek yazmak çok fazla zaman alıyor. Alıcı, T.C. No ve Vergi No yazarak bütün firma bilgilerinin otomatik geliyor olması azda olsa zamandan tasarruf sağlayacaktır. Bu tasarruflar ise asıl işimiz olan Danışmanlık, Vergi Güvenliği ve Ulkemizin geleceğini birlikte kurmak için bize zaman kazandıracaktır.

Vergi No GİRİLDİĞİNDE SİSTEM VERİLERİ OTOMATİK GETİRECEK VE ADRES ALANI KALDIRILACAK. (ADRESİN İLK 3 5 HANESİ OLSUN KALANI YILDIZLI OLSUN DEDİK KABUL GÖRÜP GÖRMEYECEĞİNİ GÖRECEĞİZ GEREKLİ NOTLAR ALINDI)

 1. Belli bir dakikadan sonra sistemin kapanması bir yandan güvenlik faydası sağlamakla birlikte bürolarda masasından kalkıp diğer işleri yapmak zorunda olan meslektaşlarımızın kaydını tamamlamak için geri döndüğünde sistemden atmasıyla birlikte ciddi zaman kayıplarına yol açtığı görülmektedir. Bu konuda optimum zaman çalışması yapılarak bu süre ayarlar kısmından meslektaşın inisiyatifine bırakılmalıdır.

BU KONUDA ÜYELERE OPSİYONEL BİR AYAR OLABİLECEĞİNİ SINIRSIZ BİR SÜRENİN MÜMKÜN OLMADIĞINI ANCAK SÜRENİN 30 DK YA ÇIKARILMASI İÇİN BİR ALAN AÇILACAĞINI VE MESLEKTAŞIN BU SÜRELER ARASINDA İSTEDİĞİ SÜREYİ SEÇEBİLECEĞİNİN NOTUNU ALDILAR VE YAPACAKLARINI İLETTİLER.

 1. Sisteme yapılan girişler üzerinden Tüm Beyannameler otomatik çıkarılmalı ve bu Beyannamelerde sisteme yapılmış olan her veriden faydalanarak bu alanlar otomatik olarak doldurulmalı sisteme girişi olmamış olan diğer alanların doldurulmasıyla Bu kadar emek sonrası Beyanname aşamasında zaman kazanmamıza yardımcı olmalıdır.

BU KONUDA GİRİLMİŞ YA DA ENTEGRETÖR FİRMALARDAN GELMİŞ VERİLER ÜZERİNE EKLENMİŞ OLAN BİLGİLER ÜZERİNDEN “TÜM” BEYANNAMELERİN ÇIKARILACAĞI BİLGİSİ İLETİLDİ. BUNUN İÇİN BİRAZ ZAMANA İHTİYAC OLDUĞUNU HER GEÇEN GÜN YENİ BİR ALANI AKTİF ETTİKLERİ BİLGİSİ İLETİLDİ, VE KONU YİNE NEDEN BUNLAR YAPILMADAN GEÇİLDİ NEDEN BU KADAR HIZLIYA GELDİ BUNLARI YAPILDIKTAN SONRA GEÇİLSE DAHA İYİ OLMAZ MIYDI DERKEN KONU BAŞA SARACAK GİBİ OLDU DEVAM EDİYORUM ?

 1. S.M. Makbuzlarından kaydedip sağ tarafta biriktirip hepsini seçip kaydet dendiğinde son kesilmiş makbuzun bilgilerini kaydediyor. Tekrar girip çıkmak gerekiyor. Tek tek kaydet ve devam et demek yerine hepsini girip tek seferde kaydetmek uygun olabilir.

BU KONUDA ARAYUZ İÇİN DEĞİŞİKLİK YAPILABİLECEĞİNİ İLETTİLER HATTA TOPLANTININ İKİNCİ BÖLÜMÜNDE TAMAMEN KONUMUZ BUYDU SİSTEMDE BU KONUDA KOLAYLIKLAR GETİRİLECEĞİ VE BUNU MÜMKÜN OLAN EN KISA SÜREDE YAPMAYA ÇALIŞACAKLARINI İLETTİLER.

 1. Birçok üyemizin ortak görüşü Kredi Kartı Bilgilerinin yanlış gelmesi üzerinedir. Bu Konunun çözülmesi taleplerimiz arasındadır.

BU KONUDA TEKRAR BİR ÇALIŞMA YAPILACAĞINI BELİRTTİLER. OTOMATİK GELMESİ VE BU GELEN VERİNİN MESLEKTAŞ İSTEMESİ HALİNDE DEĞİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA HEMFİKİR OLUNDU.

 1. Hem işletme defteri hem serbest meslek kazanç defteri olan Veteriner benzeri mükelleflerde sıkıntılar olabildiği bilgisi iletildi. Bu konunun üzerinde bir daha durulmasını talep ediyoruz.

GEREKLİ NOTLAR ALINDI

 1. Uyelerimiz tarafından Toplu Fiş işleme sınırının arttırılması talep edildi. Sanırım 300 tl

GEREKLİ NOTLAR ALINDI. MÜMKÜN OLDUĞU BİLGİSİ İLETİLDİ. TAKİPÇİSİ OLACAĞIMIZI BELİRTTİK ?

 1. Vergi Kimlik numarası girildiğinde diğer tüm bilgilerin gelmesinin sağlanması birçok üyemizin ortak talebidir. (Birçok program bunu Maliye’den aldığı veriler ile yapabiliyorsa Maliye’miz için bunun büyük bir Sorun olmayacağını düşünüyoruz)  SANIRIM ÇÖZÜLDÜ

VERGİ MÜKELLEFİNİN MAHREM BİLGİLERİ KONUSU TEKRAR BİR DEĞERLENDİRİLECEK AMA YUKARIDA DA BELİRTTİĞİM GİBİ BU KONU BÜYÜK BİR ORANDA ÇÖZÜLDÜ VE KALANI DA ÇÖZÜLECEK

 1. Onay bekleyen beyannamede düzeltme yapılması uygun olur. İptal edip tekrar giriş yerine daha hızlı işlemler sürdürülebilinir.

BUNU YAPABİLECEKLERİNİ İLETTİLER.

 1. Alt Gelir Türü Konusu bir kez daha gözden geçirilmelidir. Kaldırılması ya da opsiyonel olması sağlanabilir.

KESİNLİKLE DAHA AKILLI HALE GELİP BU KONUDA İSTEKLERİMİZE KARŞILIK VERECEKLERİNİ İLETTİLER.

 1. Akıllı yazarkasalar ile bu sistemin entegre edilebilinir. Yazılım ve donanımsal konular çözülerek sistemsel ayarlamalar sonrasında Vergi nosu yazılarak kesilmiş olan fişin (vergi nosu yazıldığında defter beyan sistemine otomatik kayıt yapılabilinir. (Geleceğe dair planlar arasında olmalı)

ACİL KONULARDAN SONRA BU TÜR KOLAYLIKLARA EĞİLECEKLERİ BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. E Arşiv düzenlenmiş olan faturalar zaten ilgili mükellefin vergi numarası yazılarak düzenlendiği bilgisi malumunuz. Bu tür faturalar kesildiğinde direkt defter beyan sisteminin içerisine bilgiler eklenmeli, sistemi açtığımızda taslak şeklinde bir uyarı gelmeli ve bizler sadece firmanın kontrolü ve gider yerleri konusunda bir seçim sonrası pratik bir şekilde kaydedilmesi sağlanması taleplerimiz arasındadır.

GÜZEL BİR ÖNERİ OLDUĞUNU VE İLK AŞAMA BİTTİKTEN SONRA BU AŞAMALARA KOLAYLIKLA GEÇEBİLECEKLERİNİ SONRAKİ TOPLANTILARIN GÜNDEMLERİ ARASINA ALINABİLECEĞİ GÖRÜŞÜNÜ ALDIK.

 1. E Tebligat da bu sistemin içerisine eklenmeli. Bu sistemi açan da mükellef için bir e tebligat gelip gelmediğini görebilmeli.

MAKUL VE YAPILABİLİR BİR ÖNERİ OLDUĞU DİLE GETİRİLDİ.

 1. Bdp, Defter Beyan, beyanname gönderme bölümü, internet vergi dairesi vb bir çok aracı program ya da site tek sistemde toplanarak daha işlevsel bir sistem ile özel sektöre, ve meslektaşa fayda ve zaman sağlayabilir. Unutmamalıdır ki meslektaşa kalan süreler bu ülkeye her zaman fayda sağlayacaktır.

BUNLARIN HEPSİNİN FARKLI BİR BİRİM OLDUĞUNU VE FARKLI DAİRELERİN FARKLI UYGULAMALARI OLDUĞU İÇİN BU YETKİ AŞIMI OLACAĞINI AMA ÇALIŞILABİLİR BİR DURUM OLDUĞU BİLGİSİ İLETİLDİ.

 1. Düzeltme Beyanı için sistemde çalışma yapılmalı (Örneğin eksik hasılatın ilavesi için düzeltme yapılamaması gibi)

ÇALIŞMA YAPILACAĞI BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Sistemin verdiği hata mesajlarının üyelerimizin anlayabileceği şekilde alınması sağlanmalı.

VERİ TABANI İLE İLGİLİ BİR DURUM OLDUĞUNU NORMAL UYARILARIN TÜRKÇE GELDİĞİNİ ANCAK VERİ TABANI İLE İLGİLİ UYARILARIN İNGİLİZCE GELDİĞİNİ GRUP BAŞKANININ DA EN ÇOK DİLLENDİRDİĞİ DURUM OLDUĞUNU VE ÇALIŞMA YAPILMAYA DEVAM EDİLEREK KISA SÜREDE ÇÖZÜLMEK İSTENDİĞİ BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Yapılan değişiklikler hakkında meslektaşlara hap bilgiler verilmeli

ŞU AN VİDEOLAR İLE BAŞLANDIĞINI BİLİYORSUNUZ ÇEKİMLERE VE BİLGİLDİRMELERE DEVAM EDİLEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER. KENDİLERİNE ZATEN BİLGİ PAYLAŞIRKEN DESTEK OLDUĞUMUZU VE BU KONUDA DA DESTEK OLABİLECEĞİMİZİ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYABİLECEĞİMİZİ İLETTİK.

 1. Alt Kullanıcıların sorunsuz bir şekilde aktif hale gelmesi konusu çözülmeli.

SGK İLE GÖRÜŞMELERİN DEVAM ETTİĞİNİ ve İKİ FARKLI KURUM OLMASINDAN DOLAYI SÜRECİN BİRAZ YAVAŞ İLERLEDİĞİNİ ANCAK ŞUANKİ HALİ İLE İŞLEMLER YAPILABİLDİĞİNİ VE DAHA İŞLEVSEL HALE GETİRECEKLERİ BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. E defter Berat yükleme gibi çözülmesi konusunda birçok üyemizden yorumlar aldık. İşletme defterinin de geçmesiyle sistemde daha fazla aksaklık olacağı düşünülüyor. Bu konunun iyi planlanması ortak beklentimizdir.

ÖNCELİKLE E DEFTERİN BAŞKA BİR BİRİM OLDUĞUNU SADECE BERAT ALDIĞINI BU DENLİ BİR VERİ TRANSFERİNİN ORADA OLMADIĞINI BUNU İLK BURADA YAPACAKLARINI VE BUNUN İÇİN ÇALIŞMALARIN HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPILDIĞI ENTEGRETÖR FİRMA İLE HAFTAYA YAPILACAK GÖRÜŞMELERDEN SONRA BU KONUNUN DAHA DA NETLİK KAZANACAĞI BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Geleceğe dair faturalar üzerinde bir karekod olması ve bu karekod okutularak birçok verinin sisteme otomatik atılmasının sağlanması gelecek planların arasına alınmasını öneriyoruz.

HAYAL OLMADAN YAŞANMAZ DEDİK DEVAM ETTİK ? GRUP BAŞKANI ABDULLAH BEY DE EN AZ BİZİM KADAR HAYAL KURDUĞUNU GÖRDÜK BU GÜZEL BİR GELİŞME ANCAK KENDİ DE BÖYLE İSTERDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM KEŞKE HAYALLER HAYAT BULDUKTAN SONRA SİSTEM HAYATA GEÇSEYDİ. NEYSE KONU DÖNÜP DOLAŞIP AYNI YERE GELMESİN ?)

 1. Bununla birlikte kanuni sürelere bağlı kalarak Birden fazla faturayı alt alta işleyebilme imkanı sağlanması üyelerimizin ortak talebidir.

BU KONUDA SİSTEMİN, BROWSERLERİN VE YAPININ İZİN VEREBİLECEĞİ EN UYGUN YAPI İÇİN ÇALIŞILACAĞINI DİLE GETİRDİLER TOPLANTININ İKİNCİ BACAĞINDA AŞAMA AŞAMA BUNLARI DEĞERLENDİRME ŞANSIMIZ OLDU. GEREKLİ NOTLARIN ALDINDIĞI GÖRÜLDÜ. TABİ HER İSTEDİĞİMİZ ŞEY ŞUAN MÜMKÜN OLAMAYACAĞI DA GÖRÜLDÜ. ÇÜNKÜ BİR ŞEY İSTEDİĞİMİZDE PROGRAMCI ARKA TARAFTA OLABİLECEK ONLARCA DEĞİŞİKLİĞİ DE DİLLENDİRDİ BAZI KONULARDA HAK VERDİK BAZI KONULARDA ONLAR BİZE HAK VERDİ. DEVAM EDİYORUM ?

 1. Raporlamaların girilmiş olan tüm verilerin analize uygun şeklinde ve meslektaşın uyarlayabileceği bir ara yuz tasarlanarak üyelerimizin rapor tasarlayabileceği şekilde ayarlanması taleplerimiz arasındadır. Böylece hem isteyen istediği öndeğerlerde rapor tasarlayabilir hem de asgari raporlar dışında taleplere son verilmiş olur.

BU TALEP DE ÇOK HOŞLARINA GİTTİ BUNU İKİNCİ ETAPTA HAYATA GEÇİRECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

 1. Her ay tekrarlanan Bordro, Kira, Demirbaş vb kayıtlar için otomatik menü olmalı. Tekrarlanan giderler için sistemde kolaylıklar sağlanmalıdır.

BUNU KESİNLİKLE YAPACAKLARINI BELİRTTİLER. BİLDİĞİMİZ ŞABLON MANTIĞI OLACAK.

 1. Daha Önce Girilmiş olan Kaydı Kopyalama Şansımız olabilmeli:

BUNUN DA GÜZEL BİR TALEP OLDUĞUNU BELİRTTİLER VE ÇALIŞACAKLARINI DİLE GETİRDİLER.

 

 1. Kurumlardan alınabilen veriler için sistem daha fazla zorlanmamalı (Aski Metreküp bilgileri gibi) Bu sistemin devletin istatistik işlevlerini yerine getirecek bir yapı haline getirilmemesi gerekmektedir. Ülkede her kurumun farklı görevleri vardır. Zaten aynı bilgileri birçok kuruma veriyoruz bir de burası istatistik alma sitesi haline getirilirse alacağınız verilerin sağlıksızlaşmasının kaçınılmaz olacağını ve detaylar ile boğuşurken asıl resmi kaçırma ve Maliye’mizin olası zararlarını da unutmamak gerekmektedir.

KEŞKE TÜRKİYE’DE SADECE ASKİ OLSA DEDİ ABDULLAH BEY ? BENDE BİRAZ HAK VERDİM AMA GELECEĞE DAİR PLANLAR ARASINDA OLMASINI VE MUMKUN OLAN NE KADAR KURUM VARSA BUNU YAPABİLMELERİNİ RİCA ETTİM. ÖNERİLERE AÇIK OLDUĞUNU GÖRDÜĞÜM ABDULLAH BEY BU KONUDA DA İLERİKİ ÇALIŞMALARIN İÇİNDE OLABİLECEĞİNİ DİLE GETİRDİ.

 1. Sistem oturana kadar Beyannamelerin Ayrıca BDP den gönderilme şansı verilmeli.

BDP ve GİB.GOV tr nin HER NE KADAR DEFTER BEYA GİBİ MALİYE’NİN ARAÇLARI OLSA DA FARKLI DAİRELERİN FARKLI İŞLEMLERİ OLDUĞUNU VE ZORDA KALMADIKÇA BU YOLA BAŞVURMAK İSTEMEDİKLERİNİ AMA SİSTEM TAMAMEN GİRİLEN VERİLERDEN SONRA AKIŞ İLE İLERLERSE ZATEN BUNA DA GEREK KALMAYACAĞI BİLGİSİ İLETİLDİ. YİNE O ZAMAN NİYE BU KADAR HIZLI GEÇTİK DİYE BİRBİRİMİZE BAKTIK DEVAM ETTİK. (BURALARA GELDİĞİMİZDE TOPLANTIDA OLAN EKİBİN VERDİKLERİ EMEKLERİN, VE MUCADELENİN DE FARKINA VARMIŞTIK AMA İŞTE ÖNÜMÜZDE BİTMEMİŞ BİR SİSTEM OLUNCA DURUP DURUP BUNLARI DÜŞÜNDÜK VE DİLE GETİRMEK ZORUNDA HİSSETTİK Kİ TOPLANTIYA KATILIMDAKİ EN ÖNEMLİ AMAÇLARIMIZDAN BİRİ DE BUYDU)

 1. Defter beyanda alt grup actigimiz %8 lik %18 lik mal alis ve satislarinin ayri ayri raporlarinin alinmasi saglanmali. Geçici vergiyi yaparken elle toplama yapmak zorunda kalınmamalı.

NOTLAR ARASINA ALINDI BUNUN YAPILABİLİR BİR RAPOR  OLDUĞU BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Enter Tuşuna basıldığında satırdan satıra geçebilmeli fareye muhtaç bırakmamalı.

BU SİSTEMİ BİR ZİRVE GİBİ DEĞİL DE BİR LUCA GİBİ DÜŞÜNÜLMESİ GEREKTİĞİ HAKLI OLARAK DİLE GETİERİLDİ. CHROME, İE, FİREFOX GİBİ BROWSERLAR İLE YAPILABİLECEK ŞEYLER OLDUĞUNU YAPILAMAYACAK ŞEYLER OLDUĞUNU BELİRTTİLER AMA TAB TUŞUNUN AKTİF OLDUĞUNDAN İLERLEDİK KONULARA?

 1. İşçi Giderlerine işlendiğinde Muhtasar beyannameye otomatik gelmeli.

BUNUN ÇALIŞMASININ KISA SÜREDE BİTECEĞİNİ HATTA BİR BORDRO PROGRAMI ÇALIŞMASI OLACAĞINI VE ORADAN GELEN BİLGİLERİN OTOMATİK SİSTEME DAHİL EDİLECEĞİ DİLE GETİRİLDİ.

 1. Serbest Meslek Gelirlerini işlediğimizde girdiğimiz stopajlar Geçici Vergi Beyannamesine Otomatik Olarak Gelebilmeli. Geçici Vergi Beyannamesi Yaparken bunun için ayrı zaman harcamamalıyız. Bir verinin sisteme sadece 1 kere girişi sağlanmalı.

BUNU KISA SÜREDE ÇÖZECEKLERİ BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Küçük fişlerin farklı farklı satırlarda toplu halde yazılma hakkı meslektaşa ciddi faydalar sağladığı gibi Maliye’mize de her hangi bir zarar vermeyecektir. 300 TL sınır arttırılabilir dedik.

300 TL SINIR ARTTILA İLGİLİ NOTLARI ALDILAR.

 1. Telefon Faturalarındaki özel iletişim ya da kanunen kabul edilmeyen bir alan satırın içerisinde yer almalı ve ikinci bir gider işler gibi işleyip satır ekle diyerek sağ tarafa atmamalıyız.

MAKUL BİR TALEP OLDUĞU BİLGİSİ VERİLDİ NOTLARI ALINDI

 1. Programı istatistik programı aracına dönüşmemesi ortak talebimizdir. Böyle devam ederse 1 fatura için birçok detay gireceğimiz anlamına gelir ki bu camiamızın bu şartlarda kaldırabileceği bir yük değildir.

BÖYLE BİR AMAÇLARININ OLMADIĞINI MÜMKÜN OLDUĞUNCA KOLAYLAŞTIRILACAĞINI İLETTİLER.

 1. Daha Friendly User bir yapı üyelerimizin ortak isteğidir.

HEDEFLERİNİN BU OLDUĞUNU BELİRTTİLER.

 1. Alt Gider türünün daha işlevsel hale getirilmesi, ön değer seçilmesi ve opsiyonel hale getirilmesi birçok üyemizin ortak talebidir. Değerlendirilmesi ya da daha işlevsel bir hale getirilmesini talep ediyoruz.

GEREKLİ NOTLAR ALINDI.

 1. Beyannamelerden sonra bir süre daha son kayıtların toparlanması için zaman verilebilinir. Mesela her ay amortisman kaydı yapmak isteyen kişiler bunu beyannameden sonra yapabilmeliler. Tabi ki kanuni olan ve makul bir süre açık kalma şartıyla.

BU KONUDA ÇALIŞMA YAPABİLECEKLERİNİ İLETTİLER.

 1. Beyannamelerin hazırlanması ve onaylanması tek ekrandan yapılmalı. Bir ekrandan beyanname onaylanıp diger ekranda gönderilme işlemine son verilmeli.

PROGRAMCI BU KONU KULLANICI ALIŞKANLIĞIDIR BİR TIK DAHA RİCA EDECEM DEDİ AMA BİRAZ DİRETTİK ABDULLAH BEY HAK VERDİ VE ÇALIŞMA YAPILACAĞI İLETİLDİ.

 1. Rapor Ekranları zaten geliştirilecektir ama meslek mensubunun ihtiyaçları çerçevesinde ilerlemeli ve yukarıda belirttiğimiz arayuz ile rapor tasarlanabilirse en cok kullanılan raporlar ortak rapor haline getirilmeli.

ÖNERİ KESİNLİKLE HAYATA GEÇMELİ DENDİ VE DEVAM ETTİK.

 1. Alt Alta kayıt girebilme ve her fatura ve fiş için tüm verilerin tek satırda toplanması tekrar tekrar yapılan talepler arasındadır.

GÜNCELLEMELER ARASINDA BU FİKRİ DEĞERLENDİRECEKLERİ BİLGİSİ VERİLDİ VE İKİNCİ BÖLÜMDE BUNLARIN ÜZERİNDEN DEFALARCA GEÇTİK.

 1. Defterdeki k.d.v. toplamları ile beyannamedeki k.d.v. toplamı arasında kuruş farklar çıkmaktadır. Bu konu tekrar gözden geçirilmeli.

KONTROLLER YAPILARAK BU KONUNUN HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLECEĞİ BİLGİSİ İLETİLDİ.

 1. Programın Görsel Tarafının güncellenmesi birçok üyemizin ortak talebidir.

ÇALIŞMA YAPILABİLECEĞİNİ İLETTİLER.

 1. Değerlerin girildiği kutucuklar büyük olduğundan sayfanın tamamı görülmüyor bunun küçültülmesi uygun olabilir. Ctrl+ Mouse çok işlevsel olmuyor. Sayfayı aşağı yukarı çekmek bir kayıt için zul hale gelebiliyor.

ÇALIŞMA YAPILACAĞINI İLETTİLER.

 1. Bu sistem oturduğunda sisteme girilmiş olan Serbest Meslek Makbuzlarının Defter Beyan Sistemi üzerinden tek şifre ile oluşturulup ( E-Arşiv gibi ) hem defter beyan sistemine hem de Müşterilere otomatik gönderim ve işlenmesinin sağlanması ( Mali mühür, elektronik imza vs. gerek kalmadan) saglanması pratiklik sağlayacaktır.

GÜZEL BİR ÖNERİ OLDUĞUNU VE GELECEK PLANLARI ARASINDA YER ALDIĞINI BELİRTTİLER.

 1. Personel Modülünün eklenip Muhtasar Beyannameye otomatik getirilmesinin sağlanması. ( SGK Muhtasar birleşiminin de bu vesileyle aradan çıkarılması )

GELECEK PLANLARI İÇERİSİNDE YER ALDIĞI BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Belge Numarasız Giderler için boşluğa basıp geçme gibi geçici bir yöntem uygulamak zorunda kalabiliyoruz. Belge Numarası olmayan gider kalemlerinde belge numarasını zorunlulugu kaldırılabilinir. Belge numarası zorunluluğu olan türlerde giriş yapılmadığında uyarı verebilir.

ÇALIŞMA YAPILABİLECEĞİ BİLGİSİNİ ALDIK.

 1. Girilmiş olan stopaj miktarları için bir rapor hazırlanarak özet halinde alınabilinmeli.

BU KONUDA BİR RAPOR TASARLAYABİLECEKLERİNİ İLETTİLER.

 1. Defter Beyan sisteminde Basit usul mükellefler genelde Gün sonu hasılatı şeklinde fatura kestiğinden dolayı, fişi işlerken gün sonu gibi bir seçenek ile işlem sürdürülebilinir aksi halde sürekli başa dönüp aynı işlemler tekrarlanıyor. Bu ciddi zaman kaybına sebebiyet verebiliyor. Gelir işle kısmına bir buton eklenerek fatura ve diğer gelir evrakları gibi eklenebilir

DEĞERLENDİRECEKLERİNİ DİLE GETİRDİLER.

 1. Geleceğe Dair Bir öneri daha ekleyeyim : Sisteme SGK Sicil Numarası Tanımlandığında sistem S.G.K. Sistemindeki toplam primden veriyi otomatik alabilir ve personel giderleri için öneri şeklinde bir kayıt tutabilir. (Tavan ve Brüt ücret arasındaki farkları bizler sistemden düzeltebiliriz. Bunu elektrik, su, doğalgaz, ogs, hgs, e arşiv ile gelen faturalar vb otomatik olan, kamu ile baglantılı olan ve satışlarının entegresyonu Maliye sistemine yapılabilecek olan tüm kurumlardan gelen verilerin vergi numarasına gore sisteme otomatik kaydedilmesinin sağlanması bu kadar iş yükünün içinde fayda sağlayacağı aşikardır.

BORDRO PROGRAMI İLE ENTEGRE NELER YAPILABİLİNİR GÖRECEĞİZ.

 1. Açılış ya da Kapanış onayı için barkodlu bir belgenin sistemden alınamaması Mimarlar Mühendisler odası benzeri kurumların defterin tasdiki için bir belge istenmesi gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Bu konuda da elektronik de olsa bir tasdik bilgisi verilmesi fayda sağlayabilir. Vergi Levhası gibi girip barkodlu bir çıktı hazırlatabiliriz.

SİSTEMİN BÖYLE BİR BELGE ÇIKARMAMIZA İZİN VEREBİLECEĞİNİ BELİRTTİLER.

 1. Teşviklerin sistemde işlenmesi konusuna açıklık getirilmeli. Giderden düşmesi, gelirlere işlenmesi konusu sistemde nasıl işleyecek meslektaş aydınlatılmalı.

ÇALIŞMALAR OLDUĞUNU HATTA ARTIK GİDERLERİ YAZARKEN MADDE NUMARALARINI DA BU NEDENLE EKLEDİKLERİNİ S.M.M. İŞLEME PRENSİPLERİNİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLDİĞİ BİLGİSİNE ULAŞTIK. ZATEN YAPTIKLARINI BİLİYORSUNUZ AMA BU KONUDA MESLEK MENSUBUNUN AYRINLATILMASINI İSTEDİK KABUL EDİLDİ.

 1. Daha once işlenmiş olan faturanın tarihi ve numarasını girdiğimizde system otomatik uyarı versin ve devam edip etmeyeceğimizi bize sorarsa ileride olası zaman kayıplarını onleyeceği gibi mükerrerliğin de onune geçilmiş olunur.

SİSTEM ŞU HALİYLE BUNUN BİR KISMINI YAPIYOR AMA DETAYLI BİR ÇALIŞMA İLE OLASI SORUNLARIN BASTAN ÇÖZÜLMESİ KONUSUNDA HEM FİKİR OLDUKLARINI DİLE GETİRDİLER

 1. Sistemde Özel onay ile Düzeltme beyannamesi verilmesi konusu uyelerimizden gelen taleplerin olduğunu belirttik bu konuda değerlendirmenin tekrar yapılmasını rica ediyoruz.

TEKRAR GÖZDEN GEÇİREBİLECEKLERİNİ AMA ŞUAN ÖZEL ONAY AKSAMADAN İŞLEDİĞİNİ DİLE GETİRDİLER.

 1. Kayıt girişlerinde adresin Merkezi Nüfus Kayıt Sisteminden ya da vergi dairesi sisteminden otomatik çekilmesi sağlanmalıdır.
  (UZUN TARTIŞMALAR SONUNDA ADRES SATIRININ KALDIRILMASI KARARI VERİLDİ. ÇÜNKÜ İDARE KENDİ SİSTEMİNDEN BİR MÜKELLEFİN ADRES BİLGİLERİNİ TC KİMLİK NUMARASI GİRİLDİĞİNDE OTOMATİK GETİRİLMESİNİ İSTEMİYOR. BUNU MAHREMİYET VE İLERİDE OLUŞABİLECEK SIKINTILAR İÇİN YAPAMAYACAKLARINI İLETTİLER. KONU MESLEKTAŞIN 1 KEREYE MAHSUS GİRMEK ZORUNDA OLDUĞUNA GELİNCE O ZAMAN OTOMAİTK GELSİN BİRKAÇ SÜTÜN OLSUN KALANI *** ŞEKLİNDE OLSUN ÖNERİMİZ OLDU FATURA İLE KONTROL EDEBİLMEK İÇİN OTOMATİK GELMESİNİN SAKINCALARI TEKRAR DİLLENDİRİLİNCE KALDIRILMASI GEREKTİĞİNİ DEFALARCA İLETTİK VE BU KONUDA ANLAŞMA SAĞLANDI BU ALAN KALDIRILACAK.
 1. Serbest Meslek Makbuzu Gelir Kaydında Nasıl Stopaj oranı ve stopaj türü Nasıl otomatik geliyorsa bu kolaylıklar bir çok Alana yayılabilinir.

BU KONUDA DEVAMLI GELİŞİM İÇİNDE OLDUKLARINI BELİRTTİLER VE BU TÜR TALEPLERE HER ZAMAN DEĞER VERECEKLERİNİ İLETTİLER.

 1. Serbest meslek giderlerinde mal alışı, stok vs. olamayacağı için alt gider kodlarında öndeğer isteğe baglı seçilmeli ve gider türlerinin seçimi için kolaylıklar sağlanmalı. (Birçok üyemizin ortak ricası)

AKILLI BİR ALT GİDER KODU ÇALIŞMASININ SÜRDÜĞÜ BELİRTİLDİ.

 1. Sabit kıymet kayıtları için kolay bir şekilde işlenebilecek, Amortisman ayıracak ve amortisman kayıtlarının sistemde görülebileceği birentegre bölüm eklenmesini ve her ay ya da 3 ayd bir kazanç defterine dökümünün sağlanmasını talep ettik.

ÇALIŞMANIN OLDUĞUNU VE İKİNCİ AŞAMADA GÖREBİLECEĞİMİZİ İLETTİLER.

 1. Mükellef kayıtları girildiğinde beyanname oluşturulma işleminin kolaylaştırılması. (Yine birçok uyemizin ortak talebidir)

YUKARIDA DA BELİRTTİĞİM GİBİ GİRİLEN HER VERİDEN AKIŞ SAĞLANARAK BEYANNAMELERİN OTOMATİK GELMESİNİN SAĞLANACAĞI İLETİLDİ.

 1. Birden fazla günün gelirlerinin yasal mevzuatı aşmayacak sürelerde tek ekrana girilmesi işleri kolaylaştıracaktır. Sistem deftere günlük olarak işleyebilir. Yasal alt yapıda zor durumda kalmayacak şekilde bir dizayn yapılıp yapılamayacağı değerlendirilmeli.

NOTLARA ALINDI.

 1. Her işlem sonrası kaydet devam et demek yerine tüm gelir yada gider kayıtları satır satır alt alta işlenmesi sisteminin kurulmasıyla alt alta fareye bagımsız şekilde kayıtlar bittikten sonra işlediğimiz tüm faturaların kaydedilmesine imkan verilmeli (Bu hız açısında ciddi anlamda işlerimizi kolaylaştırılacaktır.)

NOTLARA ALINDI

 1. Sisteme kayıtlı kullanıcılar işletme defteri vs olduklarında sistem üzerinden ayrılma işlemi yapabilmeli.

BUNU BİR ÇOK MESLEKTAŞIMIZ SÖYLEDİ VE BİR ÇOK KEZ NOTLARA ALINDI ?

 1. Pdf e çıkart dendiğinde sistemden attığını görebiliyoruz. Bu konu tekrar gözden geçirilmeli

BUNUN GENEL BİR SORUN OLMADIĞI SÖYLENDİ SPESİFİK KONULARA İSE ARADIĞINIZ ZAMAN BAKABİLECEKLERİNİ DİLE GETİRDİLER.

 1. 444 LÜ Hattın devamlı meşgul olduğunu operatör sayısının arttırılması talebimiz oldu.

GEREKLİ NOTLAR ALINDI

 1. Bazen Beyanname olmadan beyannameyi sil dendiğine şahit oluyoruz. Tekrar göden geçirilmesi faydalı olabilir.

BU SORUNLA PEK KARŞILAŞMADIKLARINI SPESİFİK DURUMLARDA İSE ARADIĞINIZ ZAMAN BAKABİLECEKLERİNİ DİLE GETİRDİLER.

 1. Paket gönderirken çok fazla bekliyor. Hızlanması için gerekli adımlar atılmalı.

DEFTER BEYAN SİSTEMİNDEN gib.gov.tr YE VERİNİN TRANSFERİNİN OLDUĞUNU VE DAHA SONRA ORADAN GELEN YANITIN DÖNDÜĞÜNÜ, BU NEDENLE GECİKME YAŞANABİLECEĞİNİ AMA HIZLANDIRMA ÇALIŞMALARININ DEVAM ETTİĞİ BİLGİSİNİ İLETTİLER.

 1. Sistemden attığında tekrar sisteme girmek istediğimizde uzun süre beklettiğini görüyorum.

GEREKLİ NOTLAR ALINDI

 1. Basit Usullerin odalara bırakılması konusunda yapılmış olan yanlışlığı nereye yazalım diye düşünürken her yere yazılabileceği fikri ağır bastığı için buraya da eklemek istedik ?

İŞLETMELERİ SİZE VERDİK DİYEREK GÜLÜŞMELER OLDU ? BOYNUMUZUN BORCUDUR İLETMEK DEDİM SONRAKİ MADDEYE GEÇTİM DAHA SONRA ARADA BİR KEZ DAHA DİLE GETİRDİM AMA TABİ Kİ MALİYE’DE DE HER YETKİLİNİN KENDİ SINIRLARI MEVCUT ?

 1. Farklı tarihlere kayıt işlediğimizde liste kayıt tarihlerine göre sıralanmalı.

NOTLAR ARASINA ALINDI

 1. Geçici Vergi Beyannamesinde Zaten son fatura işlendiği için son fatura tarihi otomatik gelmeli.

GEREKLİ NOTLAR ALINDI VE BUNUN SAĞLANACAĞINI İLETTİLER.

 1. Sistem kilitlenmeleri konusu hem bugünümüzü zora soktuğu gibi hem de gelecekte işletme defterleri uygulamanın içine dahil edildiğinde neler olabileceğini takdirinize bırakıyorum. Bu nedenledir ki bu tür sistemler bu önerilerimiz göz önüne alınmadan bu tür sıkıntılar tam olarak tamamlanmadan hayata geçirilmemeli. İlk dönemler opsiyonel olarak başlayıp akabinde pilot bölgelerle kademeli bir geçiş yapılabilinir ve tabi ki her halikarda yoğun kullanılan muhasebe programları ile entegrasyon sağlanmadan geçilmemesi bu konu ile ilgili en önemli öneri ve taleplerimizdendir.

BU KONUDA GEREK YAZILIMSAL GEREK DONANIMSAL TÜM DEĞİŞİMLERİ YAPARAK İLERLEMEYE ÇALIŞTIKLARINI,GELECEKTEKİ SÜREÇLERİ DE GÖZ ÖNÜNE ALARAK CİDDİ DEĞİŞİMLERİN DE STARTINI VERDİKLERİNİ DİLE GETİRİP, MESLEKTAŞIN ZAMAN KAYBETMEMESİ BİZLERİN DE ÖNEM VERDİĞİ KONULARDANDIR DİYEREK SİSTEMİN KİLİTLENDİĞİ ZAMANLARDA KENDİLERİNİN DE CİDDİ UĞRAŞLAR VERDİĞİNİ BUNUN OLMASINI İSTEMEDİKLERİNİ VE OLMAMASI İÇİN DE MUCADELE ETMEYE DEVAM EDECEKLERİNİ İLETTİLER.

YUKARIDAKİ 75 Madde ve Açıklamalar çerçevesinde Uyelerimizin Ortak Görüşü bu ve benzeri sorunlar kapatılmadan sistem zorunlu olmaktan çıkarılmalı ve belli bir dönem daha opsiyonel ilerlemeli, programlar ile entegrasyon sağlandıktan sonra hali hazırda girilen veriler veri transferi yapılarak ilerlenmeli ve Bu sistem iyice oturmadan işletme defterine geçilmemesi önemli taleplerimizdendir.
Yine yukarıda belirttiğimiz gibi böyle önemli sistemlere giriş yapmadan önce bu tür toplantıların defalarca bıkmadan usanmadan düzenlenmesi ve birlikte bir sonuca varılmadan sistemin zorunlu hale getirilmemesidir. Unutmayın ki Bu Meslektaş Maliye’mizin Özel Sektördeki tüm yükünü çekmekte ve Akademik bir yapıya sahiptir.

Toplantının başarılı geçeceğini ümit ediyor, toplantı sonrasında çıkarılacak sonuçları takip edeceğimizi ve bu konuda aynı paydada olan tarafların daha samimi, dostane ve yapıcı ilişkiler içerisinde devam edilirse Maliye’miz, Mesleğimiz ve ülkemizin kazanacağına olan inancımın sonsuz olduğunu belirtmek istiyorum.

Son olarak 4 Yıl universite, 1 yıl staja hazırlanma sureci, 3 yıl Staj Süresi, 1 Yıl Yeterlilik Sureci ve Ruhsata ulaşmakta geçen sürelere bakıldığında Ticaret Lisesini de katarsak 13 – 14 yılda ulaştığımız Tecrübelerimizi, Mali Müşavirlik Ruhsatları ve onlarca yıllık deneyimimizi boşa sayıp, Akademik bir Meslek Örgütü varken bu işlemler için Meslek Odalarına ve Mükelleflere bu yetkilerin verilmeye çalışılmasını büyük bir talihsizlik olarak görüyor, bu mesleği icra eden insanların bu tecrübe, profesyonellik, yazılım bilgisi ve yönetsel becerileri ile her zaman hayatını idame ettirebilecek paralar kazanabileceği gerçeğinden yola çıkarsak bu Akademik ve Profesyonel kadro Kamu Alacaklarının Güvenliğini özel sektörde bu kadar profesyonel şekilde Maliye’ye tek bir yük getirmeden yapıyor ise kıymetinin bilinmesi ve menfaatlerinin her geçen gün daha da arttırabilmesi için Maliye’mizin de desteklerini vermesi ve her geçen gün destek ve iletişimin arttırmasının Maliye, Meslek Mensubu, ülkemiz ve Geleceğimiz için çok önemli olduğunu tekrar hatırlatır, Saygılarımı Sunarım.

YUKARIDAKİ AÇIKLAMALARDAN DA GÖRÜLECEĞİ ÜZERE SİSTEM HIZLI BİR ŞEKİLDE BAŞLAMIŞ VE KISA SÜREDE YAPILMASI GEREKEN ACİL KONULAR İVEDİLİKLE HALLEDİLMİŞ VE SİSTEM UYGULAMAYA KONULMAK ZORUNDA KALMIŞTIR. BUNUN NEDENİ ŞUDUR BUDUR TARTIŞILIR SİSTEM OTURMADAN BU UYGULAMALARIN HAYATA GEÇMEMESİ GEREKTİĞİNİ DİLLENDİRDİĞİMİZİ DE YUKARIDA BİR ÇOK YERDE BELİRTTİM.
GRUP BAŞKANI ABDULLAH BEY VE EKİBİ DE BU KONUDA ELEŞTİRİLERE AÇIK OLDUĞUNU ANCAK BUNUN HAKARET, KÜFÜR VB DURUMLARA DÖNÜŞTÜRÜLÜRSE YANLIŞ OLACAĞINI VE BUNU ÜZÜLEREK GÖRDÜKLERİNİ DİLE GETİRDİLER. MUHASEBE BİLENLER TOPLULUĞU OLARAK BUNA KESİNLİKLE İZİN VERMEDİĞİMİZ HERKESİN MALUMUDUR.
BU KONUDA M.B.T.’DEN OLUMSUZ BİR İZLENİM ALMADIKLARINI ANCAK YÜZLERCE ELEŞTİRİNİN OLDUĞUNU VE BU ELEŞTİRİLERDEN HAREKETLE BİZLER DE SİSTEMİ DAHA İYİ HALE GETİRMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ EMEK VERDİKLERİNİ TEKRAR TEKRAR DİLE GETİRDİLER.

GÖRDÜĞÜM KADARIYLA GRUP BAŞKANI ABDULLAH BEY VE EKİBİ BU KONUDA GERÇEKTEN ZAMAN VE EMEK HARCAMIŞLAR ANCAK DİREKT BELİRTMESE DE TOPLANTIDAN ÇIKARDIĞIM İZLENİMLERE GÖRE SİSTEM İÇİN YETERLİ SÜRENİN ONLARA DA VERİLMEDİĞİ FİKRİNE ULAŞTIM.AMA BUNU AĞIZLARINDAN BİRE BİR DE DUYMADIK. HER ZAMAN HER YERDE HER SEY SÖYLENEMEYEBİLİR. BU NEDENLE BU SİSTEMDE EMEĞİ GEÇENLERE TABİ Kİ TEŞEKKÜR ETMEYİ BORÇ BİLİYORUZ AMA BU SİSTEM TAM BİTİRİLMEDEN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ DE HER ZAMAN ELEŞTİRDİK, TOPLANTIDA DA ELEŞTİRDİK BUNDAN SONA DA OLURSA ELEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ. YAPICI ELEŞTİRİLER HER ZAMAN İDARENİN DE YARARINA OLACAKTIR. BUNUN FARKINDALAR. BU NEDENLEDİR Kİ KIRMADAN, DÖKMEDEN, KİŞİLERİN KİŞİLİK HAKLARINA HELAL GETİRMEDEN ELEŞTİRİLERİMİZİ TABİ Kİ YAPACAĞIZ ANCAK BUNU DA BİZLERE YAKIŞTIĞI GİBİ YAPMAK DA BOYNUMUZUN BORCUDUR.

ÖZETLE: DEMEK İSTERDİM AMA BU KONUNUN PEK ÖZETLİK BİR TARAFI YOK ? MESLEKTAŞ İLE İDARENİN BİR ARADA OLMASI ONEMLİYDİ GÜZEL AĞIRLANDIK, YAPILABİLECEK TÜM ELEŞTİRİLERİ SONUNA KADAR YAPTIK, ELEŞTİRİLERİN HEPSİNİ BÜYÜK BİR SABIR VE SAKİNLİKLE DİNLEDİLER VE SORDUĞUMUZ SORULARA TEK TEK CEVAP VERMEYE ÇALIŞTILAR.

YILIN 3. ÇEYREĞİNDE TEKRAR BİR ARAYA GELECEĞİZ VE İŞLETME DEFTERLERİ İÇİN SÜRECİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİP SORUNSUZ, AKSAMASIZ, KULLANILAN PROGRAMLAR İLE ENTEGRE AMA DEFTER BEYAN SİSTEMİNİ KULLANMAK İSTEYENLER İÇİN DE MAKUL, MANTIKLI, SORUNSUZA YAKIN BİR YAPI İLE HAYAT BULMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ, EĞER BUNUN MÜMKÜN OLMADIĞINI GÖRDÜĞÜMÜZ ZAMAN İSE NASIL BUGÜN ELEŞTİRİLERİMİZİ MAKUL, MANTIKLI, KIRMADAN DÖKMEDEN BİZE YAKIŞAN ŞEKİLDE YAPTIYSAK BUNDAN SONRA DA YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Son Olarak Şunu da Ekledim. Bu tür sorunlar ve mesleki yoğun gündemden dolayı bazen uzamalar ile karşılaşabiliyoruz. Uzamalar için Teşekkür ediyoruz bunun bir zemine oturması şart (Resmi Tatiller kadar süre eklenebilir herkes bilir gibi) ama eğer bir uzama olacak ise Lütfen son gün saat 17:00 de uzatmayın. Zaten Hazinemizin bir kaybı olmayacak Önceden bunu uzatın ona göre planımızı yapalım. Birkaç meslektaşımız da Hafta sonu çocuğu ile ilgilenemeyen bir anne baba için son dakika uzama gelse ne olur diye bir ekleme yaptı. Gerekli notlar alındı umarım uzamalar artık daha önce yapılır.

Bu arada beni geçin ama Büyük Bir Teşekkürü de Ankara Dışından dünkü toplantıya katılmak için Kilometrelerce yol gelerek Emek veren ve Toplantıya Değer Katan Yılmaz Yıldırım Kardeşime, Murat TOMRUK’a, Nihal DÜZGÖREN’e ve Ali SERBEST’e Emeklerinden dolayı, Gelir İdaresi Başkanlığına da Meslektaş ile bir araya gelme ve fikir telakkisinde bulunma taleplerinden dolayı Teşekkür Ediyor, bu tür toplantıların her zaman ortak paydada olan iki grubun yakınlaşması için fayda sağlayacağını düşünüyor, 17 sayfalık bu yazıyı okuyanlara da sabır ve bundan sonraki süreçlerde kolaylıklar diliyorum.

 

 

Son Olarak Bu sistem ile ilgili sizlere kolaylık sağlayacak videoları da tek bir çalışma halinde aşağıda paylaşmış olalım. Eminim ki fayda sağlayacaktır.

Defter Beyan Sisteminin kullanımına yönelik uygulama videolar..
Sizler için derledim 🙂

1-Serbest Meslek Makbuzu Geliri

2-Çoklu KDV Oranlı Fatura

3-Ücret Bordrosu

4-Kırtasiye Gideri

5-Sabit Kıymet Alışı

6-Kira ve Banka Gideri

7-Telefon Faturası Gideri

8-Sabit Kıymet Satışı

9-Defter Oluşturma ve Hesap Özeti

10- Amortisman Girişi

11- Muhtasar Beyanname Oluşturma

12- Belge Kaydı ve Silme İşlemi

13- KDV Beyanname oluşturma

14-Elektrik Fatura Gideri

15-SGK Teşvik Kaydı

16-Yemek Market vs.Harcamaları

17- Satır ve Belge Güncelleme

18- Araç Kiralama Gideri

19- KOBi Desteklerine Ait Gelir Kaydı

20- Alt Kullanıcı Yetkilendirme

21- Damga Vergisi Gideri

22- Binek oto Alış Kaydı

23- Geçici Vergi Beyanname oluşturma
http://tv.gib.gov.tr/video_goster.php?Guid=2cab4863-4ea5-11e8-9e6f-ac853da07eb7

Saygılarımla

S.M.Mali Müşavir

Serkan ATASOY

Bİ REKLAM ARASI :) MBT Teknoloji
Paylaş
Önceki İçerik2017 YİLİ VERGİ LEVHALARİNİ 31.05.2018 TARİHİNE KADAR ONAYLAMAYİ UNUTMAYINIZ !
Sonraki İçerikBANKALARIN BAĞIMSIZ DENETİMİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Serkan ATASOY Kimdir: 1981 Ardahan Doğumlu olan Kurucu Yöneticimiz Mali Müşavir Sn. Serkan ATASOY (Çok soran oluyor diye yazalım soyadı değişikliğine gitti yani birçoğunuzun yakından tanıdığı Nam-ı diğer Serkan TAVŞAN) Grubumuzun Kurucu Yöneticisidir. 14.09.2007 de hayal ettiği mesleğin önemli bir eksiği olarak gördüğü, yardımlaşma, birlikte mücadele, meslektaşı ayrışmadan uzak tutup, paydayı sadece meslek ve meslektaş alacak bir anlayış ile meslektaşın bir arada kalmaktan mutlu olabileceği, aslında herkesin çalışma ortamlarında dertlendiği konularda yalnız olmadıklarını görebileceği, Anadolu tabiriyle damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye düşünerek mesleki yardımlaşmayı artırmayı hedeflediği hikaye bugün bu ortalama 150-200.000 civarı meslektaşa (Site, Facebook Grup, Sayfalar, İnstagram, Twitter, Linkedin, Youtube derken ) dokunanan bir oluşum haline gelmiştir. 2008 Yılından beri Mali Müşavirlik yapmakta olan Sn. ATASOY Yüksek Lisans Mezunu olup, Sırası ile Muhasebe Bürosu sonrası farklı sektörlerdeki Kobi ve Büyük Ölçekli firmalarda yöneticilik yapmış ve çok uzun yıllardır Uluslararası firmalar ile çalışmaktadır. Mesleki Mücadelesinde felsefesini sorduğumuzda ise şöyle açıklamaktadır: Bizler Mesleğimizi icra ederken müşterilerimizin işlerini canhıraş şekilde yapıyor belki de kendimizden tavizler veriyor ve genelde maalesef ki günü kurtarmaya çalışıyoruz. Aslında müşterilerimizin işleri dışında biraz da icra ettiğimiz mesleğimizin mücadelesinin içinde olup emek sarf edebilirsek ve bunu hep birlikte yapabilirsek o zaman önümüzde hiçbir güç duramayacaktır. Unutulmamalıdır ki eğer bu meslek olmaz ise biz bu müşterileri bulamaz ve bu paraları kazanamayız evet müşterilerimize gereken hizmeti mesleki etik kurallar ve gerektiği kadar vereceğiz ama sadece bunu yapar çekilir ve mesleki mücadeleden uzak durur isek zaman içerisinde yapacağımız bir meslek de kalmayacaktır. Düşüncesinin devamında her geçen gün büyüyen bir grup ile güçlü meslek ve güçlü meslektaş hayaline her geçen gün daha da yakınlaştığını düşünüyor ve daha güzel günler için tüm meslektaşları büyük küçük demeden mücadeleye davet ediyor. https://www.twitter.com/serkan__atasoy https://www.facebook.com/serkantavsan https://www.instagram.com/serkan__atasoy

Comments are closed.